Elisabet Reinsalu: mulle meeldib, et Edasi katab väga laia spektrit: majandusest ja poliitikast kuni loodusvaatluste ja kultuurikäsitlusteni. “Edasi on ka minu mõte”

Elisabet Reinsalu. Foto: Iris Kivisalu

Juulist detsembrini ilmub Edasi veergudel meie kirjastuse 5. sünnipäeva puhul lühiintervjuude sari “Edasi on ka minu mõte”, kus uurime oma kaasautoritelt, lugejatelt, toetajatelt ja sõpradelt, mida nad Edasi juures väärtustavad. Elisabet Reinsalu on näitleja ja Edasi kaasautor.

Mis on sinu esimene mälestus Edasiga seoses ja kuidas vaatad meie toimetamiste peale täna? Mis on muutunud?

Aastaid tagasi, kui Edasi.org 2016. aastal võrguväljaandena ilmuma hakkas, hoidsin sel ikka silma peal ja jõudumööda lugesin ka artikleid. Edasi mõjus uudse ja huvitavana, nagu värske tuuleõhk. Ühel pimedal sügisõhtul ilmus Edasi peatoimetaja Janeck Uibo täiesti ootamatult Linnateatri Laia tänava valvelauda ning kutsus mind kohvile. Suure pauguna mustast sügistaevast mõjus ta ettepanek hakata Edasi kaasautoriks. Tõrksa ja suhteliselt ara inimesena ütlesin talle alguses ära. Kuni asjade soodsa kokkulangemiseni. Nüüd kirjutan ja teisiti enam ei saa. Kuni mu tekste loetakse.

Kantar Emori uuringust “Meediabrändid 2020” selgub, et lugejate meelest on Edasi tugevuseks eristumine peavoolust ja teistest väljaannetest. Kas sa oled selle järeldusega päri ja kui, siis kuidas sina seda tõlgendad, milles see eristumine seisneb/väljendub ja mis rolli sa Edasil Eesti ajakirjandusmaastikul näed?

Olen päri, et Edasi eristub. Edasi ei “kolletu”. Olen kindel, et nii see ka jääb. Väga sümpaatne on ka see, et artiklid katavad väga laia spektrit: majandusest, välis- ja sisepoliitikast kuni loodusvaatluste ja kultuurikäsitlusteni. Puudub liigne päevakajalisus ja tekstid on piisavat süvenemist nõudvad ning kirjutajate poolt ka sügava pühendumusega loodud.

Edasi üks lubadusi lugejatele on teha ajakirja, mille artikleid on ka hiljem kasulik ja põnev lugeda. Soovita palun 3 lugu, mida võiks uuesti üle lugeda ja miks.

Loen alati Annika Laatsi tekste, need puudutavad nii hinge- kui mõistusekeeli. Hea on lugeda ka Kristjan Porti artikleid, sest ta on lihtsalt tark inimene. Iga kord loen ka Raivo Vare artikleid, need on põhjalikud ja arukad. Vaatan alati üle ka kultuurisoovitused ning loen Valner Valme usutlusi ja arvustusi.

Kui hästi on sinu arvates teatriteemat ajakirjanduses kajastatud, millistest teatriteemalistest tekstidest sa ise kõige enam puudust tunned ja miks?

Tunnen puudust põhjalikest teatriarvustustest. Materdamist ja mahategemist on liigagi palju. Näitleja- ja lavastajatöö üksikasjalikust analüüsist. Vastusest küsimusele “miks peaks just seda lavastust vaatama minema?”.

Mida ma ei küsinud, aga millele sa oleksid tahtnud vastata? 

Millest unistan? Et kultuur ja elu jätkuks. Et saaks ikka kogeda, vaadata, lugeda, kuulata, nautida, et miski puudutaks või kasvõi riivaks. Annaks lootust. Võimaldaks inimesena tunda. Et oleks paar head sõpra, kes seda nime tõeliselt väärivad ja kellega koos saaks elukoormat jagada ning läbi kunsti argielust kõrgemale tõusta. Kasvõi viivuks.

***

3 võimalust luua uut väärtust ja aidata saada Edasil tugevamaks

Hea lugeja! Kutsume Sind hakkama tellijaks. Püsitellijana aitad luua ajakirja, mis on Eestis puudu, ning teed palju head isegi siis, kui Sa ise ei jõua iga päev lugeda. Rahulik ja inspireeriv keskkond ei teki iseenesest ning see vajab püsivat hoolt. Võid mõelda ka nii, et Edasi on osa Sinu heategevuskäitumisest parema keskkonna ja ajakirjanduse nimel.

Hea asutaja, ettevõtte juht, turundusjuht! Turunduskoostöö suurtest meediamajadest sõltumatu, väikese, aga visa kirjastusega võib olla osa Sinu ettevõtte, tööandja brändi arendamisest ning tugev sõnum ka tarbijatele, mille eest Sinu ettevõte seisab ja millele kaasa soovib aidata. Edasi hoiak on ettevõtlik ja eluterve, meie lugejatele läheb korda hooliv ja jätkusuutlik Eesti. Võta ühendust ning leiame sobiva koostöövormi. 

Hea filantroop! Edasi eesmärk on teha Eesti parimat kvaliteetajakirja. Pühendume ise 100%, aga vajame ajakirja elujõuliseks muutmisel veel natuke abi. Kui Sulle on oluline valikukriteerium see, et toetatav algatus looks uut väärtust kogu ühiskonnale ja oleks tore, kui saaksid selle mõju ka ise igapäevaselt hinnata, siis ajakiri Edasi on suurepärane võimalus. Anna meile hoogu ja aita saada tugevamaks (rekvisiidid leiab siit). Iga toetaja panus läheb sisuloome kvaliteedi parandamiseks. Kui vajad otsustamiseks lisainfot, siis võta palun ühendust: janeck.uibo@edasi.org.

Edasi kohta saab rohkem lugeda siit ja siit (PDF).

***

“Edasi on ka minu mõte” on ajakirja Edasi 5. sünnipäeva puhul ilmuv lühiintervjuude sari, kus uurime oma kaasautoritelt, lugejatelt, toetajatelt ja sõpradelt, mida nad Edasi juures väärtustavad. Edasi sünnipäev on 21. septembril.

Janeck Uibo

Janeck Uibo on Edasi.org asutaja ja peatoimetaja. Loe artikleid (268)