Alljärgnevalt vahendame lugejatele valikut ettevõtlusalasest kirjandusest, mida soovitab LHV ajakiri Investeeri. Raamatuid saab soovi korral ka laenutada.
BENJAMIN GRAHAM: Intelligentne investor, 2018
1920ndate aastate lõpus ülemaailmset majandust tabanud suures depressioonis kaotasid paljud investorid kogu oma eelneva töö tulemuse. Üks nendest oli Benjamin Graham (1894–1976), kes otsustas oma isikliku kogemuse pealt kirja panna põhimõtted, kuidas finantsturgudel pikaajaliselt ellu jääda ja edu saavutada. Grahami põhimõtetest kasvas välja väärtusinvestorite koolkond, mille tuntuim esindaja on investeerimislegend Warren Buffett, kes õppis investeerimist just Grahami käe all.
Nii nagu nimi ütleb, keskendub väärtusinvesteerimine vara fundamentaalväärtuse leidmisele. See ei ole panustamine mingi regiooni või sektori kasvu, vaid konkreetsele varale, mis on turu poolt valesti hinnatud. Lähemise keskmes on investeerimisportfelli mõõdukas hajutamine alahinnatud varade vahel, mille puhul on rõhuasetus kapitali püsiva kaotuse vältimisel.
- Tänapäevane praktika
Tänapäeva lühiajalises, indekseeritud ja passiivse investeerimisstiiliga maailmas on järjest vähem investoreid, kes varade väärtusele tähelepanu pööravad. Väärtpaberite keskmine hoiuperiood on langenud aastatelt kuudele ja sageli isegi nädalatele. Positsioonid hajutatakse tuhandetest ettevõtetest koosnevatesse indeksfondidesse, mille väärtust isegi keegi ei püüa hinnata.
Õiglase väärtuse hindamise asemel on börsiosaliste tähelepanu koondunud valdavalt turuhindadele, millest on pikaajalisel investeerimisel pigem kahju kui kasu. Lühiajaline kaotusvalu paneb investoreid positsioone müüma ja ilmajäämise tunne turutippudes agressiivselt riske võtma. Nõnda käitutakse täpselt vastupidi mõistlikule tegevusele. Poodi tormatakse siis, kui kaup on üles hinnatud, ja välja siis, kui kaup alla hinnatud.
- Põhitõdede juurde
„Intelligentne investor“ on raamat, mis tuletab investoritele meelde olulisi põhitõdesid, kuidas investeerida pikaajaliselt, arvutada varade õiglast väärtust, hajutada investeeringuid ja kasutada turgude kõikumist edukalt enda kasuks, mitte kahjuks.
Praktikas eeldab üksikinvesteeringute õiglase väärtuse välja arvutamine väga põhjalikke teadmisi erinevatest tööstusharudest ja valmidust hoida kapitali finantsturgudel vähemalt aastaid, kuna varad võivad püsida alla õiglast väärtust väga pikka aega.
Varade hindamise juures võiks väärtusinvestor pöörata suurt tähelepanu ka nende kvaliteedile. Graham ise rõhutab tabavalt, et heade varade eest liiga kõrge hinna maksmine võib olla reaalne risk, kuid see ei ole investoritele suurim oht. Suurim viga on osta halva kvaliteediga ettevõtteid, mis paistavad majandustsükli heal ajal odavad, kuid muutuvad kiirelt väga kalliks, kui halval ajal kasumid järsult langevad. See on ilmselt üks kõige alahinnatumaid tõdesid finantsturgudel.
Grahami „Intelligentne investor“ loob lugejale suurepärase raamistiku, kuidas börsidel ratsionaalselt ja mõistlikult tegutseda. Vähim, mida see lugejatele pakub, on näited suurtest vigadest, mis raamatu autori enda kord vee alla viisid. Paremal juhul avab see tee väärtusinvesteerimise juurde, mis on üks väheseid lähenemisi, millega investoritel on õnnestunud headel aegadel kapitali kasvatada ja rasketel aegadel seda säilitada.
Arvustuse autor: Mikk Taras
TIM FERRISS: Tribe of Mentors: Short Life Advice from the Best in the World, 2017
Tim Ferrissi teos on justkui eneseabiraamat, kuid samas ei ole ka. See pole ka raamat, mida korraga otsast lõpuni läbi lugeda. Tegemist on justkui teatmeteosega, milles sisalduvat on hea kasutada abivahendina iseenda efektiivsuse tõstmisel.
Autor on usutlenud rohkem kui sadat edukat inimest ja pärinud neilt nende praktikate ja põhimõtete kohta. Teiste hulgas on vastused andnud ettevõtjad ja investorid, aga ka sportlased ja näitlejad. Keskne küsimus võiks kõlada, kuidas enda võimeid maksimeerida. Samal ajal ei teesklegi teos, et üks vastus sobib kõigile lugejaile. Olukorrad on erinevad, inimesed on erinevad ja nende elud on erinevad. Kuid tähelepanelik lugeja leiab sellest sõnumite varamust siiski endaga haakuvat, mille üle pikemalt juurelda ja mida üle võtta.
