Juuliks oleme ranna- ja matkapuhkuse kõrvale sorteerinud välja valiku festivale, surf-rokki, kodumaist tuleviku-souli ning maade ja merede taguseid helieksperimente. Kaasa räägib Mait Vesker.
Reliisid
Mait soovitab: San Hani x Luurel Varas “Autorollo”
Enne kui muusika kallale lähen, kiidan kohe albumi kujundust. Väga viis. Praegune San Hani on läinud tagasi juurte juurde. Autorollol teeb ta seda milles ta hea on ja obskuurne, liigselt kunstiline stiil on kindlakäelisemaks ja konkreetsemalt mõistetavaks läinud. Lood on tabavad, ent samal ajal ka veidi sogased ja alati ei saa aru, mis ta täpselt teeb ja asi valgub laiali. Tõmbaksin isegi paralleele Raul Kurvitsa ansambliga Ultramelanhool. Kunstnik hakkab muusikat tegema. Põnev. Väga kunstiline ja omanäoline, kuid klassikalisest musikaalsusest jääb kohati veidi vajaka.
Johanna soovitab: Róisín Murphy “Plaything” / ”Like”
Tundub, et topeltsinglid on popid. Kunagisest iiri trip-hop duost Moloko sooloartistiks muundunud Róisín Murphy andis mais välja esimese volüümi 4 osalisest 12 tolliste sarjast. Juunis tuli teine. Nagu formaat nõnda musa. Seekordsete heliradade vahel jooksevad lood “Plaything” ja “Like” ning nagu ka projekti ülejäänud lood on needki valminud koostöös lege house’i produtsendi Maurice Fultoniga. Koos moodustatakse ideaalne paar.
Murphy on alati olnud julge ja uudishimulik artist ning uue projekti kohta on ta öelnud, et selle fookuses on tantsimine. Fulton on eufooriat külvanud 1995. aastat, mil ta Sticky People (üks tema mitmest-mitmest pseudonüümist) nime alt “Party Time” lansseeris. Nii “Plaything” kui “Like” loos on tunda vanakooli disko ja hausi hõngu, esimene pisut põksuvam ja äkilisem, teine nõksutab stabiilsema rütmika raamides. Mõlemad on sügavaid ja väänlevaid funki käike täis ärevad 4×4 põrandatäitjad ning Murphy ilmekas vokaal sobitub kogu kompotti valatult. Muide, Murphyt saab kuulda ja näha Sweet Spotil, millest allpool, meie festarifiltris, lähemalt lugeda saab.
Johanna soovitab: Gang Gang Dance “Kazuashita”
New Yorgi kolmepealine kollektiiv Gang Gang Dance andis eelmisel kuul välja plaaditäie uut eksperimentaalset musa üle 7 pika aasta. “Kazaushital” hõljub see neo-psühhi ja elektroonika masin meloodiliselt pisut pehmematel pilvedel kui varasemalt. Eeterlik ambient kimp on kokku punutud žanride segust, mis koosneb technost, dubist ja kõigest muust, mis sinna vahele mahub. Sisuliselt kumab läbi grupi hoiak maailmas toimuva suhtes ning nagu paljud teisedki tänapäeva artistid, jagab ka GGD oma kommentaare politseivägivalla ja võimupositsioonide kuritarvitamise osas. Nii uskumatu kui see ka ei kõla, hajutab Gang Gang Dance sünged teemad ning erinevad stiilid sundimatult kergeks ja unelevaks, pea, et meditatiivseks kuulamiseks.
Liisi soovitab: Joshua Stephenz “All Night” ft. Windy Beach
Tulevikusouli hiidlaselt ja saarlaselt. Bassist, saksofonist, produtsent ja DJ Carl Tuulik aka Joshua Stephenz ning laulja-laulukirjutaja Tuuli Rand ehk Windy Beach andsid välja ühise future souli sisuga singli. Midagi magusat ja voolavat kuulajale, kes hindab jazzi, souli, R&B’d, elektroonikat ja viisi, kuidas neid modernselt siduda.
