Mele Pesti: pikk nädalalõpp Kuressaares

Kuressaare südalinn pakub kuumal suvel jahutust. Foto: Shutterstock.

Eesti väikelinnade, rannakülade nostalgilised võlud ja kuumarekordid meelitavad sel suvel puhkama kodumaal, kus oma Rivieradest ja Como järvedest puudust pole. Tutvustame juulikuus parimaid – ja ehk ka natuke peidetumaid – neist. Kuressaaret aitab avastada saarel elav kirjanik ja ajakirjanik Mele Pesti.

Plaanides pikka nädalavahetust Kuressaares ei saa üle ega ümber faktist, et see ahvatlev sihtkoht asub saarel, mitme maa ja mere taga. Ei ole nii, et mõtte ja kohalejõudmise vahele jääb vaid koti pakkimine ja gaasipedaal, nagu enamike kodumaiste paikadega. Pole vahet, kas reisida auto või liinibussiga, ikka tuleb Virtsu sadamas aeg maha võtta, meretuult nuhutada, praamiaegu uurida ja lasta mõtted vabakäigule. Mereõhk teeb vabaks.

Tore alternatiiv on pooletunnine lennureis: kaks korda päevas saab Tallinnast saare pealinna õhulaevaga. Soovitan vahelduseks üks linnapuhkus Kuressaares veeta just nii: alusta õhulisest ülevaatest säbrulisele rannajoonele, fikseeri pilk lossivallide uhkele kontuurile ja selle äärde koonduvale linnale ja siis leia end rannaluhtade vaheliselt lennurajalt, mis asub vaid kahe kilomeetri kaugusel kesklinnast. Kuressaares saab suurepäraselt ilma autota hakkama. Linna võludega tutvumist tasub alustada kolmnurkselt keskväljakult, ajaloolise Raekoja ja Vaekoja vahelt. Kui vajad enne starti turgutust, siis aitab Kure või Mosaiigi kohvik, mille ees kohvi lonksates on mõnus ilma ja inimesi vaadelda. Ja muidugi Kuressaare keskväljakut, üht neist Eesti sajandaks sünnaks valminud uuendatud linnasüdametest. Väljak toimib, rahvas liigub, istub ja naudib, mõni pisem supleb ka purskkaevus, ehkki puudu on puudest, nende mõnusast varjust ja vaibist.