Le Figaro. Viiuldaja Zhang Zhang: “Kus on õiglus, kui vallandatakse klassikalise muusika interpreete, sest nad ei esinda etnilist mitmekesisust?”

Zhang Zhang. Foto: Zhangomusiq.org

Selleks et suurendada mitmekesisust oma liikmete hulgas, saadab Ühendkuningriigis asuv ooperifirma English Touring Opera oma koosseisust laiali 14 valge nahavärviga muusikut. Monte Carlo Filharmooniaorkestri rahvusvaheliselt tuntud viiuldaja Zhang Zhang peab seda otsust skandaalseks. Ta lükkab ümber rassismisüüdistused klassikalise muusika ringkondade vastu.

English Touring Opera (ETO) on ooperikompanii, mis ühendab sõltumatuid muusikuid ning viib läbi turneesid terves Ühendkuningriigis, soodustamaks ligipääsu ooperietendustele. Eesmärgiga saavutada orkestris suurem etniline mitmekesisus, ei uuenda ETO lepinguid neljateistkümne valgenahalise muusikuga, tunnustades siiski nende pädevust. Kuidas näete seda otsust teie elukutselise viiuldajana?

Mitte mingisugune diskrimineerimine ei ole positiivne. Progressi nimel õigustatakse ebaõiglust. Paljud English Touring Opera muusikud, nende hulgas ka need, kes on kuulunud sellesse kooslusesse juba 20 aastat, said teate, et oma etnilise kuuluvuse tõttu ei saa nad enam tööd. Sel otsusel ei ole mingit seost muusikaga, see on läbinisti ideoloogiline. See on seda enam šokeeriv ja julm, et esituskunstide maailm alles tärkab elule pärast aastast seisakut ülemaailmse pandeemia tõttu. See tähendab samuti, et paljude töövõimalused on seeläbi nõrgenenud ning nii mõnedki perekonnad tõenäoliselt viidud ebastabiilsesse olukorda. Kus võib selles kõiges näha õiglust ja progressi?