Raivo Vare: muutuste suvi ja sügis – peaasjalikult Afganistanist

Raivo Vare. Illustratsioon: Toon Vugts

Vahepealse suvepausi ajal juhtus maailmapoliitikas nii mõndagi. Ja sügis tõotab tulla huvitav. Aga kõike hõlmata on keeruline ja seepärast langes valik seekord suvel toimunu suhtes kõige olulisemale – Afganistaniga seotule. Sügise eelseisvatest sündmustest aga räägiks meie idanaabri juures toimuvast peatsete üldvalimiste foonil.

Miks Afganistanis toimunu nii tähtis on?

Teadupärast lõppes 31. augustil 20 aastat USA juhtimisel ja eestvõttel kestnud lääneriikide sõjaline sekkumine selles Aasia südames asuvas riigis, mida tuntakse ka hüüdnime järgi Impeeriumite Haud. On ju seal oma hambaid murdnud ajaloo jooksul nii mõnigi suur ja juhtiv impeerium. Viimase paarisaja aasta jooksul siis vastavalt Briti, Nõukogude ja nüüd ka Ameerika. Ja iga kord on selle põhjuseks olnud välistoimijate valearvestus.

Tegu pole klassikalise riigiga ja selle elanikkonda ühendab väga vähene peale territooriumi. Vastupidi, kümned eri rahvusrühmad, erineva keele ja usuga, on aastatuhandeid eksisteerinud kõrvuti omapärases sugukondlik-feodaalses elukorralduses ja pidevas, tihti üpris sõjakaid vorme võtvas konkurentsis. Ellujäämise võimaldab lojaalsus oma lähimale suguseltsile-klannile ja rahvakillule ning eeldab pidevalt muutuvaid liitlassuhteid erinevate teiste samasuguste kooslustega. Partnerite pidev vahetamine on tegelikku kohapealset võimu omavatele pealikele alaline seisund. Pole olemas ühtset afgaani rahvast, vaid palju üksjagu erinevusi traditsiooniliselt kandvaid rahvastikugruppe. Ja kui urbaniseerunud elanike segmendis on teatud moderniseerimise omaksvõtt olemas, siis valdavalt ülivaestes maapiirkondades elatakse ikka oma esiisade traditsioonide vaimus, kus segunevad moslemi ja isegi islami-eelsest ajast pärit traditsioonid ja kombed ning kus kasutatava kohaliku ajaarvamise järgne aastanumber 1400 pole mitte ainult vormiline, vaid ka sisuline ja iseloomustab mingil määral aega, kus suur osa ühiskonnast ikka veel tegelikult elab.

Raivo Vare

Raivo Vare on hariduselt jurist, lõpetanud Tartu ülikooli õigusteaduskonna ja EBSi magistriprogrammi cum laude. Olnud riigiminister ning teede- ja sideminister, tippjuht pangandus- ning transpordi- ja logistikasektori firmades. Tegev paljude avaliku sektori ja erialaorganisatsioonide, samuti eraettevõtete juhtorganites. Kord kuus vahendab Raivo Vare Edasi lugejatele oma mõtteid tähenduslikest rahvusvahelise elu sündmustest. Loe artikleid (89)