Erki Pruul: kuula aeda

Foto: Shutterstock.

DJ Erki Pruul jagab aiapeo muusikasoovitusi.

Tähtis päev on käes – jälle võib ametlikult kokku saada! Küll esialgu ainult väljas ja väikestes seltskondades, aga enam ei vaata keegi viltu, kui näiteks oma aialapil kerge olengu korraldad. Aiapeod või ka lihtsalt aiahäng on oluline osa meie identiteedist, ajaarvamine käib siinkandis mätta kuivuse järgi, teadagi. Kui ilm vähegi lubab, siis pannakse eelmistel päevadel pügatud hekijäägid ühte aianurka tossama, grill teise, lahtisest toaaknast lehvivad välja heledad kardinad, kõlar on aknalauale tõstetud… idüll.

Igas normaalses peres on muidugi selleks hetkeks Spotify playlist’id sulnitest suvelugudest juba kummis. Aga teiste jaoks võivad ilusad ilmad ka ootamatult saabuda, eks aitame siis laisemaid natuke. Muusikaga siis. Mida on tegelikult oluliselt keerulisem valida kui hekikääre või vorste grillile.

Alustada tuleb sellest, et tegelikult ei ole sellist žanri nagu “aiamuusika” üldse olemas. Aiapeol võib mängida ükskõik mida, olenevalt seltskonna maitsest ja häälestusest. Triviaalne jutt, aga tähtis meeles pidada. Samas mingid standardid siiski nagu välja kujunenud oleks. Kõik on vist nõus, et sellises olukorras võiks muusika olla helge, päikseline ja positiivne. Rõõmus, aga mitte liigjoviaalne; rahulik, aga mitte melanhoolne; taustal, aga kuuldav. Polegi enam nii lihtne.

Panen kirja kaheksa soovitust. Jätan kõrvale klassikalised (ja kahtlemata head) suveplaadid, nagu Roy Ayersi “Everybody Loves The Sunshine”, Laid Backi “Keep Smiling” (Sunshine reggae!) või Bob Marley best of kogumikud, et oleks natuke ka avastamisrõõmu. Samas on kõik soovitatud asjad veebist vabalt striimitavad. Meeldivat kuulamist!

1. Reggae

Esimene mõte, mis pähe tuleb, kui mõtled õues peesitamise soundtrack’i peale. Just erinevate esitajatega kogumikud on siin teema. Ja mis võiks olla meeleolukam kui maitsekad reggae cover’id diskoklassikast! “Ring My Bell”, “Rappers Delight”, “Don’t Stop Til You Get Enough” jt. Ei, see ei ole telepoe ersats, hoopis Soul Jazz Recordsi Hustle! Reggae Disco” kogumik.

2. Jazz

Sobib kindlasti, aga peab ka ettevaatlik olema. Pikad ja keerulised soolod võivad seltskonna nõrgemad lülid närviliseks ajada. Nn smooth jazz võib teistpidi jälle olemise ruttu läilaks muuta. Parim valik on kuskil seal vahepeal. Näiteks Cortexi “Troupeau Blue” – ebatraditsiooniline 1975. aastal Prantsusmaal salvestatud jazziplaat, kuhu on kokku segatud värskus, soojus ja funkilik gruuv.

3. Balearic

Vahemere saarestikust inspireeritud muusika võiks olla kindel valik, kuna sellesse stiili on soojus ja helgus juba sisse kirjutatud. Plaadisoovitusena läheb kirja täiesti värske album – Hillside’i “Sunday In June”. Leidub mahedaid biite, aga ka eksperimentaalsemat lähenemist. Kitarrid on olemas, aga mitte flamenco, vaid laid back rock’i stiilis. Mitmekülgne kulgemine, mis asjatundjatele mõnuvärinaid tekitab ja samas kellelegi närvidele käima ei hakka.

4. Maailmamuusika

Selles sektsioonis on palju häid valikuid – mustlasmuusikast Ladina-Ameerika rütmideni. Pakun välja jällegi žanri kohta pisut ebatavalise plaadi, Põhja-Aafrika taustaga New Yorgi immigrantidest koosneva Lafayette Afro Rock Bandi tuntuima “Soul Makossa”. Turvaline kulgemine, mis inspireeritud higistest jazziklubidest ja musta mandri loodusest. Sisaldab ka afrojazzi superhitti “Hichache”!

5. Easy listening/pop

Mitmekülgse Inglise produtsendiduo Psychemagik “Magik” seeria kogumikud on hoolikas “käsitöövalik” vähemtuntud lugudest folgist diskoni. Kokku üle viie tunni eriilmelist, aga omavahel hästi sobivat gruuvi, mis võiks ühtmoodi hästi passida nii hipsterist plaadikollektsionäärile kui külla sõitnud vanatädile.

6. Dance

Midagi rütmikamat ka. Hiljuti 20-aastaseks saanud The Avalanchesi “Since I Left You” on ajatu klassik, millesarnaseid enam ei tehta. Imeline album, mis koosneb ligi tuhandest kokkulõigatud sämplist, voogab tunnise katkematu jadana, puudutades praktiliselt kõiki muusikastiile ja ajastuid, jäädes seejuures üllatavalt terviklikuks. Kõigele lisaks on tegemist oamamoodi kontseptalbumiga, mille lugu räägib armastuseotsinguist.

7. Eesti

Loomulikult on iga aiapeo lahutamatuks osaks lood, mida saaks kaasa laulda. Kummalisel kombel oli just kohaliku muusika osas kõige raskem midagi välja pakkuda, kuna esimesed valikud ei olnud veebis striimitavad. Lõplik valik on võib-olla natuke ootamatu – Eesti esimene bossaplaat ehk Marju Kuudi ja Uno Loobi nimetu album aastast 1971. Pigem vähelevinud vinüül, mida pole ka kunagi uuesti välja antud, sisaldab näiteks nelja Antonio Carlos Jobimi eestindust, kõigi lugude sõnad on kirjutanud Heldur Karmo. Sobib siiski pigem üksi loojangu imetlemiseks, kui külalised on juba koju läinud.

8. Playlist

Frotee plaadifirma pidevalt uuendatav Spotify playlist Frotee Balearic Sunday” sisaldab üle 17 tunni “pühapäevahommikumuusikat”, mida sobib hästi panna peale ka valitud seltskonnaga aiapeol. Stiilide ampluaa on lai, ühendavaks lüliks soojus ja pretensioonitus, nagu ühe puhkepäevahommiku meeleolu olema peab.

Erki Pruul on DJ ja IDA Raadio saate “Frotee lainepikkus” üks juht. Kuula ka IDA Raadio saadet “Frotee lainepikkus” esmaspäeval, 5. mail kell 13 või hiljem järele.