Kannapööre: kuidas meist said veinikaupmehed. 3 musketäri lugu

Foto: Shutterstock.

Iga kriis on võimalus. Igor Sööt pani kirja kolme mehe lood sellest, kuidas kümne aasta tagusest majandussurutisest (masu) tingitud olukord nende elule uue inspireeriva suuna andis.

Artikkel on esmalt ilmunud Edasi paberajakirja kevadnumbris, mis on saadaval suuremates lehekioskites. Kõiki seniseid pabernumbreid saab osta ka digiajakirjana.

2000ndate algupoole suur majandusmull tõi suured muutused kogu maailma veinikaubanduse toimimisse. Vana Maailma ehk siis Euroopa veinitootjate jaoks avanesid enneolematult suured väravad esmalt Põhja-Ameerika ja seejärel ka Aasia turgudele. Enamusel tootjatel, kes olid orienteeritud ekspordile, läks hästi. Paljudel kogunisti nii hästi, et rikkad Jaapani ja Hiina investorid ostsid mõisatelt viimsedki varud oma põhjatutesse ja hindamatu väärtusega keldritesse. 2007. aasta paiku hakkas see majandusmull oma kriitilisi mõõtmeid saavutama ja üle kuumenema, tekkisid esimesed väikesed hoiatavad tagasilöögid. Aga 15. septembril 2008 käis suur pauk ja mull lõhkes, kui üks USA suurim finantshiid, Lehman Brothers Holdings Inc., kuulutas välja pankroti ja jättis kogu maailmale “päranduseks” üle 600 miljardi USD väärtuses katmata võlgnevusi. Algas kurikuulus masu (majandussurutis), mis pani tõsise põntsu kogu maakera majandussüsteemile. Loomulikult ei jäänud sellest puutumata Euroopa ja arusaadavalt pani masu üsna korraliku paugu ka meie veiniturule.

Igor Sööt

Igor Sööt on VinsDeFrance peasommeljee ja lektor Eesti Sommeljeede Erakoolis. Loe artikleid (42)