Ott Lumi: jaanuari veretud iidid

Reformierakond leidis üle nelja aasta tee tagasi Stenbocki majja. Foto: Shutterstock.

Aastal 44 eKr mõrvati Rooma diktaator Julius Caesar Pompeiuse teatris rühma senaatorite poolt. Ajalukku on see sündmus läinud märtsi iidide (Rooma kalendri eripära) nime all. Caesari mõrva tagajärjeks oli vabadussõdalaste algatatud verine kodusõda, mis peeti tema surma kättemaksuks. Õnneks meie kodukootud “jaanuari iidid” olid veretud, väga paljudele isegi meeldivad.

Aga ka veretu pööre on meeliköitev analüüsimaterjal. 50. peaministri tagasiastumine, esmakordselt Eesti poliitikas peaministri erakonna kui juriidilise isiku süüdimõistmine ja hetk hiljem sellesama erakonna naasmine valitsuskoalitsiooni. Võib-olla on sellel pildil midagi valesti, aga ehk ka mitte, kui parafraseerida Kaja Kallast, kes ütleb, et “neil on ju mandaat”. Igal juhul on Keskerakonna taktikaline käitumine Eesti poliitikas paras lipugambiit. Vastupidiselt Caesarile ei lõppenud see lugu peaministri jaoks väga dramaatiliselt. Hanno Pevkur juba ütles välja, et Ratas võiks jätkata Riigikogu esimehena.

Üle nelja aasta leidis tee tagasi Stenbocki majja ka Reformierakond. Lisaks sellele, nagu näitas hiljutine Norstati uuring, on Eesti elanike seas Reformierakonna ja Keskerakonna koalitsioon erinevatest variantidest kõige populaarsem. Pole paha vangerdus. Kuid mis oleks, kui rikuks korraks pidu? Küsiks, millal võiks uuel liidul tekkida esimene pohmell ja kodutülid?

Ott Lumi

Ott Lumi on Pan-Balti valitsussuhete- ja kommunikatsiooni ettevõtte META partner. Varasemalt olnud ka Riigikogu liige. Viimase 10 aasta jooksul on ta nõustanud erineva profiiliga ettevõtteid, alates tööstusest lõpetades transpordiga. Tema hobi on riigi- ja poliitikateadused, ta on Tallinna Ülikooli doktorant. Loe artikleid (16)