Tõnu Karjatse: praegused tippfilmid keskenduvad rasketele teemadele

Mitmed Oscari võidujooksus olulised tegijad on juba me kinodes linastunud: Thomas Vinterbergi “Järgmine ring”, Pete Docteri animatsioon “Hing”, Christopher Nolani “Tenet” ja Max Barbakowi ulmeline komöödia “Palm Springs”. Foto: Shutterstock.

Filmiajakirjanik Tõnu Karjatse annab ülevaate tähtsaimate filmiauhindade perioodi tähelepanuväärsematest filmidest olukorras, kus kinod on kinni ja filmitootmine kogu maailmas pea peal.

Olukord maailma filmitootmises on viiruspandeemia tõttu pea peale pööratud – liikumispiirangud on segi löönud filmide valmimis- ja esitlustsüklid, festivalid püüavad end alal hoida virtuaalsetel platvormidel ning aasta-auhindade jagamisel murtakse tabusid, arvesse lähevad ka voogedastusgigantide tellimusel valminud filmid.

Kinolevi on aga enamuses maailmast peatunud ja nii jääb Eestis ilmselt nägemata enamik tänavustest Oscarile kandideerivatest filmidest. Muidugi on võimalik, et siinsed levitajad, kes Ameerika filmide levi auasjaks peavad, ikkagi toovad siia kinodesse aasta jooksul koos võitjatega ka nominendid, kasvõi piiratud ajaks, muidugi, kui kinod ükskord lahti tehakse. Vaatame, millistele filmidele tasuks võimalusel, kui need meie kinovõrku jõuavad, pilk peale heita.

Tõnu Karjatse

Tõnu Karjatse on filmiajakirjanik ja ERR-i kultuuritoimetaja. Loe artikleid (4)