Valdur Mikita: soode ja metsajärvede laps. Henry David Thoreau “Walden”

Foto: Shutterstock.

Uustrükina ilmus Rahva Raamatu kirjastuselt Erkki Sivoneni tõlkes ameerika loodusemehe Henry David Thoreau (1817–1862) kultusteos “Walden ehk Elu metsas”. Avaldame katkendi Valdur Mikita eessõnast, milles Mikita tõmbab paralleele Eestiga: nii Thoreau kui eestlased on soode ja metsajärvede lapsed.

Henry David Thoreau ja tema looming on eelkõige Uus-Inglismaa rikkalike loodusmaastike laps. Söandaksin arvata, et meie enda looduskogemus on Thoreau omale kohati üllatavalt sarnane. Eestlastena mõistame asju, millest “Walden” otsesõnu ei kirjuta, kuid mis loob tunnetusliku tausta kogu raamatu süžeele. Uus-Inglismaa, mis moodustab Ameerika Ühendriikide kirdeosa, koosneb kuuest erinevast piirkonnast: Maine’i, New Hampshire’i, Vermonti, Rhode Islandi, Massachusettsi ja Connecticuti osariigist. Sealsete maastike ürgsemad osad on moodustunud liustike taandumisel pärast viimast jääaega. Ka Waldeni metsajärv ja teda ümbritsevad sood on tekkinud jää sulamisel umbes 12 000 aasta eest, luues tajutava maastikulise paralleeli Eestiga.

Nii nagu eestlane on omamoodi soode ja metsajärvede laps, on seda olnud ka Uus-Inglismaa asukad. Siin vahelduvad neli aastaaega, talved on külmad ja lumerohked, suved aga soojad ja päikeselised. Usun, et maailma looduskirjanduse varamust on meile lähedased just need teosed, mis on sündinud erinevate aastaaegade tunnetamisest. “Walden” on suurepärane raamat andmaks edasi ajahetkede ja hingeseisundite vaheldumist läbi kevade, suve, sügise ja talve. Püüda päikesetõusu aegu metsajärvest haugi ja ahvenat, kuulata kevadise jää ärkamist pikast talveunest, imetleda sügiseti järvepeeglis leegitsevaid punaseid vahtraid ja pista sealsamas suhu peotäis sinikapõõsast roobitsetud marju – kõik, mis toimub Waldeni järve kaldal, võinuks sama hästi juhtuda ka Valga- või Virumaal. Taevas möhitavad tikutajad ja kiviaia ääres õitsevad sirelid – selliseid eestlastele armsate hingemaastike kirjeldusi võib leida “Waldenis” rohkesti. Lisaks kasvatab usin Thoreau oma väikesel maalapil ube ja kartulit ning varub talveks soolatud sealiha. Isegi Waldeni lihtne köök tekitab meis siirast äratundmisrõõmu.