Lauri Räpp: kallis Tartu, kuidas Sul läheb?

Foto: Lauri Räpp.

Kallis Tartu. Ma pole ammu Sulle kirjutanud. Tõsi, sageli räägin ja kirjutan küll Sinust, aga mitte Sulle. Ei teagi, kuidas see nii on läinud, et järjest enam räägitakse temast, mitte temaga. Neist, mitte nendega. Minust, mitte minuga ja Sinust, mitte Sinuga. On aeg see viga parandada.

Räägi, kuidas sul päriselt on läinud? Kuidas Sa end tundsid, kui inimveri Su kehas eriti ei liikunud. Mis tunne see oli, olla Linn nende tühjade tänavate ja suletud kohvikute, teatrite, kino- ning spordisaalide ajal? Mõelda vaid, millised olid Su kevaded alles äsja, mõned aastad tagasi. Sihitud jalutuskäigud juhuslike puudutuste vahetus läheduses. Riivamisi käeseljad ja staatiline elekter. Salajased lootused peopesade pehmuses. Sosinate soojus, mis paitamas põski ja tugevatest embustest sündinud kergendus. Nüüd on kõik teisiti, kuid kevad on ikka sama.

Rõõm on näha, et särts on Su vereringesse tagasi tulemas. Linnakodanikud on kevadega korteritest ja majadest tänavatele, kergliiklusteedele ja parkidesse sulanud. Kevadine õhk on täis kondiauru, säutsuvaid linnalinde ja kõiksugu rattaid. Ringi vuravad rulad ja rulluisud, tõukekad ja tasakaaluliikurid. Rääkimata maantee-, maastiku-, linna- ja särtsuratastest. Ses mõttes on elu nagu Amsterdam. Ajasin ka oma ratta talvekorterist välja, tiirutasin mööda tänavavõrgustikku ja ümber Sinu. Need sõidud tekitasid mõtetes seose, et iga Linn on nagu puu, mille ümber moodustub 12 kuuga uus aastarõngas. Milline on lisandunud rõnga laius ja kvaliteet, ning millest ta tulevikutartlastele räägib, see on juba olevikus elavate linnakodanike kätes. Aga…Sa tundsid ka huvi, mis mulle muret teeb või millest puudust tunnen? Eks ma siis räägin.

Lauri Räpp

Lauri Räpp on põline tartlane, väikeettevõtja ja kirglik seljakotireisija. MTÜ Heade Mõtete Klubi asutajaliige. Ta on avaldanud viis raamatut ning kirjutanud mitmeid kolumne ja artikleid Tartu kohta. Lauri kirjutab Edasi lugejatele elust Tartus. Loe artikleid (33)