STANLEY MCCHRYSTAL: Team of Teams: New Rules of Engagement for a Complex World, 2015
On varemgi juhtunud, et sõda toob lisaks hävingule kaasa ka uusi teadmisi. Kindral McChrystal on pannud kirja oma kogemuse ja teadmised, mida testitud kõige tõsisemates olukordades. Maailm on muutunud. Nii igapäevaelu kui ka äri, isegi sõda on varasemast erinev: loevad kiirus, paindlikkus ning oskus orienteeruda informatsiooni ülekülluses ja erinevate muutujate virvarris.
Iraagis liitlasvägesid juhtides avastasid ameeriklased autori juhtimisel, et kuigi neil olid vastastest võimekamad inimesed ja rohkem jõudu, oli terrorismivõrgustiku kiiruse ja paindlikkusega võimatu sammu pidada. Tuli adapteeruda, ja seda edukalt tehtigi.
Teos koosneb osavalt ühendatud lugudest, mis kirjeldavad, kuidas võiks välja näha organisatsiooni edukas juhtimine 21. sajandil. McChrystal usub, et kaasaegne juhtimine peaks püüdlema jagatud teadvuse poole, väleduse ja läbipaistvuse ning horisontaalse organisatsiooni poole. Mis kõige olulisem, otsustusvõime tuleb anda igale inimesele ja meeskonnale.
DAVID MARQUET: Turn the Ship Around! 2013
Nii nagu kindral McChrystali juhisedki, heidab ka see endise allveelaevakapteni teos valgust juhtimiskultuurile, mida kaitsejõududega sageli ei seostata.
Kapten Marquet on kirja pannud enda kogemused, kuidas suhteliselt täbaras olukorras laevameeskonnast on võimalik vormida laevatäis liidreid, kes mitte ainult ei saavuta laevastiku parimaid tulemusi, vaid liiguvad igaüks laevakapteniks saamise kursil. Kui Marquet avastas, et tema alluvad ei oska ega julge enam oma peaga mõelda, otsustas ta laeva „ümber pöörata”. Ta lähtus järgmistest põhimõtetest. Tänapäevases meeskonnas tuleb otsustuspädevus ning koos sellega ka vastutustunne ja autoriteet jagada võimalikult laiale ringile. Tuleb hoolitseda, et organisatsiooni õppimisvõime oleks kõrge. Tuleb toetada ja kaaluda kõiki meeskonna ideid ning anda kõigile missioonitunne, mis on usutav ja järgitav. Nagu näha, tõid need põhimõtted edu. Kuigi teos on üpris merenduskeskne, leiab iga juht siit kindlasti hüva mõttetera või kaks.
ANDREW W. LO: Adaptive Markets: Financial Evolution at the Speed of Thought, 2017
Kui traditsioonilise majandusteaduse käsitluses peaksid turul tegutsejad olema alati ratsionaalsed, siis miks see päriselus nii ei ole? Või miks ikkagi tekib vähegi püsivam tasakaal pakkumise ja nõudluse vahel nii raskesti? Selle üle on pikalt arutatud. Kellele meeldib majandusest teo-reetiliselt mõelda, võiks selle raamatuga tutvust teha.
Teos püüabki ühes raamistikus kokku võtta erinevad teooriad ja seletada, kuidas ratsionaalne majanduskäitumine eksisteerib koos biheivioristliku käsitlusega. Tuginedes psühholoogiale, bioloogiale ja neuroteadusele pakub Lo välja hüpoteesi, et turud on oma olemuselt kohanduvad. Koosnedes inimestest, sisaldavad turud emotsioonidest lähtuvaid käitumuslikke mõttemalle, eriti segastes ja muutuvates oludes. Samas toimuvad muutused ju pidevalt ja nii on ka turud igal hetkel rohkem või vähem adaptiivsed.
Lo veeretab juttu mõnuga, tõsi, tema teesidega nõustumiseks peaks majandust tudeerinu mõnest senisest teadmisest lahti ütlema, et uuele ruumi teha.
DAVID ENRICH: The Spider Network: The Wild Story of a Math Genius, a Gang of Backstabbing Bankers, and One of the Greatest Scams in Financial History, 2017
Raamatukokku on jõudnud kriminull. Küll ilma vereta finantskuriteost, kuid kriminull siiski. Selle loo peategelane Tom Hayes sai oma tegude eest karistuseks 14 vangla-aastat.
Nagu teisigi kriminulle on Enrichi teost raske käest panna. Lugeja ees rullub lahti tõestisündinud lugu, kuidas kauplejast matemaatikageenius avastas LIBORiga (Londoni pankade vaheline intressimäär) manipuleerimise võimaluse ning kuidas koos loetud hulga värvikate käsilastega seda võimalust kurjasti kasutama asuti.
Samas tõstatab ajakirjanik Enrich ka laiemalt küsimusi majanduskuritegudest ja finantsjärelevalvest. Mis ikkagi on lubatud ja mis lubamatu? Kas see on lugu sellest, kuidas tabati kuri geenius, või hoopis tüüpiline „väikesed sulid võllas” lugu? Uurige järele.
LHV raamatukogu võimaldab huvilistel tutvuda investeerimis- ja ettevõtlusalase kirjandusega. Kui sul on soov raamatuid laenutada, peaksid olema LHV Panga või LHV Varahalduse klient. Infot raamatukogu kohta saab telefonil 6 800 400 või klienditugi@lhv.ee. Raamatukogu on avatud E–R 9–19.