Andres Viisemann: investeerimine segases keskkonnas

Andres Viisemann I Foto: LHV

Investeerimisstrateegia “Osta ja unusta” ei tööta järgmise kümne aasta jooksul enam sama hästi kui viimase paarikümne aasta jooksul ja mõnevõrra tähtsamaks muutub investeeringute valimine ja navigeerimine muutlikus keskkonnas, prognoosib LHV finantsportaalis panga pensionifondide juht Andres Viisemann.

Mai oli väärtpaberiturgudel suhteliselt rahulik kuu ja üleilmseid aktsiaturge kajastava indeksi MSCI World tootlus jäi eurodes mõõdetuna nulli. Ameerika Ühendriikide aktsiaturg langes veidi (–0,9%), kuid Euroopa lõpetas plussis (2,1%). Krüptovaluutade kursid on viimastel aastatel peegeldanud üsna hästi väikeinvestorite riskiisu ka teistel turgudel, kuid tänavu mais see indikaator ei töötanud. Samal ajal kui mitmed krüptovaluutad kaotasid peaaegu poole oma väärtusest, püsisid suurimad aktsiaturud rekordkõrgustel.

Inflatsioon ja intressimäärad

Teoorias peaksid kõikide varade hinnad sõltuma raha hinnast ehk intressimäärast. Tänu intressimäärale on võimalik arvutada, kui palju on kassavood, mis sünnivad aastate pärast, väärt täna. Kui raha hind tõuseb, siis tuleviku kassavoogude väärtus langeb ja vastupidi. Seejuures on oluline teha vahet nominaalsel (lepingulisel) ja reaalintressimääral. Reaalintressimäär saadakse, kui nominaalsest intressimäärast lahutatakse inflatsioonimäär.

Andres Viisemann

Andres Viisemann on LHV pensionifondide juht. Loe artikleid (17)