Edasi helifilter: uut muusikat & tulevaid sündmusi. Mai

THE MRS. CARTER SHOW WORLD TOUR: COPENHAGEN I Foto: beyonce.com

Helifilter on rubriik muusikast huvitatud lugejale, kus Edasi muusikatoimetajad Johanna Maria Mängel ja Liisi Voolaid vahendavad Eesti, aga ka suurema muusikamaailma uudiseid. Seekord käime kaasas kevade sametise tuulega ning võngume nüüdis-jazzi ja R’n’B lainetel. Kokku on kogutud seni ilmunud värsked muusikapalad, plaadid, videosinglid ning nopitud välja mais toimuvaid üritusi, lavastusi, kontserte. Läbi Edasi helifiltri.

Reliisid

Johanna soovitab:

Lykke Li “Deep End” / ”Hard Rain”

Rootsi indie popi unistus, Lykke Li, andis eelmisel kuul välja kaks singlit oma peagi ilmuvalt “So Sad So Sexy” (so sobiv plaadi tiitel) albumilt. Lugudeks siis “Deep End” ja “Hard Rain” ning nende põhjal tundub uus lansseering tulevat alternatiivne R’n’B à la Weeknd või Banks. Lugude helipilt on kajav, kummitav, habras ja veetlevalt melanhoolne, nagu Lykke Li alati on. “Deep End” on pisut hõljuvam ning unelevam; “Hard Rain” voolab träpi rütmil äkilisemalt, kuid ühed head mõlemad.

Kamasi Washington “Fists of Fury”

Kui keegi LA nüüdis-jazzi kambast uue helielamusega lagedale tuleb, tõstab pead minu sisemine fangirl. Viimati äratas selle fenomeni minus saksofoni meister Kamasi Washington, kui ta aprillis oma uue albumi, “Heaven and Earth” eel 10 minutilise helirännakuga, “Fists of Fury” mussimaastikku rikastas. Lugu algab dramaatiliste stakaatolike helitõmmete ja kooriga, mille taustal jääb seda kandma latiinolik rütm. Peagi jookseb vahele äkiline klaver, mis tähelepanu hetkeks endale kaaperdab. Heliteos kulmineerub Washingtoni saksofonimänguga, mis jätab kuulaja hetkeks unelema, et nad siis kõrgustesse sööstes hüpnoosist välja raputada. Oivaline, nagu ikka.

Beyoncé Coachellal

Maailmas toimub mitmeid sündmusi, millel kohalolust unistanud olen ning Beyoncé set mõne nädala tagusel Coachella muusikafestivalil on nüüd selle tabeli tipus. Jah, see pole nüüd otseselt reliis, kuid kindlasti on see sündmus muusikas, millele tähelepanu pöörata. Keegi ei saa öelda, et Beyoncé on ülehinnatud. Ta on simply the parim. Tegelikult lihtsat pole siin midagi; see töö ja vaev, mis ta oma laividesse paneb on külmavärinaid tekitav, kuid veel muljetavaldavam on tema pühendumus kasutada oma unikaalset platvormi tähendusrikkalt.

Tänades festivali võimaluse eest olla esimene mustanahaline naispeaesineja, juhtis ta tähelepanu selle fakti debiilsusele. Oleks nagu ammu aeg olnud. Beyoncé tegi sellest sündmusest täiesti omaette spektaakli, mis oli samal ajal kontserdiproduktsiooni absoluutne tipp kui ka võimas musta kultuuriloo tähistamine. Kahe tunni jooksul tõi Naine lavale imelist musta kultuuri New Orleansist ja Jamaicalt; Nina Simone’ilt ja Malcom X’ilt. Kelle ta veel muide lavale tõi oli Destiny’s Child. “Say My Name”…say no more.

 

Liisi soovitab:

Stimulator Jones “Exotic Worlds and Masterful Treasures”

Paksud, veniva bassiga biidid ja California rannikule – pigem logu Wolkswageni bussiga, aknad ja uksed lahti – eriti pehmelt sõitma viiv viis. Kätte hüppab veel lõõgastav jook, näol kõditavad ookeanisoolased lahtised juuksed ja üldiselt on seljas võimalikult vähe riideid ja kogu aeg see surfarite Shaka sõrmedes, woo! Selline roadtrip hakkab esimese albumi looga “Water Slide” meeltes mängima.

Stimulator Jones on USA muusik, kelle Stones Throw leibel oma katuse ja stuudiohõlma alla haaras. Mees kogub inspiratsiooni 70-80ndate muusikalistest perioodidest ja seob need kaasaegse kõlaga. Teda ennast on muusikastiilidest enim mõjutanud soul, rokk, folk, kantri, jazz, blues, funk, reggae, räpp, ooper ja klassikaline muusika. Ehk, siis, mida assortiid! Stimulator Jones usub, et kõik muusika pärineb samast kohast, jagab samu juuri. Seega on tema jaoks loomulik erinevate žanride hägustamine, segamine ja kokku sulatamine. Ja see tuleb tal väga hästi välja. Eelmainitud oskus ja stiil ongi nüüd tal kanaldatud aprilli lõpus ilmunud debüütalbumisse “Exotic Worlds and Masterful Treasures”. Mahlad voolama!

