Elton Brauer: tahan tunda, aga mitte oma keha

Vaadates praegust tervisespordimaailma, tundub, et me oleme natukene eksinud – igaks asjaks vajatakse juba mõnda abistavat tehnoloogilist vidinat või mõjutust, et oma tervis järgmisele tasemele viia. Kõhulihaste treenimise masinad, jooksulindid, hantlid, õpetusvideod. Lisaks tuleb enne söömist kõik kogused täpselt ära mõõta ja rasva- ning lihasprotsendi mõõtmiseks appi võtta veel igasugused peened kaalud ja asjandused.

Ilma tehnoloogiata ei saagi enam sporti teha?

Võtkem nüüd natukene aeg maha ja mõelgem, mis maailmas toimub… mis meie elus toimub – kas tõesti vajame kõike seda, et oma tervise eest hoolt kanda ning head vormi saavutada? Mis on saanud oma keha tunnetamisest, vajaduste tajumisest, oma vigade teadvustamisest?

Kas tõesti on vaja tehnoloogiat mõistmaks, et midagi peab muutuma?

Kas tõesti on vaja sõltuda kõigest välisest, mitte iseendast? Kas ei piisa ainult tahtest ning vajadusest ennast paremaks muuta?

Kas teadsid, et tegelikult oleme inimestena palju halvemas vormis, kui nelikümmend aastat tagasi – ajastul, mil kõike tänapäevast tehnoloogiat polnud veel väljagi mõeldudki. Võime näha, et vaatamata oma pingutustele oleme hoopis keskmiselt 5kg juurde võtnud. Meie tehnoloogiline sõber, kes peaks kõik paremaks ning täpsemaks tegema on tegelikult meid hoopis korrumpeerinud ning inimesed ei taju enam, mis on neile hea või halb, mis vajalik ja mis mitte. Laseme endale kõike pähe määrida ega kuula oma sisetunnet.

Oleme lasknud masinatel ja tehnoloogial muuta oma tervisliku elustiili järgimise ülikeerukaks. Võibolla seepärast ongi suur hulk inimesi spordi ja tervisliku eluviisi suhtes eemaletõmbuvad ja ei vaevuta alustamagi.

Meil ei ole vaja kõiki neid kõrgtehnoloogilisi asju, mis ütleks, mida ja kuidas peame tegema. Nagu ilma selleta ei saaks. Me peame naasma lihtsalt tegutsemise juurde. Meil on vaja vaid tahet ning initsiatiivi ennast parandada. See on kõik.

Tervisesport on eneseavastamise teekond

Sellega ei taha ma öelda, et tehnoloogial pole spordis oma kohta, kuid rääkides justnimelt üleüldisest heaolust ning TERVISEspordist, siis esitan väljakutse teha asja otsesemalt ning lihtsamalt. Praktilisemalt ning nauditavamalt.

Inimesed küsivad mult sageli, mida ja kuidas teha, mis harjutusi teha eesmärgi saavutamiseks, kuidas kasvatada üht või teist lihast, kui tihti treenida, kui sageli puhata, palju magada jne jne. See on otsene näide sellest, et sõltume kõigest muust peale iseenda.

Tervisesport peaks olema eneseavastamise teekond, mitte teiste teekonna simuleerimine ja järgimine.

Me kõik oleme unikaalsed olevused ning meil kõigil on omad eripärad, erinevad elustiilid, erinevad ajendid tegutsemiseks, motivatsiooniallikad jpm. Kui me ei suuda oma keha kuulata ja tajuda, mida ja millal teha, mis on meie jaoks parim, siis – vabandust! – aga sinust ei saa kunagi oma saatuse seppa, pigem oled lihtsalt oma enda tervise kõrvaltvaataja.

Ükski treener ega ükski tehnoloogiline vidin ei saa kellelegi öelda, millal peaksid puhkama, millal mis lihasgruppi treenima, mida hommikul tegema, et energilisemalt päeva alustada. Sa pead leidma faktorid, mis just SULLE mõjuvad ja sinu jaoks toimivad.

