“Naabrid räägivad” on rubriik, mis käsitleb paar korda kuus lähimate naaberriikide (Soome, Rootsi, Läti, Venemaa) meedias kajastamist leidnud teemasid, mis võivad ka Eesti lugejale huvi pakkuda.
Soome
Lapsed ei oska ise oma arvutimänguaega piirata
Ajakirjanik tegi ühe teadlase seisukohtadest innustuna inimkatse oma 7- ja 9-aastaste poegade peal – nädal aega said nad mängida arvutis, telefonis ja TV-konsoolis just nii palju, kui tahtmist oli ehk ei mingit ”päevas on mängimiseks x-tundi aega” piirangut. Tulemuseks oli see, et lapsed käitusid ütlemata viksilt ning toad olid puhtad ja korras, kuid sisuliselt kogu aeg kuluski mängimisele. Järeldus – ise lapsed oma mänguaega piirata ei oska ja nii mindigi tagasi vana ehk piirangutega korra juurde, kusjuures erilist protesti see esile ei kutsunud. Loe edasi…
Mitte leiba inimestelt putukatele, vaid putukaleiba inimestele
Olete oma elus ühtegi putukat söönud, nii laiemas plaanis? Aga konkreetselt kilki? Fazer tuli turule leivaga, milles on nö. pätsi kohta 70 kilki. Soomes lõppes muide novembri alguses keeld müüa putukaid söögiks – nii et: ”Hyvää entomofaagiaa!” Loe edasi…
Soome värskendab õhujõude
Soomel on plaanis hankida uusi hävituslennukeid oma õhujõudude uuendamiseks, kuna viimane suurem hange otsustati ja viidi läbi 1988-1992.aastal 64 Horneti saamiseks perioodi 1995-2000 jooksul. Tookord oli lisaks McDonnel Douglas F/A-18 Hornet’ile kaalul ka Dassault Mirage 2000, General Dynamics F-16, Saab 39 Gripen ja koguni MiG-29 (tõsi – viimastele pakkumiskutset ikkagi ei saadetud lõpuks). Nüüd peaksid kevadel saama pakkumiskutse BAE Systems (Eurofighter Typhoon), Dassault Aviation (Rafale), Saab (JAS Gripen E) ning Boeing (F/A-18 Super Hornet) ja Lockheed Martin (F-35). Loe edasi…
Läti
Läti uus eelarve peaks vähendama ebavõrdsust
Lätis võttis Seim vastu keskpika perioodi eelarvekava aastateks 2018-2020, mida avalikkusele tutvustatakse ebavõrdsuse vähendamise kavana. Üheks sellise kohustuse võtmise kandvaks punktiks on miinimumpalga tõstmine, millega paralleelselt toimub ka maksude tuunimine ja differentseerimine. Loe edasi…
Pooled seksuaalkuritegudest alaealiste vastu pannakse toime internetis
Läti politsei andis teada, et pooled seksuaalkuritegudest alaealiste vastu pannakse sealmail toime internetis. Seda soodustavat erinevate uute keskkondade ja äppide kasutuselevõtmise aktiivsus just alaealiste poolt ja hulgas, mistõttu vanematel ja täiskasvanutel pole sageli aimugi toimuvast ja seega puudub nii ülevaade kui ka kontroll. Loe edasi…
Tööjõupuudus võib tõmmata kinni majanduskasvu
Valdis Dombrovskis (Euroopa Komisjoni majandus-, rahandus- ja eurovolinik ning Euroopa Komisjoni asepresident) hoiatas, et üldise eurotsooni majanduskasvu foonil on Lätil suur risk jääda sellest kasvust maha tänu aina pingelisemaks muutuvale olukorrale tööjõuturul. Ta rõhutas, et palgatõus on mõistagi vajalik, et pidurdada tööjõu lahkumist Lätist mujale, kuid samal ajal peab tõusma ka tootlikkus, et Läti säilitaks konkurentsivõime. Loe edasi…
Rootsi
Krüptorahanduse kunnid
Rootsi on võtnud seisukoha, et krüptorahandus on tulevik ja see ei ole ainult bitcoinimine ehk bitcoinide kaevandamine, vaid hoopis laiem ja kirjum valdkond. Kui e-Kronat veel lausa nurga taga ei ole, siis selge on see, et Stockholmist on saanud üks Euroopa olulisemaid FinTech-keskuseid juba tänaseks, sest viiendik valdkonna investeeringuid läheb Rootsi pealinna. Loe edasi…
Aasta jõulukink on e-jalgratas
Kui 2015. aasta jõulukingi staatus kuulus robottolmuimejale ja 2016. aastal VR-prillidele, siis 2017 on e-jalgratta kord Rootsis jõuluvana kingikotti kõige rohkem paisutada. HUI Research AB on vastavat uuringupõhist aasta jõulukingi väljakuulutamist teinud juba 30 aastat järjest. Loe edasi…
Rootsi ja Taani vahel tööreise tehes on hakatud rongi soosima
Öresundi silda mööda Rootsi ja Taani vahel oma igapäevaseid tööreise tehes on hakatud autodest loobuma ja soosingusse on tõusmas rong. Kui võrrelda eelmise ja tänavuse aasta suve, langes autode kasutajate arv sillal 4,2% ja samal ajal tõusis rongipiletite müük 1,4%. Loe edasi…
Venemaa
Tervishoiuministeerium on volitatud kaineid viinaostjaid eelistama
Usute või mitte, aga MinZdrav on tulnud välja ettepanekuga kirjutada seadusse sisse luba keelduda ebakaines olekus klientidele alkoholi müümisest. Lisaks sellele on plaanis soovitada kauplustes alkohoolsete jookide varjamine mingite sirmide ja vaheseintega, et vähendada tulevee visuaalset ahvatlust. Loe edasi…
«Яндекс.Такси» ja Uber said loa liituda
«Яндекс.Такси» ja Uber said antimonopoliametilt loa Venemaal liituda. Argumentideks toodi asjapulkade poolt muuhulgas turu jätkuvat kasvu ning kvalitatiivset ja struktuurset ümberkorraldumist koos vastavate uute mobiillahenduste turuletulemise ja aina populaarsemaks muutumisega. Äripartnerid viivad liitumise lõpule saabuva aastavahetuse pidustusteperioodi järel. Loe edasi…
Avatagu Ivangorod uuesti siseturistidele
Kolm aastat tagasi võeti Venemaal uuesti kasutusele vana piiritsooni kontseptsioon, mis tähendas Ivangorodi jaoks siseturismist äralõigatuks jäämist. Nüüd on võtnud Leningradi oblasti kuberner ette linn sellest piiravast staatusest vabastada, et uuesti siseturismile avatud olla. Kuberneri väitel tuleksid venemaalased meelsasti sealsesse kindlusse ja muuseumi ning kõrgemate föderaalasjapulkade poolt on antud mõista, et asi võib tõesti vastavas kõrges piirivalvekomisjonis uuesti arutamisele tulla. Loe edasi…