TAB 2024 peakuraator Anhelina Starkova: arhitektuur on vabastamise viis

Tänavuse Tallinna Arhitektuuribiennaali peakuraator Anhelina Starkova hindas arhitektuuri tähenduse ja väärtused ümber, kui tema kodulinna Harkivit Ukrainas tabasid õhurünnakud ja selle igapäevaelu hakkas kujundama sõda. Ka fotol taustal olev arhitekt Mikhail Lovtsovi loodud kirik (1888) on saanud tugevalt kannatada. Foto: TAB 2024

Ukraina arhitekt Anhelina Starkova lahkus sel sügisel lühikeseks ajaks kodulinnast Harkivist, et olla kohal Tallinna Arhitektuuribiennaalil (TAB) enda kureeritud peanäituse avamisel. Elu pidevalt rünnakute all olevas Harkivis on Starkova pannud mõtlema arhitektide rolli üle – ja mõistma, et paljud tänapäeval arhitektuurile omistatud tähendused on väärtusetud. Pealkirja all “Ressursid tulevikuks” toimuv TAB 2024 uuribki põhimõtteid, mis kujundavad muutusi arhitektuuris.

Intervjuus räägib Anhelina Starkova arhitektuuri tulevikust, digitaalsetest tööriistadest, noorte ootustest arhitektuurile ja sellest, kuidas sõda on teda puudutanud nii indiviidina, naisena kui arhitektina ning seeläbi mõjutanud ka Tallinna Arhitektuuribiennaali. Sest muu hulgas pani just sõda teda mõistma, et arhitektuuril on võime inimesi ühendada ja isegi ühiskonda tugevdada.

Silvia Pärmann

Silvia Pärmann on Edasi kaasautor, fotograaf ja ajakirjanik, kes on viimased kümme aastat toimetanud mitut arhitektuurile, disainile või moele keskenduvat ajakirja. Loe artikleid (276)