Meelis Kubits: kui vaidled idioodiga, siis tõenäoliselt teeb tema sama. Ülestunnistus #22

Kaklus I Foto: digital.library.illinois.edu/items/962c5a60-4e7d-0134-1db1-0050569601ca-9, CC

Eesti meediaväljaannete viimaste nädalate statistika küllap kinnitab fakti, et sisepoliitika müüb rohkem kui miski muu. Viimaste päevade vaikus on petlik. Juhtuma alles hakkab. Jõuame veel koos laulda, marssida, nõuda ja nõudmistele mitte alluda. Käesoleva loo pealkirja laiendades annaks ehk Ülestunnistusegi sarjale joonistada veidi auditooriumi kasvu, kuid meenutagem taas antud lubadust, püsida oma liistude juures.

Pealkirja tsitaadi autor Mihhail Žvanetski 85 ja hea sõber Valeri Hait 80. Märts 2019  on Ülemaailmse Odessiitide Klubi juhtide suurte juubelite kuu. Kõik nende sündmustega seotud avalikud esinemised Moskvas, Kiievis ja Odessas sujusid tõrgeteta, mis juba iseenesest on suur edu. Konteksti mõistmiseks on oluline teada, et Ukraina ja Venemaa suhted jõudsid nädal aega enne Ukraina presidendivalimiste esimest vooru uuele tasemele. Reedel kohtusid Moskvas Venemaa peaminister Dmitri Medvedev ja Gazpromi juht Aleksei Miller ühelt ja Ukraina opositsiooniliidrid Juri Boiko ja Viktor Medvetšuk teiselt poolt. Esimene neist teatas, et on „rahu nimel“ nõus Ukraina presidendivalimistel koostööd tegema Julia Tõmošenkoga. Pole raske arvata, et see avaldus viib nädala pärast toimuvatel presidendivalimistel Ukraina raudselt leedilt palju hääli ja annab rohelise tule president Porošenko jõudmiseks valimiste teise vooru. Lõhnab väga halvasti, et mitte öelda Moskva ja Kiievi administratsioonide peene kokkumängu järele.

Meie president käib maailmas ja räägib sellest, et Euroopas (Ukrainas) on sõda, aga sõdivate riikide sõjaparteid pusserdavad oma staapides võimu säilitamise nimel päris rõvedaid kombinatsioone. Porošenkol on jäänud vastupidise tõestamiseks viis tööpäeva ja kui sel ajal Medvetšuki vabadust ei piirata, näib kokkumäng Moskvaga ilmne.

Odessa linna üks paljudest kaubamärkidest on turg, Odessa koloriitsel näitel privoz. Mihhail Žvanetski ei ole kunagi varjanud, et arvestatav osa tema nime all esitatavast loomingust pärineb algallikana privozi karismaatiliste müüjannade suust. Omavahelisest lõõpimisest kundede meelitamiseni. Kes kontrollib privozi, kontrollib linna. Privozi kõrval töötab Odessas teinegi ülelinnalise tähtsusega, “Uus Turg“.  Peab olema väga kõva ja sõna otseses mõttes julge mees, et selline samm ette võtta ja privoz’ile väljakutse heita. Selle julge mehe nimi on Eduard Hachatrjan, Edik.

2012 september, Odessa. Istume kolmekesi koos Valeri Haitiga Ediku staabis, Deribassovskalt mõne sammu kaugusel. Külastaja tunneb Armeenia päritolu ärimehe restorani ära kõrvalseisva Ararati poe ja teiselt poolt hoone sissekäigu juures paiknevate elusuuruses Ostap Benderi ja Ippolit Matvejevitši skulptuuride kaudu. Mõned kuud varem oli mul võimalus vesta juttu Aleksandra Ilfiga, nagu ta ise ütles „Ilfi ja Petrovi tütrega“. Et, mis on rahvadiplomaatia mõte? Kui lihtsalt vastata, siis üks neist on see, et on võimalus kohtuda inimesega, kelle isa kirjutas „12 tooli“. Näiteks.

Pühapäevane ennelõuna, ilmselgelt mitte Ediku kõige värskem osa nädalast.

– Valeri: “Vaata Edik, meil on siin külaline Eestist. Meelis tegeleb rahvadiplomaatiaga, tahab Armeeniaga sõprust luua.”

– Edik: “Tore kuulda. Võib olla esmalt valame. Tutvumise terviseks.”

Täispikkuses saavad tasulisi artikleid lugeda püsitellijad.

Aita luua innustavat ja harivat keskkonda!
Artiklite lugemiseks loo EDASI.org lugejakonto ja tee PÜSIMAKSE PANGAS 5€/kuus.
Teine võimalus on ZLICK mikromakseteenus, kus makse toimub mobiiltelefoni teel.

Häid lugemiselamusi!

 

Meelis Kubits

Meelis Kubits

Meelis Kubits on mitme aastakümne jooksul olnud Eesti üks edukamaid suhtekorraldajaid. Viimasel kaheksal aastal on ta investeerinud suure hulga ajast ja isiklikest vahendidest erinevatesse tegevustesse, mis mitte ainult ei mahu kultuuridiplomaatia mõiste alla, vaid on seda omal moel laiendanud. Loe artikleid (59)