Sven Sakkov: mind paelub just paberist Edasi – see on see päris. “Edasi on ka minu mõte”

Sven Sakkov. Foto: icds.ee

Juulist detsembrini ilmub Edasi veergudel meie kirjastuse 5. sünnipäeva puhul lühiintervjuude sari “Edasi on ka minu mõte”, kus uurime oma kaasautoritelt, lugejatelt, toetajatelt ja sõpradelt, mida nad Edasi juures väärtustavad. Sven Sakkov on diplomaat ja Edasi lugeja.

Mis on sinu esimene mälestus Edasiga seoses ja kuidas vaatad meie toimetamiste peale täna? Mis on muutunud?

Kui ma esimest korda kuskil netiavaruses Edasi logo nägin, mõtlesin, et kas Tartu Rajooni Töörahva Saadikute Nõukogu häälekandja on taas tuhast tõusnud? Kiiresti sai selgeks, et polnud, ja lihased lõdvestusid.

Teine esmanägemine tuli koos paberkujulise Edasi esmatrükiga. See Edasi oli kena samm edasi – peenelt kujundatud, pilkupüüdev, pisut edev, ent samas rahulik. Sedasorti Economisti, Timesi või Newsweeki formaadis poliitika- ja muukirja Eestis ju polnudki. Kunagi kolmanda aastatuhande teises pooles ajakiri Luup oli. Ent see oli vaid pelk hetk ja praeguseks igiajalugu.

Mind paelubki just paberist Edasi – see on see päris, mille saad reisile minnes pardapagasisse pista, hooletult kohvilauale “unustada” ja lõpuks raamaturiiulile tulevasi aastasadu ootama tõsta. Ostsin ennemuistsel ajal Kindle’i esimese põlvkonna e-lugeri. Kasutasin pool aastat ja sinna see jäi. Päris paberist raamatut või ajakirja lugedes tean, et saan seda ka kahekümne aasta pärast teha (me ju kõik elame pettekujutelmas, et küll kunagi vanuigi on alles aega lugeda). Mis on selleks ajaks saanud kõikidest neist elektroonilistest tellimustest, lugeritest ja muust, ei tea ju keegi. Ja Edasis on asju, mida annab ka kauges tulevikus lugeda. Kui vaid aega oleks. Mida ei ole ja ega ei tule, kuigi see pettekujutelm, et tuleb, on magus. Ja las ta olla nõnda edasi.

Kantar Emori uuringust “Meediabrändid 2020” selgub, et lugejate meelest on Edasi tugevuseks eristumine peavoolust ja teistest väljaannetest. Kas sa oled selle järeldusega päri ja kui, siis kuidas sina seda tõlgendad, milles see eristumine seisneb/väljendub ja mis rolli sa Edasil Eesti ajakirjandusmaastikul näed?

Esmalt pean ära õiendama, et mind jubedasti häirib termin “peavoolumeedia”. On olemas meedia ja see, mis meediaks maskeerub. Meie ajastu murdejooned ei ole pea- ja äärevoolumeedia imaginaarset vahet pidi, vaid meedia ja propaganda vahel. Paraku oskab iga viletsa progemisoskusega isik valmis sõrmitseda veebilehe, mis näeb meedia moodi välja.

Sotsiaalmeedia viib Eestist seljakottidega reklaamiraha minema, seda nii pea-, ääre-, ülem- kui alamvoolumeediast. See pole lihtne pähkel pureda, ent on siiski miskit, mida me kõik ise teha saame – toetades meie enda meediat. Ja seda toetusakti on imelihtne ellu viia: selle nimeks on aastatellimuse vormistamine.

Aga tulles nüüd ringiga su küsimuse juurde tagasi – Eestis on väga palju nutikaid ja sõnaosavaid inimesi, kellest kõigiga pole võimalik ise tutvuda, ent kelle mõtteid saab loodetavasti lugeda või Raadio Ööülikooli taskuhäälingus kuulata. Edasi ongi just nagu üleskirjutatud Ööülikool, kuhu talletub tarkus, mis loetav ja mõistetav ka sellest konkreetsest erialast kaugel asuvale. Kujutan ette, et minu küüneproov Edasi lugudele oleks küsimus – kas see on ka poole aasta pärast lugemist väärt? Kui on, siis edasi!

Edasi üks lubadusi lugejatele on teha ajakirja, mille artikleid on ka hiljem kasulik ja põnev lugeda. Soovita palun 3 lugu, mida võiks uuesti üle lugeda ja miks.

Ma loen alati, väljaandest olenemata, mida kirjutavad Raivo Vare, Ilmar Raag ja Peeter Koppel.  Targad inimesed, mõistavad ja mõtestavad maailma, ning oskavad kirjutada. Eesti on väga väike maa, meid lihtsalt on nii pagana vähe. Ja paljud, kes huvitavalt mõtlevad ja hästi kirjutavad, teevad seda lehtedel, mille paremasse ülanurka on kinnitatud hoiatus: “asutusesiseseks kasutamiseks”. Mõnikord ka midagi krõbedamat. On ütlemata suur privileeg lugeda paremaid palu nii siin kui sealpool seda “AK” joont.

