“Naabrid räägivad” on rubriik, mis käsitleb paar korda kuus lähimate naaberriikide (Soome, Rootsi, Läti, Venemaa) inimeste jaoks olulisi ja/või tähelepanuväärseid meedias kajastamist leidnud teemasid, mis peavoolumeedia kaudu Eesti lugejani ei pruugi jõuda. Alljärgnev meediaülevaade on valik põnevamatest ja Eesti lugejale huvi pakkuda võivatest uudistest.
Soome
Helsingi Länsimetro alustab lõpuks … loodetavasti
Helsingi metroo pikendust Espoo suunas ehk Länsimetro on osutunud parajaks pähkliks, sest selle avamist on korduvalt edasi lükatud alates eelmise aasta augustist. Nüüd siis ollakse jälle kord ootel, et kas oktoobri alguses lõpuks see avamine saab teoks või on järgmise edasilükkamise kord. Loe edasi…
Heategevuskampaania tekitas ingliskeelsetes maades Muumi-kirjanduse buumi
Muumi-bränd omav Moomin Characters andis välja ühe Muumiraamatu koostöös brittide heategevusorganisatsiooni Oxfam’iga ja see on saanud paraja muumihuvibuumi osaliseks. Loe edasi…
Soome kindlustab uuesti idapiiri
Soome on võtnud uuesti ette oma idapiiri kindlustamise lisades nii personali (150) kui uuendades tehnilisi lahendusi. Loe edasi…
Läti
Lätil risk aastaks 2030 muutuda vanurite maaks
Uuringuandmete alusel tehtava prognoosi alusel on Lätis aastal 2030 pea pool elanikkonnast üle 50 aasta vanune. Iga neljas on siis pensionär, tööl käijate arv väheneb aga praegusega võrreldes 20%. Loe edasi…
Haridusel aina suurem roll Läti tulevikus
Läti president Raimond Veionis juhtis tähelepanu, et kui tervishoiureformi vajadustest räägiti aastaid ja alles nüüd jõutakse tegudeni, siis haridusega nii minna ei tohi, sest tegemist on nii kogu ühiskonna kui iga üksikisiku väärtusvundamendiga. Loe edasi…
Multikulti-Riia on tugev ja rahvusvaheline linn
Vene rahvusest Riia linnapea Nils Ušakovs rõhutas äsja euroliidu linnapeade koosviibimist Riias avades, et multikulti teeb Riiast tugeva ja rahvusvahelise linna. Loe edasi…
Rootsi
Käärid tööhõives kohalike ja võõrtööjõu osas
Kohalikku päritolu Rootsi elanike hulgas langes tööpuudus 3,9%-ni, mis on 2008. aastast, kui algas paariaastane masu, madalaim näitaja. Samas aga on väljaspool Rootsit sündinud elanikkonna seas töötuse protsent lausa 22%. Loe edasi…
Rootsis saadakse keskmiselt emaks 29 ja isaks 31 aasta vanustena
Kui Rootsis saadakse keskmiselt emaks 29,2 ja isaks 31,5 aasta vanustena, siis näiteks emaks saamise vanus paistab selgelt sõltuvat elukohast – suurtes linnades on selleks 32 ja väiksemates kohtades 25 aastat. Loe edasi…
Rootsis soovitatakse teismelistele hiljem ärkamist
Rootsis soovitavad teadlased teismelistele praegusest 1,5 tundi hiljem ärkamist, mistõttu peetaks vajalikuks ka koolipäeva alustamist kõige varem 9:30. Loe edasi…
Venemaa
Moskvas algas turvakaamerate abil nägude tuvastamine
Moskva üle 160 000 turvakaamera on nüüd ühendatud süsteemiga, mis tuvastab jooksvalt nägusid. Loe edasi…
Venemaalgi palgalõhe
Naiste ja meeste palgalõhe osas Venemaal töötavad naiste kahjuks lapsed, aga kasuks vanus ehk suurim palgalõhe on vanuserühmas 20-40 ja see väheneb alates 40. eluaastast kuni pensionini. Loe edasi…
Serverid lähevad taas Venemaal kaubaks
Üle mitme aasta on Venemaal hakanud kasvama serverite müük. Osaliselt on selles süüdi masu ajal kehtinud kokkuhoid, millest nüüd ollakse välja tulemas ning osaliselt uued nõuded hakata aina rohkem andmeid – näiteks isikuandmeid – säilitama Vene Föderatsiooni territooriumil. Loe edasi…