Priit Põldoja: mulle meeldib, et Edasi toon on isegi keerulistel teemadel rääkides positiivne ja edasivaatav. “Edasi on ka minu mõte”

Priit Põldoja.

Juulist detsembrini ilmub Edasi veergudel meie kirjastuse 5. sünnipäeva puhul lühiintervjuude sari “Edasi on ka minu mõte”, kus uurime oma kaasautoritelt, lugejatelt, toetajatelt ja sõpradelt, mida nad Edasi juures väärtustavad. Ettevõtja Priit Põldoja on Edasi toetaja Inbanki asutaja ja tegevjuht.

Mis on sinu esimene mälestus Edasiga seoses ja kuidas vaatad meie toimetamiste peale täna? Mis on muutunud?

Mäletan, kui sa, Janeck, mulle esmakordselt Edasi ideed tutvustasid. Olin liigutatud sinu kirest ja mulle väga meeldis ka idee “aeglasest ajakirjandusest”. Samas pean tunnistama, et olin suhteliselt skeptiline, kui edukalt selline idee õnnestub väikesel Eesti turul ellu viia. Hea meel on näha, et tegijate entusiasm ei ole raugenud ja et Edasi on teinud suure arenguhüppe ning kinnistanud ennast selgelt eristuva meediumina Eesti ajakirjandusmaastikul. 

Kantar Emori uuringust “Meediabrändid 2020” selgub, et lugejate meelest on Edasi tugevuseks eristumine peavoolust ja teistest väljaannetest. Kas sa oled selle järeldusega päri ja kui, siis kuidas sina seda tõlgendad, milles see eristumine seisneb/väljendub ja mis rolli sa Edasil Eesti ajakirjandusmaastikul näed?

Kindlasti nõustun. Online meedia buumimine on peavoolumeedias toonud paratamatult kaasa kvaliteedi languse. Lugusid toodetakse kiiresti ja sageli ärilistest eesmärkidest ajendatult. Klikkidele keskendunud pealkirjad ja lugude valik ei anna kindlasti tasakaalustatud ja mõtestatud pilti maailmas toimuvast. Saan muidugi aru, kuidas ärimudelite muutus on suuri meediafirmasid majanduslikult mõjutanud. Seda suuremat muljet avaldab mulle Edasi oluliselt sügavam ja analüütilisem lähenemine.

Edasi puhul väärtustan kõige rohkem mitmekesist sisu, mis paneb mõtlema ja sageli ka inspireerib. Tunnistan, et kõik rubriigid pole minu maitsele, aga samas alati leiab midagi uut ja põnevat lugeda. Meeldib, et toon on isegi keerulistel teemadel rääkides positiivne ja edasivaatav. 

Edasi üks lubadusi lugejatele on teha ajakirja, mille artikleid on ka hiljem kasulik ja põnev lugeda. Soovita palun 3 lugu, mida võiks uuesti üle lugeda ja miks.

Ettevõtjana paeluvad mind alati kõik lood, mis on seotud ettevõtlikkuse või ettevõtlusega, Eesti elu edasi arendamisega ja majandusega. Hoian silma peal Raivo Vare, Peeter Koppeli ja Viljar Arakase lugudel. Eriti huvitav lugemine oli Arakase usutlus Ardo Hanssoniga (“Säutsude pikaajaline hind on väga kõrge”), samuti Arakase tänasel ajastul väga asjakohane lugu “Me ei lähe enam iial kontoritesse tagasi”, mis puudutas muuhulgas ka seda, kuidas fintech muudab pangandussektorit pöördumatult.

Samuti hindan väga sõbra Hardo Pajula filosoofilisi tekste, mis esitavad väljakutse senistele mõtteviisidele ja avavad uusi perspektiive. Hardo suudab pealtnäha igapäevaseid muutusi ühiskonnas käsitleda kontseptuaalselt ja oluliste allhoovuste tasandil, mis alati ei anna vastuseid, aga sageli panevad mõtlema.

Inbank on ka Edasi üks toetajatest sel aastal, miks te otsustasite seda teha?

Inbankis oleme hingelt tegutsejad ja otsime alati uusi võimalusi. Väärtustame mugavustsoonist välja astumist. Seda kõike sümboliseerib ka Edasi. Nii isiklikult kui pangajuhina soovin, et Edasi saaks ilmuda, sest ühiskonnal on seda vaja. Samuti hindan ülikõrgelt Edasi tegijate kirge ja entusiasmi, ilma milleta on raske head asja teha.

Mida ma ei küsinud, aga millele sa oleksid tahtnud vastata?

Hea meelega oleks golfist rääkinud. Ah et miks mulle see mäng nii väga meeldib? Golf on parim mäng (võib-olla tennise kõrval), mille inimkond on leiutanud, sest see nõuab üheaegselt nii füüsilist, vaimset kui strateegilist pingutust. Golf on nagu punane vein – võid selles kogu aeg paremaks saada, aga mitte kunagi päriselt selgeks ei saa! Alati on midagi uut õppida. Samuti lülitab golf mind igapäevaelust täielikult välja ja aitab keskenduda hetkele. Natuke nagu Edasi, eemaldab infomüra ja keskendub suurele pildile.

***

3 võimalust luua uut väärtust ja aidata saada Edasil tugevamaks

Hea lugeja! Kutsume Sind hakkama tellijaks. Püsitellijana aitad luua ajakirja, mis on Eestis puudu, ning teed palju head isegi siis, kui Sa ise ei jõua iga päev lugeda. Rahulik ja inspireeriv keskkond ei teki iseenesest ning see vajab püsivat hoolt. Võid mõelda ka nii, et Edasi on osa Sinu heategevuskäitumisest parema keskkonna ja ajakirjanduse nimel.

Hea asutaja, ettevõtte juht, turundusjuht! Turunduskoostöö suurtest meediamajadest sõltumatu, väikese, aga visa kirjastusega võib olla osa Sinu ettevõtte tööandja brändi arendamisest ning tugev sõnum ka tarbijatele, mille eest Sinu ettevõte seisab ja millele kaasa soovib aidata. Edasi hoiak on ettevõtlik ja eluterve, meie lugejatele läheb korda hooliv ja jätkusuutlik Eesti. Võta ühendust ning leiame sobiva koostöövormi. 

Hea filantroop! Edasi eesmärk on teha Eesti parimat kvaliteetajakirja. Pühendume ise 100%, aga vajame ajakirja elujõuliseks muutmisel veel natuke abi. Kui Sulle on oluline valikukriteerium see, et toetatav algatus looks uut väärtust kogu ühiskonnale ja oleks tore, kui saaksid selle mõju ka ise igapäevaselt hinnata, siis ajakiri Edasi on suurepärane võimalus. Anna meile hoogu ja aita saada tugevamaks (rekvisiidid leiab siit). Iga toetaja panus läheb sisuloome kvaliteedi parandamiseks. Kui vajad otsustamiseks lisainfot, siis võta palun ühendust: janeck.uibo@edasi.org.

Edasi kohta saab rohkem lugeda siit ja siit (PDF).

***

“Edasi on ka minu mõte” on ajakirja Edasi 5. sünnipäeva puhul ilmuv lühiintervjuude sari, kus uurime oma kaasautoritelt, lugejatelt, toetajatelt ja sõpradelt, mida nad Edasi juures väärtustavad. Edasi sünnipäev on 21. septembril.

Janeck Uibo

Janeck Uibo on Edasi.org asutaja ja peatoimetaja. Loe artikleid (267)