Ülle Madise: info ülekülluses igatsen enim sõnu, millel on kaal, ja head keelekasutust. “Edasi on ka minu mõte”

Ülle Madise.

Juulist detsembrini ilmub Edasi veergudel meie kirjastuse 5. sünnipäeva puhul lühiintervjuude sari “Edasi on ka minu mõte”, kus uurime oma kaasautoritelt, lugejatelt, toetajatelt ja sõpradelt, mida nad Edasi juures väärtustavad. Õiguskantsler Ülle Madise on Edasi lugeja.

Mis on sinu esimene mälestus Edasiga seoses ja kuidas vaatad meie toimetamiste peale täna? Mis on muutunud?

Tartlasele kohaselt meenus Edasist kuuldes omaaegne sellenimeline ajaleht ja rubriik, mille nimi lapsepõlves meelde jäi: „Siin- ja sealpool Emajõge“. Veebiajakirjandus ei ole mind kunagi köitnud, ent värske edasi.org kutsus silma peal hoidma sarnaselt paari muu sarnase algatusega. Puhas ja kirgas disain, selge ja lugejasõbralik ülesehitus tõid Edasile edu ka Selge Sõnumi võistlusel. Kirkus on igas mõttes säilinud. Eriti hea, et Edasi hakkas ilmuma paberil.

Kantar Emori uuringust “Meediabrändid 2020” selgub, et lugejate meelest on Edasi tugevuseks eristumine peavoolust ja teistest väljaannetest. Kas sa oled selle järeldusega päri ja kui, siis kuidas sina seda tõlgendad, milles see eristumine seisneb/väljendub ja mis rolli sa Edasil Eesti ajakirjandusmaastikul näed?

Info ülekülluses ja viletsa keelekasutuse vohades igatsen enim sõnu, millel on kaal, ja head keelekasutust. Minu jaoks Edasi osa sellest lüngast täidab. Igapäevast kirjasõna valitsema hakanud kiired, pealiskaudsed ja pigem irriteerimiseks mõeldud kiirtekstid kutsuvad esile ängi või vimma, kuidas kellelgi. Näen neid pigem meelelahustusliku närvikõdina, millest ajapuuduses eelistan eemale hoida. Tahan uut teada saada, elu ja inimeste üle mõelda, inspiratsiooni. Meeldib seegi, kui veebiplatvorm ei püüa minu eelistusi ära arvata ja vastavat sisu „ette sööta“. Mind huvitavad ka need vaated, mis mulle ei meeldi, niisamuti teemad, mis mu jaoks täiesti uued. Kuidas peaks lugeja inimesena arenema, kui sulgub samameelsesse rühma?

Edasi üks lubadusi lugejatele on teha ajakirja, mille artikleid on ka hiljem kasulik ja põnev lugeda. Soovita palun 3 lugu, mida võiks uuesti üle lugeda ja miks.

Näiteks (just nimelt näiteks, sest suurepäraseid autoreid on tõesti palju Kristjan Port, Peeter Koppel, Keiti Vilms, Kaido Pajumaa, … – meeleldi loeks pea kõik autorid siin üles). Kuna valik oleks liialt keeruline, siis võtsin ette kõige vanemad lood ja pakun esimesed kolm, mille ise üle lugesin:

Mida ütleksid oma sõbrale, miks ta Edasi lugejaks võiks hakata?

Juba eespool ütlesingi 🙂

Mida ma ei küsinud, aga millele sa oleksid tahtnud vastata?

Kuidas talletada või ka taaselustada inimeste igapäevaseid kirjavahetusi, mis kaasajal kaovad nagu liivamandala jäljetult igavikku. Ma ei oska sellele veel läbimõeldult vastata, ent olen sellele mõelnud.

***

3 võimalust luua uut väärtust ja aidata saada Edasil tugevamaks

Hea lugeja! Kutsume Sind hakkama tellijaks. Püsitellijana aitad luua ajakirja, mis on Eestis puudu, ning teed palju head isegi siis, kui Sa ise ei jõua iga päev lugeda. Rahulik ja inspireeriv keskkond ei teki iseenesest ning see vajab püsivat hoolt. Võid mõelda ka nii, et Edasi on osa Sinu heategevuskäitumisest parema keskkonna ja ajakirjanduse nimel.

Hea asutaja, ettevõtte juht, turundusjuht! Turunduskoostöö suurtest meediamajadest sõltumatu, väikese, aga visa kirjastusega võib olla osa Sinu ettevõtte tööandja brändi arendamisest ning tugev sõnum ka tarbijatele, mille eest Sinu ettevõte seisab ja millele kaasa soovib aidata. Edasi hoiak on ettevõtlik ja eluterve, meie lugejatele läheb korda hooliv ja jätkusuutlik Eesti. Võta ühendust ning leiame sobiva koostöövormi. 

Hea filantroop! Edasi eesmärk on teha Eesti parimat kvaliteetajakirja. Pühendume ise 100%, aga vajame ajakirja elujõuliseks muutmisel veel natuke abi. Kui Sulle on oluline valikukriteerium see, et toetatav algatus looks uut väärtust kogu ühiskonnale ja oleks tore, kui saaksid selle mõju ka ise igapäevaselt hinnata, siis ajakiri Edasi on suurepärane võimalus. Anna meile hoogu ja aita saada tugevamaks (rekvisiidid leiab siit). Iga toetaja panus läheb sisuloome kvaliteedi parandamiseks. Kui vajad otsustamiseks lisainfot, siis võta palun ühendust: janeck.uibo@edasi.org.

Edasi kohta saab rohkem lugeda siit ja siit (PDF).

***

“Edasi on ka minu mõte” on ajakirja Edasi 5. sünnipäeva puhul ilmuv lühiintervjuude sari, kus uurime oma kaasautoritelt, lugejatelt, toetajatelt ja sõpradelt, mida nad Edasi juures väärtustavad. Edasi sünnipäev on 21. septembril.

Janeck Uibo

Janeck Uibo on Edasi.org asutaja ja peatoimetaja. Loe artikleid (270)