Meediaülevaade: naabrid räägivad. 20. jaanuar

“Naabrid räägivad” on rubriik, mis käsitleb paar korda kuus lähimate naaberriikide (Soome, Rootsi, Läti, Venemaa) meedias kajastamist leidnud teemasid, mis võivad ka Eesti lugejale huvi pakkuda. 

Soome

Rong viib noored lennujaama hängima

Helsingi-Vantaa lennujaama Helsingiga ühendava ringraudteega ehk I- ja P-rongidega on kaasnenud üllatav nähtus – seni muidu peamiselt linna kaubanduskeskustes ja raudteejaamades hänginud pealinnanoored on aina rohkem veetmas oma tühiaega lennujaamas. Kas meie lennujaamatrammil hakkab olema sarnane mõju? Loe edasi…

Niinistö ruulib täiega, aga aru temast eriti ei saa

Soomes on poliitikakommentaatorid praeguse presidendivalimiskampaania käigus kommenteerinud konkurentsitult ruulivat Niinistöt järgmiselt – tema avalikest seisukohavõttudest ei pruugi sotti saada, aga tippkohtumised maailma suurriikide (näiteks üsna hiljuti mõne kuu sees Hiina, USA ja Venemaa) juhtidega on kahtlemata suur saavutus. Loe edasi…

Aastaringne vabaõhubassein on edukas

Allas Sea Pool ootab huvilisi aastaringselt otse Helsingi südames. I Foto Romi Hasa

Helsingi kesklinnas Kauppatori servas paiknev aastaringne vabaõhubassein Allas Sea Pool on olnud oma esimesel tegevusaastal edukas ja seda ka nirust suvest hoolimata. Maist aasta lõpuni oli 155000 klienti ja kogu kompleksi käive ületas 5 miljonit. Juba ongi plaanis vastava keskuse kontseptsiooni laiendada ka mujale Helsingi linnaruumis. Loe edasi… 

Läti

Ventspilsil jääb raha üle

Ventspilsis kinnitati äsja kohaliku omavalitsuse tänavuse aasta eelarve, kus tulemiks pea 5 miljoni euro suurune ülejääk. Linn planeerib nimelt tulusid 80 miljonit ja kulusid 75 …Loe edasi…

Pensionär kinkis maad riigile

Jelgavas elav pensionär kinkis terve hektari maad riigile loodukaitseala laiendamiseks. Tõsi – antud maalapp on juba samuti kaitse all osana Lielupe luhaniitude kaitsealast, kuid nüüd loobus eraomanik maaomandusest riigi ja kaitseala kasuks. Loe edasi… 

Iga viies Läti elanik kuulub vaesuse riskirühma

2016. aasta näitajate alustel oli 22,1% Läti elanikkonnast oma sissetulekult allpool ametlikku vaesusepiiri. Kui 2015. aastal oli vastav indeks 318 eurot kuus, siis 2016 oli see juba 330. Kõige kõrgem riskifaktor on üksikute vanurite (üle 65 aasta), töötute ja üksikvanemate seas – vastavalt 73%, 57% ja 34% nendest on allpool vaesusepiiri. Loe edasi… 

Rootsi

Rootsi teel esimese riigina ametlikule krüptorahale?

Kui Riksbank 2016. aasta lõpus tuli välja infoga, et uuritakse võimalust oma riikliku digivaluuta ehk e-krona loomiseks, siis nüüd on HSBC viinud asja veel sammu võrra edasi prognoosides, et Rootsi võib olla teel esimese riigina oma ametlikule krüptorahale ja see võib juhtuda juba lähiaastatel. Üks põhjustest on lihtne – kui 2010 tehti 40% maksetest sularahas, siis 2016. aastal oli vastav näitaja ainult 15% ja ei oleks suur üllatus, kui eelmise aasta kokkuvõttes saadekse 10% sularaha osakaal. Loe edasi…

Rootsis taas relvaamnestia

Rootsi politsei teatas, et tänavuse aasta veebruaris, märtsis ja aprillis kuulutatakse välja relvaamnestia, mille käigus loodetakse kätte saada 10000-13000 illegaalset relva. Eelmises ehk 2014. aasta amnestias toodi ära 15000 relva. Loe edasi…

Isaduspuhkuse populaarsus kasvab

Rootsis antakse lapse kohta 480 päeva vanemapuhkust, mida siis emad ja isad võivad omal äranägemisel omavahel jagada. Kui 1990-ndate lõpus oli isade osakaaluks 10% vanemapuhkusest, siis eelmisel aastal jõuti 27,9% suuruse osakaaluni. Eesmärgiks on vastavas protsessis võetud aga 40% isadele ja 60% emadele. Loe edasi…

Venemaa

Venemaalastel rekordsäästud

Eelmise aastaga kasvasid venemaalaste säästud 14% jõudes rekordilise 29,5 triljoni rublani. Sellest pangakontodel oli 19,6 triljonit, sulas 5 triljonit ja väärtpaberites 4,7 triljonit. Kasvu taga on peamiselt kaks tegurit – reaalpalga tõus ja hoiuste soodsad tingimused. Lisandub sularubla hoiuseid ja pangahoiuseid riigipankades, kuid langeb kinnisvarasse investeerimine. Loe edasi…

Moskvas vananetakse aeglasemalt

Venemaal tulid demograafid välja uue lähenemisega rahvastiku vananemisele, mis lisaks bioloogilisele vanusele pöörab tähelepanu ka sotsiaalsetele aspektidele. Nii näiteks saadi teada, et Moskvas, Inguššias ja Dagestanis vananetakse kogu Venemaal kõige aeglasemalt ja antud näitajad on seal võrreldavad Euroopa vastava keskmise indeksiga. Loe edasi…

Epifaania viis jälle masse jääaukudesse

Kirikukalendris kolmekuningapäeva ja Kristuse ristimise päeva tähistav Epifaania viis Peterburgis ja Leningradi oblastis jääaukudesse ennast sedapuhku märjaks kastma 70000 usklikku. Selleks otstarbeks oli veekogudele korraldatud 87 jääauku, millest 24 asusid linnas. Loe edasi…

Ain Hinsberg

Ain Hinsberg on Pärnust pärit turismimajanduse asjatundja, kes on külalislahkusmajandust uurinud ja kogu Läänemere regioonis edendanud viimased 25 aastat. Külalislahkusmajandus tegevusvaldkonnana on riigi majandusele olulise mõjuga nähtus, mis eeldab valdkonnas tegutsejatelt regulaarset kursisolekut naaberriikide elanike jaoks oluliste teemadega, aga ka analüüsima Eesti kuvandit naabrite vaatenurgast. Loe artikleid (173)