Carl Tuuliku näol on tegemist andeka muusikuga, kes rakendab end mitme instrumendi käsitlejana ja biidimeistrina, sinna juurde sobivad Tuuli Ranna sametine ent tummiselt julge vokaal ja aus lüürika nagu viimane täiuslik amps magustoidust. “All Night” on nii Joshua Stephenzi isiklik kui ka Windy Beachiga koostöö debüüt, mis loodetavasti ei jää ainsaks näiteks.
Liisi soovitab: Jorja Smith “Lost & Found”
Sellelt UK laulja debüütalbumilt voolab mahlast ja kurvameelset emotsiooni, aga tasakaaluks on pakkuda küpsust ja konkreetsust. Vaimustav hääl ja lüürika, mis on leidnud enne sooloalbumit tee koostöödeni näiteks artistidega nagu Kali Uchis ja Drake. Jorja muusika on saanud poolehoidu mitte ainult sisekaemuses hõljuvatelt nukratelt hingedelt, vaid ka vanameister Snoop Doggilt. Samuti pärjati ta sel aastal Brit Critics’ Choice auhinnaga. Kelle jaoks need kirjeldused ja faktid kvaliteeditempliks on, vajutab õhtusel ajal üksi olles play.
Liisi soovitab: King Gizzard & The Lizard Wizzard “Flying Microtonal Banana”
Rattle snake! Rattle snake! Boss kidrariff koos transsi viiva rütmi ja bassiga on kokku keeranud laetud surfiheli, mis viskab kuulates Austraalia rannikule liiva sisse püherdama ja siis lööb lainena pikali. Täpselt nii kõva aga samaaegselt hang loose energiaga muss, mille saatel hüpelda, karjuda ja ennast eriti lõbusalt elusana tunda.. See aussie max-energiline bänd annab aastas umbes 587 albumit välja, nii et tasub seda tempot ja materjali Spotifys jälgida.
Liisi soovitab: Chaka Khan
Lugu on pigem küll pipraline, oma vunki täis mineku ja stiilipuhaste soul-funk signatuuridega bassikäikudes ja kirgastavates vokaalides. Funk’i kuninganna Chaka ju just on, kelle peagi ilmuvat albumit soojendab sisse see videosingel. Viimane album ilmus Chaka Khanil aastal 2007, mõnedest auhindadest tasub ära märkida näiteks tema 10 Grammyt ja saavutuse 1984. aastal välja antud looga “I Feel For You”, mida loetakse esimeseks R&B’d ja räppi siduvaks looks, mis peavoolu muusikatabelites edu saavutas. Chaka!
Kuu video
Hash “MAN UP”
Hash ehk Helina Reinjärv. Mänguline, end kehtestav, julge ja samas ülimalt soe. Selline naine lajatab uues videosinglis põrandaaluse räpi ja lüürikaga, räägib enda lugu. Videos on taustajõuks tema oma inimesed, tantsijad, kes koreograafiaga suunatud ja stiliseeritud nii, et ei jõua kõiki kureeritud detaile silmadega ära süüa ja seda niigi särtsu täis assortiid koondab spets visuaalne viimistlus. Super töö!
Festivalifilter:
Sel korral ei saanud me mööda vaadata isuäratavast festivalide menüüst, mis suvest suvesse aina täieneb. Filtreerisime valiku läbi ning sõelale jäid järgmised:
Johanna soovitab: Mägede Hääl 6-8/07
Esimene festival, mille selle suve kalendrist välja tooksin on Mägede Hääl. See toimub Ida Virumaal 6- 8 juuli teist korda ning soovitan seda pigem uudishimulikumatele ja avatuma maitsemeelega tegelastele. Ida-Virumaa maastiku tahumatu ja robustse võlu keskel saab kolmel laval kuulata punki, indie’t, hip hop’i ja pisut alternatiivsemat rokki. Muidugi on ka palju plaadikeerutajaid ning elektroonilist muusikat ja technot kõlab seal küllaga. Veel on koostöös Narva Kunstiresidentuuriga programmis kino ja kunsti ning toimuvad bussieksursioonid läbi Ida- Viru sisemaa. Uuri juurde siit.
