Algis Liblik: õppimine pole kunagi olnud nii lihtne!

Sõbralik tiibetlane I Foto: DaiLuo https://flic.kr/p/n7cmgE

Tänapäeva ühiskond muutub nii kiiresti, et jätkuvast õppimisest ja arengust pole pääsu. Kui soovid olla konkurentsis ja hinnatud tegija, tuleb Sul enda jaoks paika panna isiklik arengukava.

Reaalne elu ja inimeste suhtumine on paraku teistsugune. Enamik meist müüb endale maha mõtte: „Mul on kõrgharidus käes ja sellega on minu õppimine õpitud.“ Selline suhtumine edukate inimeste mõttemaailma paraku ei kuulu ning on isegi ohtlik. Ajalukku on jäänud aeg, kus võis omale selgeks õppida ühe konkreetse ameti ning terve elu ilma täiendõppeta töötada.

Et karjääriredelil tõusta ning ka peresuhetes areneda, peame ka pärast kooli lõpetamist jätkuvalt õppima ja kasvama. Mida rohkem Sa tead ja erinevaid oskuski omandad, seda väärtuslikumaks muutud tööandja, sõprade ja pere jaoks. Mitmete raamatute autor Tom Peters nimetab seda „kõrgema kompetentsi“ arendamiseks – end pidevalt arendades kerkid Sa oma valdkonna hinnatuimate spetsialistide hulka, keda väärtustavad nii tööandjad, kolleegid kui sektor tervikuna.

Pidev õppimine tähendab, et hoiame oma aju pidevalt värske ja „teravana“, mis omakorda aitab meil genereerida üha uusi ja viljakamaid ideid.

Ja see ongi just see, mida iga ettevõte täna vajab. Uued ideed ja lahendused on peamine viis, kuidas oma töökohas lisaväärtust luua.

Tunnustatud enesearengu ekspert W. Clement Stone on paljudes oma kirjutistes soovitanud, et päevas tuleks võtta 30 minutit kuni 2 tundi õppimisele ja mõttetööle. Sellises mahus igapäevane enese arendamine on kombinatsioon täitmatust uudishimust ja pühendumisest, mis viib Sind elus edasi nii headel kui halbadel aegadel.

Ja pealegi, uute oskuste ja teadmiste omandamine ei pea olema kuiv ja igav, vastupidi – tänapäeval on loodud väga palju erinevaid võimalusi, mis muudavad õppimise põnevaks!

Kust alustada?

Kõik algab pihta sellest, et mõtestaksid enda jaoks lahti mida ja miks Sa täiendada soovid. Mina ise olen kogu aeg olnud raamatute ja audiomaterjalide najal õppija, aga tänases infoühiskonnas tuleb juurde üha uusi vingeid ja mugavaid õppimisvõimalusi.

Kõige mugavam ja lihtsam on teha nimekiri raamatutest, mis näiteks erialaliselt sobiksid või siis aitaksid konkreetset valdkonna paremini tundma õppida (nt investeerimine, kinnisvara, ettevõtlus jms). Võta eesmärgiks lugeda 1 raamat kuus, see on 12 raamatut aastas, mis viie aastaga teeb juba 60 raamatut.

Mõtle nüüd korraks – kui loed järgmise 5 aastaga 60 raamatut, ehk tuhandeid lehekülgi materjali, mis koondab enda alla mõne konkreetse valdkonna teadmised – kui palju tõstab see Sinu väärtust ja teadmisi? See on hindamatu!

Teine variant on hankida omale audiomaterjale (CD plaadid, podcastid, mp3 formaadis jms), mida saad kuulata nii autoga sõites, kontoris tööd tehes kui spordisaalis higi valades.

Viisin täna hommikul lapse lasteaeda ning liikusin Kadriorust Pirita poole. Olen kesklinna suunal varemgi ummikuid märganud, aga täna ulatus see Pirita kloostri varemetest kaugemale! Kesklinna jõudmiseks kulub sellisel ajal minimaalselt 30 minutit ning ummikus autos istumine on „surnud aeg“, mille ajal on ideaalne mõnd audiomaterjali kuulata. Kui pead kaks korda päevas sellises ummikus istuma, saad aega enda jaoks praktiliselt ära kasutada.

Kasvava trendiga ja laienevate võimalustega on online õppeplatvormid.

Internetis õppimine ei pruugi kõigile sobida, kuid üha laienev võimaluste valik annab märku sellest, et nõudlus sellise õppevormi järele on turul olemas. Olen ka mõnda neist ise proovinud ja toongi siinkohal Sulle välja viis keskkonda, mida lähemalt uurida soovitan:

  • Udemy

Udemy on hetkel kõige populaarsem ja kiireimini kasvav e-õppe keskkond. Nad on väga suure rõhu pannud just sellele, et pakutav sisu oleks maksimaalselt kõrge kvaliteediga. Udemy on loonud väga mahuka koostöö erinevate ülikoolide ja õppejõududega ning ühtekokku on saadaval üle 40 000 (!) erineva kursuse.

