Eesti Vabariik 100: Globaalsed eestlased. #21 – Karoli Hindriks

Globaalsed eestlased on Rainer Sternfeldi juhitud veebisaade Memokraadis eesmärgiga luua mälupilt Eesti mõtlejatest üle maailma. Podcasti kahekümne esimene külaline on ettevõtja Karoli Hindriks, kes juhib rahvusvahelist kasvavat ettevõtet nimega Jobbatical, mis aitab tööotsijail panna end sõna otseses mõistes maailmaturule välja ning tööandjatel leida vajalikke inimesi piirideüleselt.

Karoli lugu algab 1999ndal aastal paljudele tuntud pehmete helkurite leiutamisega ning õpilasfirma asutamisega, saades nii ka 16.aastasel Eesti noorimaks leiutajaks kes registreerinud kasuliku mudeli. Sellele järgnes nii MTV kui ka Fox Internationali telekanalite lansseerimine Baltimaades, mis andis vajaliku kogemuse oma esimeseks ülemaailmaseks projektiks – Jobbatical. Nende tegevuste vahele mahub veel palju muudki. Saates mõtestatakse lahti 21.sajandi tööjõuturgu.

Üks muutus, mida me järgmise kümne aasta jooksul hakkame nägema, on see, et riigid, kes toetavad ja on avatud liikumisele, kes suudavad meelitada paremaid ajusid – need riigid hakkavad võitma.

Kuidas Eesti sellest võita saaks ja miks on teadmiste geograafiline liigutamine kasulikum kui varade liigutamine?

Mõtteid vestlusest:

  • “Tänases elus minu jaoks on fookus kõige olulisem asi.”
  • “Pärast seda, kui ma natuke aega Malaisias olin jooksutiire teinud ja lugenud, sain aru, et ma pean midagi tegema hakkama. Ma ei saa lihtsalt olla.”
  • “Me liigume ringi palju rohkem kui 10-15 aastat tagasi, samas me oleme nii palju piiriüleselt rohkem seotud. Sõprus ei ole enam midagi sellist, mis on kohalik, vaid see liigub huvide vertikaalis üle maailma.”
  • “Iga kõrgete oskustega spetsialist, kui ta alustab tööd Eestis, tekitab 5 töökohta kogukonda juurde. Ehk siis tegelikult iga inimene, keda me aitame enda riiki tuua, aitab pensioni ja lapsetoetust maksta.”
  • “Kui maailmas oleks veel miljon inimest, kellele Eesti korda läheb, siis on miljon inimest rohkem, kes reageerib, kui keegi peaks meile tulema liiga tegema.”

Saade on salvestatud 21. aprillil 2017. aastal üle Skype’i. Head kuulamist!