Podcast “Juhtimiskvaliteet on konkurentsieelis”Tõnis Arro: eduka meeskonna tunnus on ühised väärtused

Psühholoog ja koolitaja Veiko Valkiaineni juhtimisblogi ja podcast’i seekordseks vestluskaaslaseks on ettevõtja, headhunter ja coach Tõnis Arro. Ta on asutanud ja juhtinud mitmeid professionaalsete teenuste valdkonna ettevõtteid (Fontes, Pärnu Konverentsid, Hermes Kirjastus, Teamscope). Täna on Tõnis igapäevaselt tegev partneri, headhunteri ja coachina personaliotsingu firmas Executive Lab ning kaasasutajana kuulub ta ka Teamscope’i meeskonda.

Mõtteid vestlusest:

  • Iga juhi jaoks on võtmeküsimuseks suurepäraselt kokku toimiva meeskonna loomine. Ma olen seda meelt, et tänapäeva edukad organisatsioonid koosnevadki edukatest meeskondadest. Ja mis teeb meeskonna edukaks – need on sarnased väärtused. Kui meeskonnal ei ole sarnaseid väärtusi, selliseid ühiseid arusaamu, mida kõik meeskonnaliikmed tähtsaks peavad, siis on pea võimatu ka koos suuri asju korda saata. Seetõttu on igal juhil ülioluline mõista meeskonna väärtusi ning ka meeskonnaliikmete individuaalseid erinevusi. Ma olen ise aidanud luua Teamscope nimelise tööriista, mis kirjeldab iga meeskonnaliikme põhiväärtusi ja määratleb, kuidas ta teiste inimestega erinevates olukordades suhestub. See annab hea arusaama, kuidas iga indiviid üldisesse tiimikultuuri sobitub.
  • Olen ise kogenud näiteks juhtumit, kus meeskonnas ei ole ühtegi selget ühist väärtust. Kui ma seda meeskonna profiili vaatasin, siis ma olin täiesti hämmelduses, kas see on võimalik: neli meeskonna liiget, kuid mitte ühtegi ühist väärtust. Ja kui ma siis hakkasin uurima ja meeskonnaliikmetega rääkima, siis selgus, et kaks võtmeisikut – tippjuht ja tema alluvuses olnud tegevjuht – ei olnud pool aastat üks-ühele sõnagi omavahel vahetanud. Ja loomulikult oli selle tulemuseks see, et meeskond lagunes suhteliselt ruttu laiali. See on küll äärmuslik näide, kuid selliseid vähemmarkantseid näiteid ebakõlaliste meeskondadega organisatsioonidest on palju.
  • Üks lihtne ja kõigile nähtav tunnus, et meeskond käib kenasti ühte jalga, on see, et neil on üheskoos nii hea toimetada, et nad lausa tahavad koos olla. Paljud uuringud on näidanud, et see ongi meeskondade tervise seisukohalt kõige tähtsam – kui see klapp tiimis on jube hea, siis on inimesed valmis ja võimelised üheskoos looma suuri asju. Loodan, et paljud inimesed on seda ise ka omal nahal tundnud, et sa tahad hommikul hea meelega tööle minna ja ka pärast tööd meeskonnaga koos aega veeta.

Veiko Valkiainen

Juhtimisblogi ja podcasti “Juhtimiskvaliteet on konkurentsieelis” eestvedaja Veiko Valkiainen on psühholoogia ja psühhoteraapia alase hariduse ning üle 15-aastase juhtimise arendamise alase töökogemusega professionaal, kes keskendub oma töös meeskondade tulemuslikkuse kasvatamisele läbi juhi ja tema tiimiliikmete mõtte- ja käitumismustrite muutmise. Loe artikleid (79)