Meelis Kubits: Edasi roll on olla lugejale intellektuaalseks sparringupartneriks. “Edasi on ka minu mõte”

Marko Mihkelson, Meelis Kubits (keskel), Raivo Vare Edasi 1. sünnipäeval 2017. aastal restoranis R14. Foto: Magnus Heinmets

Juulist detsembrini ilmub Edasi veergudel meie kirjastuse 5. sünnipäeva puhul lühiintervjuude sari “Edasi on ka minu mõte”, kus uurime oma kaasautoritelt, lugejatelt, toetajatelt ja sõpradelt, mida nad Edasi juures väärtustavad. Esimesena saab sõna Kultuuripartnerluse SA juhataja Meelis Kubits, kes on olnud üks esimesi Edasi toetajaid nii sõnas kui teos, tema aastapikkusest artiklisarjast “Ülestunnistus” sai alguse Edasi tasulise sisu arendamine, millest on tänaseks kujunenud ajakirja majandamisel oluline tuluallikas.

Mis on sinu esimene mälestus Edasiga seoses ja kuidas vaatad meie toimetamiste peale täna? Mis on muutunud?

Esimene emotsioon on väljaandja pusimise märkamine, see on vist kõige täpsem formuleering. See ei ole lukuaugust läbimineku katse või aknast tulek pärast uksest välja viskamist, vaid justnimelt pusimine. Esialgu vähestele, kuid visa toimetamise tulemusel järjest suuremale hulgale lugejatest ja partneritest arusaadav tegevus, selge kvaliteedimärgi all, selget suunda hoides. Eks sealt tuli ka konkursi “Selge sõnum” tunnustus. Mida ju ei saa enam sugugi pusimiseks nimetada. See ongi muutunud, sõna on selge, kuid selle edastamisel ei ole enam tunda meeleheitliku pingutuse järelmaitset.

Kantar Emori uuringust “Meediabrändid 2020” selgub, et lugejate meelest on Edasi tugevuseks eristumine peavoolust ja teistest väljaannetest. Kas sa oled selle järeldusega päri ja kui, siis kuidas sina seda tõlgendad, milles see eristumine seisneb/väljendub ja mis rolli sa Edasil Eesti ajakirjandusmaastikul näed?

Jah, olen küll nõus. Aga olen ühtlasi seda meelt, et Edasi on veel enda otsingute teel. 5 aastat on siiski noor iga, seda eriti turul, mis on tohutus muutumises. Edasi roll on olla oma lugejale intellektuaalseks sparringupartneriks, kus mõlemad osapooled on nõudlikud ja seeläbi astuvad kogu aeg edasi ega vehi kaigastega kohapeal.

Edasi üks lubadusi lugejatele on teha ajakirja, mille artikleid on ka hiljem kasulik ja põnev lugeda. Soovita palun 3 lugu, mida võiks uuesti üle lugeda ja miks.

Soovitaksin kolme loo asemel kolme autorit, tegelikult nahaalselt enamgi, sest neid lihtsalt on palju. Kadri Liik täna ja Kadri Liik 10–15 aastat tagasi on kaks erinevat autorit, kellest tänane annab hea pildi sellest, kuidas paistab Euroopa suurlinnadest meie suur naaberriik. Ja kelle mõistmiseks on meil argumendina kasutada eeskätt valu ja ajalooline kogemus, kuid napib kompetentsi. Seda viimast pakubki Kadri Liik ja tihti just Edasi veergudel. Viljar Arakase ja Raivo Vare lugudega mööda ei pane, nende autorite teemavalikuid võib usaldada kinnisilmi. Eraldi tõstaksin esile veel Valner Valme lisandumise Edasi meeskonda, Kristjan Järvi rubriigi tekke.

Mida ütleksid oma sõbrale, miks ta Edasi lugejaks võiks hakata?

Kui Sa tahad lugeda pealkirjast enam ja olla seejuures kindel, et seda pealkirja 30 min pärast ei vaidlustata, mis omakorda käib kõik Sinu aja ja tervise arvelt, siis vali Edasi.org platvorm. Säästad aega ja tervist, võidad teadmistes ja kvaliteetses võrgustikus olemises. Kaks ühes. Ja veel, Edasi materjalid ei igane.

Mida ma ei küsinud, aga millele sa oleksid tahtnud vastata?

Sa ei küsinud, mida ma arvan omaenda kogemusest kirjutada aasta aega järjest kord nädalas rubriiki “Ülestunnistus”, avades sellega ühtlasi Edasi tasulise ajakirjanduse projekti. Veidi husaarlikult alustades ei tajunud ma ehk selle pretsedendi loomisega seotud vastutust. Pioneer – katsejänese roll ei ole mulle teadlikult käitudes olnud omane, kuid pea alati on see just nii välja kukkunud. Lihtsam on olla teine, vältida vigu, võtta hoogu. Aga mul on hea meel, et me seda tegime, õigel ajal alustasime ja õigel ajal peatusin. Sain kogemuse, mida ma mujalt Eesti kanalitest ei saanuks.

***

3 võimalust luua uut väärtust ja aidata saada Edasil tugevamaks

Hea lugeja! Kutsume Sind hakkama tellijaks. Püsitellijana aitad luua ajakirja, mis on Eestis puudu, ning teed palju head isegi siis, kui Sa ise ei jõua iga päev lugeda. Rahulik ja inspireeriv keskkond ei teki iseenesest ning see vajab püsivat hoolt. Võid mõelda ka nii, et Edasi on osa Sinu heategevuskäitumisest parema keskkonna ja ajakirjanduse nimel.

Hea asutaja, ettevõtte juht, turundusjuht! Turunduskoostöö suurtest meediamajadest sõltumatu, väikese, aga visa kirjastusega võib olla osa Sinu ettevõtte tööandja brändi arendamisest ning tugev sõnum ka tarbijatele, mille eest Sinu ettevõte seisab ja millele kaasa soovib aidata. Edasi hoiak on ettevõtlik ja eluterve, meie lugejatele läheb korda hooliv ja jätkusuutlik Eesti. Võta ühendust ning leiame sobiva koostöövormi. 

Hea filantroop! Edasi eesmärk on teha Eesti parimat kvaliteetajakirja. Pühendume ise 100%, aga vajame ajakirja elujõuliseks muutmisel veel natuke abi. Kui Sulle on oluline valikukriteerium see, et toetatav algatus looks uut väärtust kogu ühiskonnale ja oleks tore, kui saaksid selle mõju ka ise igapäevaselt hinnata, siis ajakiri Edasi on suurepärane võimalus. Anna meile hoogu ja aita saada tugevamaks (rekvisiidid leiab siit). Iga toetaja panus läheb sisuloome kvaliteedi parandamiseks. Kui vajad otsustamiseks lisainfot, siis võta palun ühendust: janeck.uibo@edasi.org.

Edasi kohta saab rohkem lugeda siit ja siit (PDF).

***

“Edasi on ka minu mõte” on ajakirja Edasi 5. sünnipäeva puhul ilmuv lühiintervjuude sari, kus uurime oma kaasautoritelt, lugejatelt, toetajatelt ja sõpradelt, mida nad Edasi juures väärtustavad. Edasi sünnipäev on 21. septembril.

Janeck Uibo

Janeck Uibo on Edasi.org asutaja ja peatoimetaja. Loe artikleid (268)