Peeter Koppel: marksismist maksufeodalismi – klassivõitluse kummalisevõitu evolutsioon

Peeter Koppel. Illustratsioon: Toon Vugts

Tänaseks on uus klassistruktuur selgelt paigas. See ei ole vastasseis vaene-rikas, vaid võim vs rahvas vahel. Ühel pool on maksumaksjad – need, kes võtavad riski, loovad töökohti ja kannavad kogu süsteemi. Teisel pool on establishment – maksusõltlased – need, kelle elustiil ja sissetulek sõltuvad poliitilisest suvast, mitte turu nõudlusest või kodanike soovist, kirjutab Peeter Koppel. Ametnike kõrval kuulub establishmenti ka aktiivne (elukutseline) aktivist, kolmanda sektori “ekspert”, ja isegi poliitik, kes räägib maksude tõstmise vajadusest, samas kui tal pole kunagi olnud töökohta, mille palka maksaks klient, mitte riik.

Kui täna keegi räägib klassivõitlusest, siis kaldub mõte paratamatult ajas tagasi. Kusagile tossavate tehasekorstnate, punalippude ja ENSV-s õppinud koledate hallide ülikondadega parteitöötajate juurde, kes uskusid (äkki?) siiralt, et kui omand ära kaotada, saabub paradiis. Karl Marx leidis juba 19. sajandil, et ajalugu on lakkamatu konflikt – mitte inimeste ja nende valikute, vaid klasside vahel. Tema jaoks oli see, kes tootis, alati ohver, ja see, kellel oli tootmisvahend – selgelt alati süüdi.

Peeter Koppel

Peeter Koppel on on varahaldur, kes kommenteerib sageli Eesti meedias majandusteemasid, eriti finantsturgude käitumist ja seda mõjutavaid tegureid. Peeter on Redgate Wealth’i investeeringute valdkonna juht. Loe artikleid (84)