Diplomaadi, kaitse- ja välispoliitika eksperdina oled sa kindlasti õige inimene vastama küsimusele, kuidas hoida ja luua suhteid, mis kestavad ja loovad uut väärtust kõigile osapooltele.

Suhteid hoiab üleval neile pühendatud aeg, selle väetiseks on tähelepanu, viljadeks vahetatav informatsioon. Selles mõttes see ongi kui taime kasvatamine. Sa ei alusta seda valmiva vilja imetlemisest. Eks diplomaatia just suhete kunst ju olegi. Diplomaatidele on viimased pea kaks aastat väga rasked olnud – kalalt on võetud vaba vesi, igaüks on vahtinud läbi oma akvaariumi klaasi teist kahemõõtmelist akvaariumi. Ja sealt vahiti sind. On erialasid, kus see töötab, diplomaatias mitte. Suhteid on mingis ulatuses võimalik Zoomis hoida, ent mitte üles ehitada.

Mida ma ei küsinud, aga millele sa oleksid tahtnud vastata? 

Mis teemat võiks Edasi lähemalt vaadelda? Seda, mis toimub Ühendriikide ühiskonnas – cancel culture, woke(ness), QAnon ja paljud teised hoovused, allhoovused ja tuuletõmbed. Me oleme näinud, et ajalise nihkega jõuab see kõik ka meile, koos kõigi moesähvatuste ja liialdustega. 200 aastat tagasi ei kulunud palju aastaid, kui Pariisi kõrgmoe mustrid jõudsid alul Liivimaa mõisaproua riietele ja sealt juba edasi meie rahvarõivastesse. Me võime ju mõelda, et tulenevalt oma minevikust Nõukogude õuduste keerises oleme liialduste vastu vaktsineeritud. Aga, võib paraku selguda, et võta näpust, ei ole. Vaatamata sellele, et oleme üle elanud aja, kui väike grupp seltsimehi otsustas, millised on õiged vaated, milliseid sõnu võib tarvitada ja keda võib filmidesse näitlejaiks palgata. Kui ma oleksin Edasi, siis ma telliksin mõnelt healt Ameerika asjatundjalt, näiteks Andreas Kajult, iga kuu ühe mahlakama tüki Ameerika ühiskonna kohta.

***

3 võimalust luua uut väärtust ja aidata saada Edasil tugevamaks

Hea lugeja! Kutsume Sind hakkama tellijaks. Püsitellijana aitad luua ajakirja, mis on Eestis puudu, ning teed palju head isegi siis, kui Sa ise ei jõua iga päev lugeda. Rahulik ja inspireeriv keskkond ei teki iseenesest ning see vajab püsivat hoolt. Võid mõelda ka nii, et Edasi on osa Sinu heategevuskäitumisest parema keskkonna ja ajakirjanduse nimel.

Hea asutaja, ettevõtte juht, turundusjuht! Turunduskoostöö suurtest meediamajadest sõltumatu, väikese, aga visa kirjastusega võib olla osa Sinu ettevõtte, tööandja brändi arendamisest ning tugev sõnum ka tarbijatele, mille eest Sinu ettevõte seisab ja millele kaasa soovib aidata. Edasi hoiak on ettevõtlik ja eluterve, meie lugejatele läheb korda hooliv ja jätkusuutlik Eesti. Võta ühendust ning leiame sobiva koostöövormi. 

Hea filantroop! Edasi eesmärk on teha Eesti parimat kvaliteetajakirja. Pühendume ise 100%, aga vajame ajakirja elujõuliseks muutmisel veel natuke abi. Kui Sulle on oluline valikukriteerium see, et toetatav algatus looks uut väärtust kogu ühiskonnale ja oleks tore, kui saaksid selle mõju ka ise igapäevaselt hinnata, siis ajakiri Edasi on suurepärane võimalus. Anna meile hoogu ja aita saada tugevamaks (rekvisiidid leiab siit). Iga toetaja panus läheb sisuloome kvaliteedi parandamiseks. Kui vajad otsustamiseks lisainfot, siis võta palun ühendust: janeck.uibo@edasi.org.

Edasi kohta saab rohkem lugeda siit ja siit (PDF).

***

“Edasi on ka minu mõte” on ajakirja Edasi 5. sünnipäeva puhul ilmuv lühiintervjuude sari, kus uurime oma kaasautoritelt, lugejatelt, toetajatelt ja sõpradelt, mida nad Edasi juures väärtustavad. Edasi sünnipäev on 21. septembril.

Janeck Uibo

Janeck Uibo on Edasi.org asutaja ja peatoimetaja. Loe artikleid (268)