Tanel Sepp: Aafrika kontrastid ja võimalused

Nairobi kesklinn. Foto: Shutterstock.

Olen alati olnud üsna seiklushimuline. Ega vist muudmoodi ei saagi diplomaat olla, kui sa pole valmis aeg-ajalt pikemateks perioodideks kodust eemal olema ja võõraste paikadega kohanema. Kui mulle tehti ettepanek asuda tööle Addis Abebasse Etioopiasse Eesti diplomaadina, siis pakkumise vastuvõtmise plusspooled ületasid kaalukalt kõik negatiivsed aspektid. Iga uus keskkond, kultuur, toidud ja lõhnad on alati põnevad olnud. Ja pealegi, ma tahtsin näha looduses kaelkirjakut.

Artikli autor Tanel Sepp on olnud Eesti diplomaat alates 2003. aastast, tegelenud Välisministeeriumis erinevate teemadega alates Euroopa julgeolekust ja lõpetades Lõuna-Aasiaga. 2015.–2019. aastal Kaitseministeeriumis töötades oli Taneli põhivaldkonnaks küberjulgeolek. Tanel on olnud lähetustes Luksemburgis, Brüsselis, Kabulis, Washingtonis ja alates 2020. aastast Addis Abebas.

Täna ma võin öelda, et Aafrika on kontrastide manner. Ühelt poolt ilmestab seda kontinenti vaesus, erinevad haigused, pidevad konfliktid, halb valitsemine, vohav korruptsioon, kolonialismi taak ning eurooplaste jaoks immigratsioonihirm. Teiselt poolt on aga Aafrika oma kultuurilise pärandi, looduse ja loodusvarade ning rahvastiku nooruse poolest sümbioos võimalustest. Küsimus siin on selles, kuidas saame Aafrika riike julgustada läbi viima reforme, olla avatumad, et elujärge sellel mandril parendada.