Peeter Koppel: hinnatõus – tuleb siis või ei tule?

Illustratsioon. Shutterstock.

Kuidagi ebamugav tunne on. Nimelt on hinnatõus hakanud ka endale veidi konkreetsemalt mõjuma. Seda, et midagi taolist võib juhtuda, oli oodata. Lisaks näitab seda nüüd ka ametlik inflatsiooninumber.

Aeg-ajalt näidatakse aga kuskil tõsise näoga keskpankurit, kes ütleb, et praeguse inflatsioonipuhangu puhul on tegemist sügavalt ajutise nähtusega, mis tuleneb sellest, et tervisekriisi teatud raamidesse surumine tekitas olukorra, kus inimesed hakkasid suurtel kiirustel ja hulgakaupa majanduses jälle aktiivsemalt (ja korraga!) siblima. Ning muidugi ka sellest, et erinevad tervisekriisist tingitud pausid tekitasid akuutset puudust igasugustest väiksematest vidinatest, mida on suuremate vidinate tootmiseks hädasti vaja. Nõudlus teatavasti nende suuremate vidinate järele paiskus välja otsekui paisu tagant!

Kui me nüüd ausad oleme, siis suvalise keskpankuri selline seisukoht tuleneb otseselt tema istekohast. Sama signaali annavad aga ka juhtivad makroanalüütikud meilt ja mujalt. Nende puhul lisandub veel selline huvitav ja tänaseks juba korduvalt välja öeldud mõte: kui kütus ja toit välja arvata, siis mis inflatsioonist me räägime? Õieti põlegi teist! Samas tahaks sõrme üles tõsta ning öelda, et tavatarbijale on toit siiski suhteliselt tähtis… ütleme, et sisend. Ent ega need keskpankurite ja makromeeste arvamused tühjale kohale pole tekkinud. Võlakirjaturg näib samuti nende narratiivi kenasti toetavat. Aga minul on natuke teistsugune tunne. Ma nimelt arvan, et suudan argumenteerida ka inflatsioonisurve jätkumise poolt.

Peeter Koppel

Peeter Koppel on SEB privaatpanganduse strateeg, varahaldur ja kolumnist, kes kommenteerib sageli Eesti meedias majandusteemasid, eriti finantsturgude käitumist ja seda mõjutavaid tegureid. Loe artikleid (71)