Muidugi võivad professionaalid neid asju aidata sul leida, pakkudes juhendust ning tuge, kuid lõppkokkuvõttes peab iga inimene ise ennast tundma õppima.

Me oleme inimestena kaotanud oma võime tunnetada ennast ja kõike enda ümber, me oleme tuimad ning kanged, lihtsameelsed ning laisad. 1962. aastast alates on ülekaaluliste hulk kasvanud 36%*, vaatamata kõigele sellele suurepärasele „tervist edasiviivale“ tehnoloogiale. Milles on asi?

Me elame ajastul, kus inimene sõidab autoga 5km jõusaali, et seal 5km lindi peal joosta või kõndida.

Me elame maailmas, kus rohkem aega ning energiat on kulutatud „otseteede“ otsimisele, kui liigutamisele ning eesmärkide suunas püüdlemisele. Me elame ühiskonnas, kus tervislikku toitu valmistatakse vaid sotsiaalmeedias eputamise pärast ning toidust piltide tegemisele kulub kauem aega, kui selle söömisele. Teekond on olulisem kui lõpp-produkt

Mina isiklikult ei vaadanud esimene aasta treenides ühtegi trenni- ega toitumisvideot, tegin oma vead ning õppisin nendest. Avastasin enda jaoks, mis toimib ning mis mitte, avastasin rohkem, kui ma oleks eales avastanud kellegi teise viise järgides – ma õppisin enda keha kuulama ning meisterlikult valdama.

Kasuta oma loomingut ning sa leiad igasuguseid huvitavaid meetodeid oma eesmärkide täitmiseks, eriti kui sa elimineerid abistavad faktorid. Ei suuda teha ühtegi lõuatõmmet? Ära vahi siis videosid õpetustest, vaid MÕTLE, kuidas see toimima peaks. Kasuta oma pead ning testi ennast, esita endale väljakutse. Sageli on elus kõige edukamad inimesed need, kes on teinud kõige enam vigu, niiet ära karda ega proovi neid vältida, lase neil ennast arendada.

Kui oled välisest abist liiga sõltuv, siin on minu väljakutse Sulle

Vaata enda sisse ning õpi ennast tundma. Ära hakka esimese asjana googeldama, vaid mõtle enne, kuidas sa teatud takistustest üle hüppaksid, kuidas sa oma praeguste oskustega probleemid lahendaksid. Kasuta oma aju ning võimet mõelda, ära sõltu ainult välistest allikatest.

Kuula oma keha ning mida ta sulle räägib, mitte mida teised Sulle SINU keha kohta räägivad. Ära saa valesti aru, see ei tähenda, et Sa ei võiks teiste informatsiooni kuulata ning arvestada, kuid ära lase sellel ennast täielikult juhendada. Sa oled inimene, üks imelisemaid loominguid maailmas, seega ära vähenda ennast nukuks kes ühiskonna niitide küljes ripub ning oma imelist annet ei kasuta.

Mina usun Sinusse, mina usun et Sa suudad asjad veel ümber pöörata tulevastel päevadel/kuudel/aastatel, kuid Sa pead seda ka TAHTMA. Ära otsi otseteed asjades, mis on kogemist väärt, sest seda lühemaks läheb nauditav eneseavastus- ning arendusteekond, mis laob vundamendi tõelisele rahuolule.

*Berger, Nathan A (Ed.) (2016) “Epigenetics, Energy Balance, and Cancer”, 11. Springer Publishing

Artikli autor Elton Brauer on noor ettevõtja ning eluaegne sportlane. Ta on lõpetanud University of Bedfordshire kuldmedaliga spordiettevõtluse erialal ning tegutsenud noorte- ja eratreenerina. Praeguseks on Elton rajanud 2 ettevõtet digiturunduse ning IT valdkonnas ja nõustab aktiivselt tervisespordi, turunduse ning ettevõtluse teemadel.