Johanna soovitab: I Land Sound 12-15/07
Teine soovitus näitab näpuga I Land Soundile. Üritus toimub 12-15 juulini teist aastat ning leiab aset Piidivabrikus, mis asub Saaremaal Orissaares. Alternatiivselt laulvatele artistidele on I Landil esindatud hoopis kõik prominentsed kohalikud peosarjad nagu Must Mesi, Tiks, Estonian Funk Embassy, Lekker, Haigla Pidu, Tjuun In jne. Saba saavad keerutada igasuguse muusika austajad. Veel on suureks plussiks asukoht, Piidivabrik asub ilusti Saaremaa suvise idülli keskel, kus lisaks muusikalisele poolele saab osaleda töötubades ja loengutes ning näha kinolinastusi ja etendusi. Lisainfo siin.
Liisi soovitab: Võsu Jazz & aiakohvikud 13-14/07
13-14. juulil avab rannaäärne Võsu taas end muusikast ja kodustest toitudest huvitunutele. Toimuvad kontserdid võsukate hoovides, Võsu-Käsmu kergliiklustee eri kilomeetritel ja kohalike aiad leiavad end hubaste hoovikohvikutena serveerimas peretraditsioone toidus ja ilmselt ka erinevaid uuskatsetusi. Esinejate ja ajakava kohta vaata siit.
Johanna soovitab: Kalana Saund 26-29/07
Saaremaa pole muidugi ainus oaas, kuhu linnast põgeneda. Hiiumaal toimub kolmandat aastat festival Kalana Saund. Kaks eelnevat aastat on see aset leidnud Paradiisirannas, Kalana külas, kuid nüüd kolitakse Sõru sadamasse ning sealsetele randadele. Ürrat korraldab Siim Nestori ja Raul Saaremetsa poolt veetud plaadifirma Pudru Kuul. Menüüs on suuresti pigem elektrooniline muusika, kuid näiteks eelmine aasta oli žanrispektrist esindatud house ja techno kõrval ka soul ja räpp. Festivali saab nautida see aasta ka pisut pikemalt: nimelt on juurde lisatud n-ö hoovõtuõhtu ja maandumispäev, seega saab Hiiumaa ranna romantikas lausa 4 päeva mõnusalt tiksuda. Vaata lähemalt siit.
Liisi soovitab: Way Out West 9-11/08
Rootsi armsas Göteborgi linnakeses toimuv muusikafestival Way Out West serveerib kaasegseid ja vana kooli legende koos taimetoiduga. Lisaks, on seal linnas lõbustuspark, mis on juba omaette lahe ju. Samaegselt suure festivaliga toimub üle linna lokaalides Stay Out West klubiööde live-tsükkel, kuhu ennast öödeks kaotada, et siis päeviti piknikulina kaenlas, bataat hambus, muruplatsile Patti Smithi ja Kendrick Lamari kaifima minna. Eelmainitud uutest reliisidest saab just sel festivalil isiklikult nautida Jorja Smithi muusikalist küps-kurbust ja King Gizzardi surf-rokki.
Johanna soovitab: Flow 10-12/08
Helsinkis peetakse juba 14. aastat Suvilahti elektrijaama aladel hõrgutavat urbanfestivali Flow. Tööstusliku olustiku rüppe meelitab moodsaid hedoniste ka sel aastal Flow’le kohaselt ekstra hea artistide plejaad. Linnukese saab teha nii mõnegi bucket listi kontserdi taha, mille seas kindlasti Arctic Monkeys, Charlotte Gainsbourg, Lauryn Hill ja Bonobo laivid. Lisaks muusikale on fesitval ka värske viis Helsingit kogeda ning koostöö Helsingi Ülikooliga, pakutakse põnevat kunsti programmi, kus saab näha näitusi ja seadeid niin sise- kui väliruumides. Ah jaa, valmistuge ka foodtruckide reas pead murdma mida võtta, mida jätta, sest valik on oi kui yum! Kuidas ja mis täpsemalt leiad siit.
Head suve nautimist!
Edasi.org muusikatoimetajad