Autentsusest: Kui sa just pole Oprah, võib nõuanne ole sina ise, olla üsna halb

Autentsusest rääkimine on praegusel ajal pop. Kuidagi on loodud või tekkinud pettumuse foon, et ümberringi on liiga palju teesklust ja me vajame rohkem päris asju.

Whartoni ärikooli juhtimise ja psühholoogia professor Adam Grant kirjutab oma artiklis, et kuigi autentsusel on palju voorusi, võib sel olla kõrge hind. Grant soovitab autentsuse kõrval mõelda ka siirusele, millest on inimestel rohkem kasu.

Kui väga me kõike ikka teada tahame?

Autensus tähendab – olen see, kes olen. Mia san mia nagu München Bayerni lipukiri. Enesekindel. Ei häbene ega muretse eriti millegi pärast, ei teiste arvamuse ega oma käitumise tagajärgede pärast. Näidatakse ja öeldakse julgelt välja pea kõik, mis sülg suhu toob. Mõned teevad sellega raha, ja kindlasti mitte ainult Oprah.

“I certainly had no idea that being your authentic self could get you as rich as I have become,” Oprah Winfrey said jokingly a few years ago. ”If I’d known that, I’d have tried it a lot earlier.”

Elu ei ole must-valge. Autentne olemine on seotud enda kõrvaltjälgimise-oskusega. Selliselt mõtlevad inimesed kohaldavad oma käitumist vastavalt oludele, teises äärmuses on madala enese monitoorimisega kodanikud, kes lähtuvad rohkem oma sisetundest.

Adam Grant väidab, tegelikult ei taha keegi näha sinu tõelist palet. Autentsusel on oma koht suhetes (õnnelikum abielu, parem kontakt kaaslasega, vähem lahutusi), aga enamikul juhtudel tuleb meil tõeline mina ise olemine eest maksta kõrget hinda.

Grant väidab uuringutele toetudes, et suurema enesekontrolliga inimesed saavutavad rohkem, kuna muretsevad oma reputatsiooni pärast. Nad tunnevad huvi, kuidas saavad teisi aidata ja neid edutatakse juhtivatele kohtadele tõenäolisemalt kui madala enesekontrolliga inimesi.

Kui mitte autentne mina, siis mille suunas pingutada?

Selle asemel, et otsida lõputult meie sisemist-mina, soovitab Grant keskendudada siirusele – pööra tähelepanu, kuidas me sooviksime end teistele välja paista lasta ning siis käituda vastavalt.

Rather than changing from the inside out, you bring the outside in.

Loe originaalartiklit The New Tork Times.

Janeck Uibo

Janeck Uibo on Edasi.org asutaja ja peatoimetaja. Loe artikleid (255)