Algis Liblik: juhi tõeline mõõdupuu on tema mõju teistele

Foto: Fox Grom

Kui peaksin oma kogemusest nimetama kõige suurema eksimuse, mis inimestel juhtimise suhtes on, siis see on usk, et juhtimisoskus tuleb lihtsalt positsiooni või tiitli omamisest. Koht tipus ei tee kellestki automaatselt juhti. Juhtimisguru John Maxwell’i sõnade kohaselt on juhi tõeline mõõdupuu ei midagi rohkemat ega vähemat kui tema mõju teistele inimestele.

Pole midagi raskemat algatada, ohtlikum läbi viia või ebakindlam saavutada kui muutuste teostumist. Iga ettevõtte keskkonna muutmise algatajaks peab olema juht. See on ka väga hea mõõdupuu juhi mõjukuse hindamiseks. Kuidas inimesed muutustele reageerivad ning muudatustega kaasa tulevad?

Viimaste aastate jooksul olen juhina pidanud tegema mitmeid radikaalseid muudatusi nii müügiprotsessides kui ettevõtte üldises juhtimises. Milline on inimeste esimene reaktsioon? Iga muudatus saab esmalt vastuseisu osaliseks, sest see tähendab senisest mugavustsoonist väljumist.

Väga suur osa erinevate muutuste läbi viimisel on kuulamine. Enamik inimesi tahab, et neid kuulataks, austataks ja mõistetaks. Kui te suudate õppida inimesi mõistma – kuidas nad mõtlevad, mida nad tunnevad, mis neid innustab, kuidas nad antud olukorras tõenäoliselt käituvad ja reageerivad – siis suudate neid motiveerida ja positiivselt mõjutada.

Enamik inimesi võitleb muutuste vastu, eriti kui need puudutavad isiklikult just teda.

Romaanikirjanik Lev Tolstoi: „Kõik mõtlevad maailma muutmisele, aga keegi ei mõtle enda muutmisele.“

Iroonia seisneb selles, et muutused on paratamatud. Igaühel tuleb nendega tegemist teha. Teisest küljest, kasv on valiku küsimus. Te võite valida, kas kasvada või selle vastu võidelda. Aga teadke seda: inimesed, kes ei taha kasvada, ei saavuta kunagi oma potentsiaali.

Inimese elukvaliteet ja edu kestvus sõltuvad tema hoiakust ning siin on iga inimene ise ainus, kel on võim seda paremaks muuta. Muutus nõuab tegutsemist. Enamik inimesi ootab, kuni neil tuleb tahtmine muuta oma hoiakut. Aga see sunnib neid ainult ootamist jätkama, sest neil on kogu protsess tagurpidi. Kui Sa ootad, kuni Sul tuleb tahtmine oma hoiakut muuta, ei muutu Sa mitte kunagi. Hiljuti kuulsin üht ütlust: „Ükski ühiskond pole rahuaegadel sitkeid mehi kasvatanud.“ See on tõesti nii, mis ei tapa, teeb tugevaks. Igas väljakutses on võimalus. Ja iga võimalus on väljakutse. Inimese hoiak määrab ära selle, kuidas ta neid käsitleb.

John Maxwelli raamatus „21 vääramatut juhtimisseadust“ ütleb seadus number 19: „See, millal juhtida, on niisama tähtis nagu see, mida teha ja kuhu minna.“ Maxwell on koostanud oma nimekirja, mis aitab muutuste protsesse juhtida:

 • Kas see on järgnejatele kasulik?
 • Kas see muutus sobib organisatsiooni eesmärgiga?
 • Kas see muutus on kindel ja selge?
 • Kas mõjutajate tipp 20% on selle muutuse poolt?
 • Kas on võimalik testida seda muutust enne täielikult sellele pühendumist?
 • Kas selle muutuse jaoks on olemas füüsilised, rahalised ja inimressursid?
 • Kas see muutus on pööratav?
 • Kas see muutus on ilmne järgmine samm?
 • Kas see muutus annab nii lühi- kui pikaajalist kasu?
 • Kas juhtkond on võimeline seda muutust läbi viima?
 • Kas kõik muu osutab, et ajastamine on õige?

Suure muutuse ellu rakendamise eel tasub see nimekiri alati üle vaadata ning igale küsimusele vastata. Kui vastus liiga paljudele küsimustele on „ei“, tähendab see, et ajastamine võib olla vale. Loodan, et see nimekiri on Sulle abimeheks, kui tulevikus muudatuste tegemisega silmitsi seisad.

Algis Liblik

Algis Liblik

Algis Liblik on endine TV3 müügidirektor. Pärast meediavaldkonnast lahkumist 2015. aastal töötas ta tudengitele majutust pakkuva kinnisvaraettevõtte 1Home Baltikumi tegevjuhina. Hetkel on ta FranklinCovey Eesti konsultant ning samal ajal peab ta motivatsiooniteemalist blogimakeit.ee. Algis kirjutab Edasile isikliku arengu põhitõdede, motivatsiooni, eesmärkide seadmise ja juhtimise teemadel.

Algis Liblik

Algis Liblik

Algis Liblik on endine TV3 müügidirektor. Pärast meediavaldkonnast lahkumist 2015. aastal töötas ta tudengitele majutust pakkuva kinnisvaraettevõtte 1Home Baltikumi tegevjuhina. Hetkel on ta FranklinCovey Eesti konsultant ning samal ajal peab ta motivatsiooniteemalist blogi makeit.ee. Algis kirjutab Edasile isikliku arengu põhitõdede, motivatsiooni, eesmärkide seadmise ja juhtimise teemadel. Loe artikleid (16)