Kali Uchis “Isolation”

Kali Uchis on 24-aastane Kolumbia päritolu muusik, produtsent, videorežissöör ja moekunstnik, kes veedab oma elu USA ja Kolumbia vahel. Koostöös Daniel Ceasariga välja antud looga “Get You” oli naine nomineeritud  ka selle aasta Grammy auhindadel Parima R&B Esituse kategoorias. Aprillis ilmunud albumi “Isolation” esimene seos tekib küll Lõuna-Ameerika värvide ja temperamendiga koos bossa nova, funki, souli ja R&B stiililiste vihjetega.

Kuuma kirega aga plaadil ei liialdata, pigem on see ekstravertsus vaid raamistik, mis ei kasuta liiga palju toone. Balanseeritult mahendavad kirglikku raami voolavad vokaalid, reggae-aafrika-kariibi-kolumbia rütmidest koosnev Champeta stiil – mis albumil eelkõige koondunult reggaetoni võngete rohke – ja mõnes loos märgatavad “venitatud” saundid. Helitrip ei ole aga läbivalt latiino –  sisse on susatud elektroonilist soulmuusikat, helget indie-popi ja veel üllatusi. Värskendavad detailid pikendavad mõnusalt seda ideaalselt puhkusepalavat, ehk lehvikut ja jääjooki vajavat reisi, kuhu muusika terve albumi jooksul kuulaja temalt puusaringe meelalt meelitades kaasa tõmbab.

Tyler The Creator’i NPR Tiny Desk Concert: Seksikas audiovisuaane kompvek

Kunstnikräppar, produtsent ja lihtsalt äge inimene Tyler The Creator esitab ikoonilises NPR kontorikontserdi formaadis lugusid oma viimaselt albumilt Flower Boy. Teda saadavad samethäälsed taustalauljad ja kogu set viib lõppematu varuga küpsete mangode keskele pikutama. Kuigi tema viimane muusikaline materjal kõnetab teemasid nagu ärevus, hirm ja eneses kahtlemine, lahustuvad need negatiivsed tunded mehe muusikas ja seda kuulates. Selline oskus 26. aastasel muusikul.

Kuu video: “Tahaks kartulile ekstra palju kastet”

Meist mitte keegi pole “normaalne”, sest mida üldse tähendab normaalsus? Just, sulle üht, mulle natuke ka seda üht, aga juurde ka teist ja ilmselt ka midagi kolmandat ja edasi seda loetelu jätkata oleks ülitüütu lugeda. Kuidas me oma elu veedame on nii enda valiku ja suhtumise kui tingimuste sümbioos.

Seega, mõnus on vaadata end sealt videost justkui peeglist, kas suhestud oma “elutöös” mõne rolliga? Filosoofilise ja psühholoogilise taju kõrval saab videot võtta lihtsalt nii nagu ta on – reket jutustab oma argielu portreteerivale singlile erinevate inimeste läbi humoorikat visuaalijuttu. Mees näitleb need karakterid nii hästi välja, et muudkui itsita. Miski pole lõpuks oluline, elu lihtsalt toimub, aga väike nali on küll põhiline sellel teel. Huõouuu! +  ennustaja näoilme video minutitel 2:05-06.

Lugu pärit aprillis ilmunud, reketi järjekordselt täispikalt albumilt “Rahu”, mida saab kuulata siin.

 

Põnevad muusikasündmused mais

Johanna soovitab:

Soul Funk Disco Eesti pidu

Soul Funk Disco Eesti on juba 6 aastat koondanud kohalikke souli, funki ja diskopäid oma Facebooki lehel, kus jagatakse aktiivselt muusika ja ürituste soovitusi ning nüüd on viimane aeg sotsiaalmeedia raamidest reaalsusesse kolida. 4. mail kogunetakse Erinevate Tubade Klubisse Telliskivis, et tantsusussid jalga panna ja muusikas võnkuda. Selektorite nimistu on kolossaalne ja plaate panevad teiste seas Heidy Purga, Sander Mölder, Madis Nestor, Martin Jõela, Henrik Ehte, Kaarel Valter, Kersten Kõrge, Erkin Antov ja San Antonio. Üsna vastupandamatu, ma tean. Siin täpsem info.

Näitus Vabaduse Kõla

Alates maist saab Eesti Ajaloomuuseumis näha näitust, mis jutustab eesti popmuusika loo. Rännak algab 1920ndate džässansamblite ning 78 p/min grammofoniplaatidega, põgeneb põrandaalusesse džässiperioodi, käib läbi legendaarsest „Horoskoobist“ ning võidutseb laulva revolutsiooniga. Meie oma põnev, raske ja rõõmus ajalugu läbi muusika. Rohkem infot siin.

FÖPP I HU? I Kumu

FÖPP ehk Fantastiline Öine Pealinna Pidu haarab seekord endaga öösse kunstimuuseumi. 18. mail toovad nad fantastiliste pidulisteni lisaks DJdele ka ansambli HU?, loomulikult täiskoosseisus. Plaate keerutavad Eerik ja Peeter Morna, Eva Esse ja paljud teised. Lisajuhised siin.