“Naabrid räägivad” on rubriik, mis käsitleb paar korda kuus lähimate naaberriikide (Soome, Rootsi, Läti, Venemaa) meedias kajastamist leidnud teemasid, mis võivad ka Eesti lugejale huvi pakkuda.
Soome
Soome 100 tähistamine sinisvalge valgustusega üle maailma
Soome 100 tähistamiseks on sel nädalal saanud üle maailma umbes poolsada erinevat olulist objekti sinivalge valgustuse. Näiteks Rio de Janeiro Kristuse kuju, Rooma Colosseum, Niagara kosk, Oslo Holmenkolleni suusahüppemägi, Lissaboni Belémi torn, Varssavi Kultuuripalee ja Stockholmi Globen.
Loe edasi…
Soomes kaalutakse alkoholiaktsiisi lisamist
Soome Eduskunnas on menetluses ja poliitlist soosingut saamas plaan tõsta taas alkoholiaktsiisi ja sedapuhku 10 protsendi jagu. Suurim kasv oleks õlle, siideri ja veinide hinnas. Loe edasi…
Autoroolis meeste ja naiste võrdsus ei kehti
Soomes tehakse 2/3 sõiduautode läbisõidukilomeetritest meeste poolt ja kui autos on mõlemast soost inimesi, siis tõenäosus, et naise käes on rool, on eriti väike. Loe edasi…
Läti
Lätis ei luba rahvas poliitikuid Laulupeole tasuta
Kui Lätis pääses avalikkuse ette info, et mitmetel poliitikutel seimist kohalike omavalitsusteni välja on tekkinud soov ja plaan järgmise suve Laulupeole tasuta pääseda, siis rahvas on seda meelt, et nii see kindlasti olema ei pea, sest 91% vastavas küsitluses osalenutest oli antud plaani vastu. Loe edasi…
Lätis tahetakse tahtlikult kadunud isikuid vastutama panna
Lätis on käidud välja idee, et teadmata kadunud isikud, kelle kadumine on teadlik ja eesmärgipärane otsus ja tegevus, tuleks vastutusele võtta, sest liiga palju tühja tööd peavad tegema nii politsei kui vabatahtlikud ka juhtumites, kus isik on ise oma lähedaste juurest omal soovil lahkunud viimaseid sellest teavitamata. Loe edasi…
Lätis väheneb sotsiaalne tõrjutus
Lätis on saadud sotsiaalne tõrjutus vähenema. Kui 2007. aastal tundis ennast sotsiaalselt tõrjutuna 10% Läti elanikke, siis 2016. aastal oli neid 8%, mis on ka euroliidu keskmine näitaja. Loe edasi…
Rootsi
Ikea sai kiitust maailmas rootsi keele populariseerimise eest
Ikea asutaja Ingvar Kamprad ja Ikea said Põhjamaade Keeleauhinna 2017 Skandinaavia keele ja kultuuri globaalsel tasemel tutvustamise eest. Loe edasi…
Rootslaste mõõdukas juhtimistiil lööb laineid
Rootsi äri- ja majandusedu üheks faktoriks loetakse nende ”lagom” juhtimisstiili. Sõna ennast on raske otseselt tõlkida teistesse keeltesse, kuid põhimõtteliselt tähendab see parasjagu, parajalt, just piisavalt, mitte liiga vähe või palju, kuid sisus seda, et organisatsioonis või tiimis on kõik enamvähem võrdsed. Loe edasi…
Stockholm Euroopas nr. 2
Euroopa 125 suurima linna konkurentsis parima majanduskeskkonna indeksi mõõtmes tõusis Rootsi pealinna teiseks ”kaotades” ainult Ida-Londonile. Loe edasi…
Venemaa
Autode sõitmist hakatakse piirama erinevate kriteeriumite alusel
Duumas on menetluses seaduseelnõu, mis muuseas annab regionaalvõimudele võimaluse piirata kohalikul tasandil liiklust lähtudes näiteks autode liigist, autodes sõitmise ajast, sõidu eesmärgist ja sõitjate-reisijate arvust ning autode keskkonnamõjust. Loe edasi…
Putini edu- ja võimufaktor seisneb talle alternatiivi puudumises
Lääne meediate kajastus Putini plaanile veel korra kandideerida Venemaad isakesena juhtima on lühidalt kokkuvõetav nii – tema uskumatult suure edu- ja võimu faktor seisneb talle alternatiivi puudumises. Loe edasi…
Piiterisse plaanitakse Stolõpini mälestusmärki
Piiterisse plaanitakse mälestusmärki Venemaa poliitikule Stolõpinile (1862-1911), kes oli siseminister ja peaminister (keiser Nikolai II Ministrite Nõukogu esimees) aastatel 1906-1911. Oma ametiaja jooksul püüdis ta maha suruda revolutsiooniliste rühmituste tegevust ja viis läbi põllumajandusreformid. Aastal 2008 telekanali Rossija kõigi aegade tähtsaima venelase leidmiseks korraldatud rahvahääletusel sai Pjotr Stolõpin Aleksander Nevski järel teise koha. Loe edasi…