Loomulikult on lisaks kodulehele loodud ka äpp, mille abil saad õppida mistahes kohas endale sobival ajal. Udemy kursused ei ole tasuta, kuid väga soodsad – taskukohaseim kursus maksab vaid 12 dollarit.

Kui oled ise ekspert, kes otsib oma teadmiste jagamiseks väljundit, siis Udemy pakub ka seda võimalust. Selleks pole vaja teha muud, kui esitada taotlus ning positiivse vastuse korral saad oma kursuseid pakkuma hakata. Seega, ekspertidele väga hea võimalus ka lisatulu teenida!

  • Coursera

Coursera.org on keskkond, mis teeb koostööd ülikoolide ja organisatsioonidega kogu maailmas. See on neil võimaldanud luua märkimisväärselt mitmekülgse nimekirja erinevatest teemadest ja erialadest, mille kohta lähemalt õppida saab. Nende materjalide hulgast leiab kursuseid nii suurimatelt ülikoolidelt, muuseumitelt kui kontsernidelt.

Kõlavaimate koostööpartnerite hulgast leiab Pennsylvania, Stanfordi ja Michigani ülikooli ning ühtekokku on saadaval nii tasuta kui tasulisi kursuseid enam kui 140 ülikoolilt. See tähendab, et Sul on oma arvuti või nutiseadme abil ligipääs maailma parimale haridusele! Sarnaselt Udemyle on ka neil olemas oma äpp, mis on kõigile tasuta kättesaadav.

  • Lynda

Lynda on õppeplatvorm, mille omanikuks on LinkedIn. See koondab enda alla õppematerjalid neile, kes soovivad end täiendada ettevõtluse, tehnoloogia jms vallas. Kategooriatest leiab nt animatsiooni, audio/muusika, äri, disaini, arenduse, turunduse, fotograafia, video ja palju muud.

Registreerumise järel on esimesed 10 päeva tasuta, seejärel saad valida, kas soovid võtta 20-dollarilise põhipaketi või maksta 30 dollarit premium liikmelisuse eest. Kui soovid vahepeal oma liikmelisuse peatada ja hakkad kunagi hiljem keskkonda uuesti kasutama, on Lynda selleks valmis – taasaktiveerumise võimalus taastab kogu Sinu varasema ajaloo ja kursuste info, et saaksid jätkata sealt, kust pooleli jäi.

  • edX

Sarnaselt Courserale pakub ka edX ligipääsu kõrgemale haridusele. Koostööpartnereid on üle 90 ning nimekirjast leiab sellised suured ülikoolid nagu Harvard, Maryland, Queensland jne. See keskkond on loodud ja reguleeritud ülikoolide endi poolt ning on ainuke mittetulunduslik organisatsioon selles sektoris.

Sul on võimalik võtta kursusi teaduses, psühholoogias, bioloogias, turunduses, erinevate keelte õppimiseks ning paljudes muudes valdkondades. Neid saab ühtviisi kasutada nii keskkooli taseme õpingute täiendusena kui ülikooli jaoks. Pärast kursuse lõpetamist saad allkirjastatud dokumendi õppejõult, et oma pingutusi ka tõestada saaksid.

  • Open Culture

Kui Sinu rahalised võimalused on piiratud, tuleb appi Open Culture. Neil on andmebaasis üle 12 000 kursuse, mis hõlmavad enda alla enam kui 30 000 tundi audio- ja videoloenguid, mis on täiesti tasuta.

12 000 kursust on kõik leitavad ühel lehel ning sealt endale sobiva leidmine võtab ilmselt natuke aega, kuid otsimise peaks hõlpsamaks muutma see, et kõik kursused on jaotatud kategooriatesse tähestikkulises järjekorras.

Kuidas edasi?

Nüüd jääb üle vaid valida, milline neist õppemeetoditest ja keskkondadest Sulle kõige paremini sobib ning pihta hakata. Seda kõike muidugi eeldusel, et soovid paremaks saada.

Algis Liblik

Algis Liblik

Algis Liblik on endine TV3 müügidirektor. Pärast meediavaldkonnast lahkumist 2015. aastal töötab tudengitele majutust pakkuva kinnisvaraettevõtte 1Home Baltikumi tegevjuhina, samal ajal peab ta motivatsiooniteemalist blogi makeit.ee. Algis kirjutab Edasile isikliku arengu põhitõdede, motivatsiooni, eesmärkide seadmise ja juhtimise teemadel.

Algis Liblik

Algis Liblik on endine TV3 müügidirektor. Pärast meediavaldkonnast lahkumist 2015. aastal töötas ta tudengitele majutust pakkuva kinnisvaraettevõtte 1Home Baltikumi tegevjuhina. Hetkel on ta FranklinCovey Eesti konsultant ning samal ajal peab ta motivatsiooniteemalist blogi makeit.ee. Algis kirjutab Edasile isikliku arengu põhitõdede, motivatsiooni, eesmärkide seadmise ja juhtimise teemadel. Loe artikleid (16)