Hamburgerimiljonär muretseb Soome pärast: “Meil kasvavad üles lapsed, kes pole kunagi näinud, et vanemad läheksid tööle.“

Hesburgeri omanik ja ettevõtja Heikki “Hese” Salmela muretseb Iltalehtile antud inervjuus Soome vähese ettevõtlikkuse pärast. Salmela meelest on soomlastelt võetud viimase 20-30 aasta jooksul töötegemise motivatsioon.

51 aastat ettevõtja olnud Salmela sõnul ei räägi ta ettevõtlusest ja Soome olukorrast mitte kui Hesburgeri hamburgeriketi omanik, vaid kui inimene, kes alustas ettevõtlusega 18-aastaselt ja jätkab nüüdki, kuigi on juba 70. 

Finnish Youth “A Smoke in Kaisaniemi Park”, 1999 I Foto: Jouko Lehtola

Miks ei teki uusi ettevõtjaid?

Veteranettevõtja sõnul on tänasel olukorral on mitu põhjust.

  • Passiivne ühiskond

“Kui olin väike poiss, siis vaatasin Puutarha tänava aknast, kuidas inimesed lähevad kella seitsmeks dokki tööle. Nüüd kasvavad meil lapsed, kes ei ole kunagi näinud, et nende vanemad läheksid tööle,” on Salmela mures ja arvab, et Soome heaoluühiskond muudab inimesed passiivseks.

Inimestelt on võetud oma vastutus ära, see on šokeeriv olukord. Tundub, et riiki hüütakse appi igas olukorras.

Selle asemel, et tööl käia teha, saab üha enam inimesi toimetuleku – või eluaseme toetust, mille teised maksudega kinni maksavad.

Kui meil oleks hinnasilt kõigel, mida heaoluriik inimestele kinni maksab ja nende teenuste eest peaks igaüks ise maksma, siis usun, et keegi ei oleks nõus neid teenuseid avalikult kasutama, aga praegu kui need teenused on muudetud maksusüsteemiga „tasuta“ teenusteks, siis neid kasutatakse.

  • Tugi ettevõtetele on ebavajalik

Salmela meelest on ka ettevõtjate hulgas näha toetumist ühiskonnale. Kui kellelgi on uus ettevõtlusidee, siis esimene mõte on leida variant, kuidas saada ettevõtlustuge. 

Ettevõtjad ei vaja mingit tuge.

Kui idee on tulus, siis saab ettevõtja raha teistelt ettevõtjatelt oma teenust/toodet müües. Lisaks ettevõtete toetamise lõpetamisele loodab ta, et Soomes hakataks aru saama tööd andvate ettevõtete väärtusest ja oskusteabest. Töökohti loovad ettevõtjad, mitte poliitikud.

  • Keskendumine kõige tähtsamale

Salmela meelest peaksid soomlased rohkem hakkama ettevõtjateks ja andma teistele tööd. Aga et nii juhtuks, peaks ettevõtluse edendamise saama Soomes korda ja peaks näiteks vähendama tööd andvale ettevõtjale osaks langevaid kohustusi.

Ettevõtja peaks saama keskenduda  vaid sellele, kuidas tooteid müüa, mitte sellele kuidas tõlgendada mingit 400- leheküljelist kollektiivlepingut raskes olukorras.

Salmela sooviks, et ka Soomes oleks ettevõtlust soodustav Eesti maksusüsteem, kus 20%-list maksu makstakse vaid siis, kui firmast võetakse kasum välja. Eestis maksusüsteemi peetakse just kasulikuks väikestele ja keskmise suurusega kasvavatele ettevõtetele.

Suured pangad Eesti maksusüsteemi ei vaja, aga tavalisele tööandjale oleks sellest abi. Salmela imestab ka selle üle, kuidas maailma parima haridusega rahva peamised eksportkaubad on toorpuit sh tselluloos. 

  • Ettevõtluse populariseerimine

Viinerikioski sügavusest rahvusvaheliseks hamburgerimiljonäriks teed rajanud Salmela on seda meelt, et Soomes ei tunta piisavalt ettevõtjate probleeme. Ettevõtjad ei lähe tänavale marssima.

Salmela ütleb, et ühiskond peaks vaatama peeglisse ja imestama, miks suurem osa inimestest ei lähe ettevõtjatena „rikastuma“. Tema sõnul võiks ettevõtlusest rohkem rääkimine muuta inimeste seisukohti ja vähendada kahtlusi ettevõtjate motiividest.

Ettevõtjat pahandab eriti poliitikute julguse puudumine: “Nad küll teavad ettevõtjate probleemidest, aga keegi õigupoolest ei julge sellega tegeleda või kaitsta ettevõtjat.”

Muda lendab & ettevõtjad on kaitses

Hesburgeri omanik sattus ise tormi keskele, kui ütles Yle majandussaates, et on mures soomlaste töömotivatsiooni  pärast. Sellest sai alguse kära, mis pidi vaigistama Salmelat.

“Kui Soomes öelda midagi kõvahäälselt välja, siis inimest nimetatakse kohe mühakaks või kurjategijaks, kuid keegi peab julgema rääkida ja olema ettevõtjate poolel,” kaitseb Salmela oma motiive. Ta tunneb mitut ettevõtjast sõpra, kes ei taha esineda avalikult oma seisukohaga, kuna kardavad, et satuvad ebaausa avalik hukkamõistu alla. Pikaaegne ettevõtja imestab, kuidas rahvas, kes sai hakkama sõjajärgselt, on mõne aastakümnega kaotanud töötegemise tahte.

Kas põhjus on ühiskonna vastasseisus, küsib Salmela ja avaldab siiski lootust, et Soome olukorra üle saab arutleda ilma terava vastuoluta. “Minu mureks on eriti Soome ettevõtlus. Tundub, et siin maal ei julge keegi seda tõeliselt kaitsta,” on Salmela resoluutne.

Allikas: Iltalehti.fi. Kokkuvõte ja tõlge soome keelest Tiina Toomet.

Janeck Uibo

Janeck Uibo

Janeck Uibo on Edasi.org asutaja ja peatoimetaja. Loe artikleid (226)