Mikk Pärnits. Viha ja kauplemine

Mikk Pärnits. Illustratsioon: Ander Avila

Eesti Vabariigi lugu on selle kodanike lugu. Kirjanik ja kultuurikriitik Mikk Pärnits arutleb mitmeosalises esseede sarjas ülekeenud emotsioonide, liialdatud rahvusluse ja ühiskondliku leina staadiumite üle ning asetab Eesti meeleolud globaalsesse konteksti.

 Osa 3

Natuke üle aasta tagasi tabatakse eestlasest 13-aastane terrorist. Hiljem jääb tema traditsioonilist peremudelit toetava EKRE Rootsi osakonna asutajast isa vahele metroos naise ründamisega. EKRE liikmete agressiivsus tõuseb ja areneb, noorem Helme kelgib Briti “konservatiivide” kogunemisel, kuidas nad edukalt kõiki provotseerides tähelepanu varastavad. Näiteid nende neofašistlikest suunitlustest on nii palju, et ei jaksa linkida. KAPO üritab viimases aastaraamatus väita, et tegeleb paremäärmuslaste valvamisega. Juhtumit analüüsis hästi Elise Rohtmets. Nagu loos välja toodud, saab toda erakonda põhimõtteliselt lugeda terroriorganisatsiooniks. Eelmise aasta oktoobris kuulutabki Kreeka oma natsierakonna Golden Dawn kuritegelikuks organisatsiooniks ning süüdistused esitatakse 68 liikmele. Juhtkond saadetakse vanglasse. Kuigi me pole Kreeka, on ka Ida-Euroopa selle sajandi suurimaks ohuks valge terrorism. Inimsusevastased kuriteod? Siin, meie Mornas? Johhaidii, ma ütlen. Aga see polegi enam su emade Morna, su isade Eesti. Tegu on Kolmanda Riigi tõusuga ning rahvusluse kui ideoloogia ammendumisega, mille põhjuseid olen analüüsinud esimeses kahes samasse seeriasse kuuluvas essees.

Eesti juhtide peamiseks puuduseks tundub olevat visiooni puudus ning laiema pildi nägemise oskus. Toimuv ei erine eriti Prantsuse revolutsiooni aegadest, kus valgustusajastu ideed vabadusest, individualismist ning demokraatiast šokeerisid monarhiat ning mehi üldiselt. Kuigi meie jaoks tundub Prantsuse revolutsioon iidse ajaloona, siis elame selle järellainetes tänase päevani. Samuti satub sinna paari sajandi tagusesse aega vabamüürlaste demoniseerimine ning vandenõude võimestamine. Siit jõuame tagasi mu poolele riigile südamerütmihäireid põhjustanud Sirbi loo juurde, mille tõttu sattus sabinasse Burke’i seltsi asutaja Hardo Pajula. Üsna pea saigi temaga läbi viidud intervjuu, mis muu minu kohta käinud hüsteeria kõrval oli üks asjalikumaid ning intelligentsemaid.

Mikk Pärnits

Mikk Pärnits on kirjanik, tõlkija ja kultuurikriitik. Loe artikleid (14)