Indrek Saul: vaktsineerida või mitte vaktsineerida?

Laias laastus vähendab vaktsineerimine haigestumist 90%. Foto: Shutterstock.com

Ma olen paar nädalat oma Facebooki ajajoonel arutlenud väga erineva koroonavaatega inimestega. Üks suurimate vaktsineerimisvastaste trump on “aga vaktsineeritud ju jäävad ka haigeks”. Teine, vähe lahjem kaart “aga vaktsineeritud levitavad ka haigust”. Jutt jummala õige. Jäävad. Levitavad. Milles siis asi? Kas nende argumendid on õiged?

Lahtiütlus: Kommentaari autor Indrek Saul on kasvustrateeg ja see on algselt ilmunud tema sotsiaalmeedia kontol. “Mul puudub isiklik huvi ja kasu koroonakriisi analüüsimisest. Teen seda omast vabast ajast ja tahtest. Teen seda, sest mul on selleks vajalikud oskused, kogemused, korralik matemaatika, statistika, analüütika ja metroloogiaalane haridus TalTechist ja üle 20 aastane strateegilise ja süvaanalüüsi kogemus. Teen seda, sest seda on kogu ühiskonnale vaja.”

Mida vaktsineerimise vastased jätavad ütlemata

Nad ütlevad “aga vaktsineeritud ju jäävad ka haigeks”, aga kas teadmatusest või tahtlikult ei ütle “kui paljud vaktsineeritud jäävad haigeks”. Esimene rühm, teadmatud, on segaduses, sest nii meedia kui ka Terviseameti esindaja räägivad sellest, mitu vaktsineeritut on haigestunud. Ilma kontektstita. Teine rühm on märksa ohtlikum, sest nad ajavad mingit oma agendat ja vaikivad selle teadlikult maha. Kas siis poliitilise kasu või isikliku edevuse nimel.

Kui paljud vaktsineeritud haigeks jäävad?

Ma ei hakka väga peeneks seda statistikat ajama, aga laias laastus vähendab vaktsineerimine haigestumist 90%. Kuidas seda mõista? Kui samades oludes (näiteks kontserdil) on ühe haigega kontaktis sada inimest, siis mittevaktsineeritutest jäi vanasti haigeks umbes 20 inimest. Kui nendest sajast pooled on vaktsineeritud, jääb haigeks 10 mittevaktsineeritut ja 1 vaktsineeritu.

Mis kasu veel vaktsineerimisest on?

See üks, kes haiguse üles korjas:

  1. tema haigus on 66% lühem;
  2. üle pooltel juhtudel nii kerge, et isegi palavikku ei ole;
  3. haiglasse sattumise risk väheneb 18 korda;
  4. surma risk väheneb 700 korda.

Kuidas kolmas laine edeneb?

No väga jõudsalt. Ja kiirenevas tempos. See 2500 prognoos on päris realistlik. Aga…

Hambutu on see kolmas corosaurus.

Ta on küll 10 päevaga suutnud nakatumist 4 kordistada, aga nakatunuid haiglasse saata õnnestub suht kehvasti. Ja paraku ongi nii, et suurem osa haiglasse viiduid on paraku vaktsineerimata.

Milleks siis vaktsineerida?

Jah, vaktsineerimine ei väldi haigestumist 100% vaid 90%. Rasket haigestumist ei väldi 100%, vaid 94%. Surma ei väldi 100% vaid 99,86%. Isegi kui mõnda küünikut tema lähedased ja ühiskond tervikuna ei koti, on egoistlikult võttes vaktsineerimine väga kasulik. Sest väljavaade, et vaktsiini järel pole mingeid kõrvatoimeid on 99,95%. Ja oht et vaktsiin tapab on 0.0005%.

Ja kui tahta sügisel normaalset elu, siis ka ühiskondlikus plaanis on vaktsineerimine väga mõistlik. Muidu on jälle meelelahutusasutused kinni, kontserte ei toimu, teate ise, mis jama oli kevadel. Aga kui enamus inimesi meie ümber on vaktsineeritud, siis pole epideemiaks pole corosaurusel võimalust.

Millel nüüd siis silm peal hoida ja kuidas meil läheb??

Kuna corosauruse hambad on nüriks jäänud, tuleb jälgida hospitaliseerimist. Sest kui haiglad hakkavad täituma, tulevad kõige jõhkramad piirangud.

Kuidas meil läheb? So far so good, väike tõus haiglas, ICUs on stabiilselt 3 inimest.

Lõpetuseks on mul palve ajakirjanikele

Lepime kokku, et enam ei kajasta igapäevaseid nakatumise numbreid. Hoiame silma peal haiglatel. On vähem ärevust ja hirmu.

Hea sõber, palun levita seda vaktsineerimise kasu graafikut, et kõigil oleks selgus, mida vaktsiin teeb ja mida ei tee.

Püsige rõõmsad ja terved ja… noh, tead isegi.

Indrek Saul

Indrek Saul on strateegia konsultant ja kasvustrateeg. Tal on kaks kõrgharidust (Tallinna Tehnikaülikool, elektroonikainsener ja Tartu Ülikool, ärijuhtimine) ning põhjalikud matemaatika, statistika, analüütika ja metroloogiaalased oskused. Tal on kindel veendumus, et analüütiline võimekus ja andmekirjaoskus on moodsas maailmas väga olulised edutegurid. Viimase 20 aasta jooksul on ta nõustanud eri majandussektorites rohkem kui 150 ettevõtet ja teinud umbes 250 avalikku koolitust ja seminari. Loe artikleid (1)