Marko Uibu: “Uue vaimsuse enesearengu ja terviseteemad on nüüd seotud vandenõuteooriatega”

Marko Uibu.

Marko Uibu töötab kommunikatsioonijuhtimise lektorina, kuid on aastaid uurinud uut vaimsust ja spirituaalseid uskumusi. Praeguseks on tema fookuses terviseuskumused, mis seostuvad päevakajalise koroonakriisi ning esoteerika ja alternatiivmeditsiini kogukondadega. Edasi kaasautor Iiris Viirpalu tegi Marko Uibuga intervjuu uue vaimsuse levikust ning teadmistest ja uskumustest “alternatiivsete faktide ajastul”. Juttu tuli nii ravimtaimedest ja platseebost kui ka viimasel paaril aastal aktiivselt pildile kerkinud vandenõuteooriatest ja erinevatest inforuumidest.

Tänapäeval tunduvad uusspirituaalsus ja erinevad uskumused olevat väga populaarsed. Kas see ka tegelikult niimoodi on? Eestis oleme me ju võrdlemisi usuleiged, reaalselt kogudusse kuulujaid on pigem vähe. Kas inimesi, kes seovad end spirituaalsete vaadetega või kes midagi neist endale ise kombineerivad, on tõesti palju?

Jah, kindlasti. Võiks isegi öelda, et selline kombineerimine ongi valdav. Võrdlusuuringud on viidanud, et ühiskondades ja kultuurides, kus domineeriv mõtteviis pole tugevalt religioosne või ateistlik, on usku üleloomulikku rohkem. Eestis on “religioonileigus” tõesti parem mõiste, kuna päris ateistid siiski ei olda. Usutakse paljudesse religiooni või vaimsuse alla käivatesse nähtustesse, näiteks hinge olemasolusse. Piirid eri usundite vahel on samuti paindlikud: end kristlaseks pidav inimene võib vabalt uskuda uue vaimsuse või ida religiooni tõekspidamisi.

Iiris Viirpalu

Iiris Viirpalu on lõpetanud semiootika ja kultuuriteooria magistri ning tegutsenud aastaid nii kultuurikorraldaja kui ka vabakutselise kriitikuna. Ta on kirjutanud arvustusi, arvamusartikleid ja teinud intervjuusid kultuuriväljaannetele. Iiris on Edasi kultuurirubriigi kaasautor. Loe artikleid (51)