Kaido Pajumaa: 5 võimuga seotud lõksu, millest iga juht hoiduma peaks

Foto: Shutterstock.

Kui sa oled juht, on sul võim ehk suutlikkus enda ümber olevat keskkonda ning inimesi otseselt või kaudselt mõjutada. Veelgi otsesemalt sõnastatuna tähendab sinu võim juhina võimet (töötajate) vastuseisust hoolimata oma tahet nende üle kehtestada.

Ka võimu mittekasutamine tähendab kuritarvitamist

Mõni juht kasutab oma võimu optimaalselt, teine kipub seda aga kuritarvitama. Siiski ei tähenda võimu kuritarvitamine ainult selle üleliigset kasutamist, millega sageli kõrgematel positsioonidel olevad juhid hädas on. Esma- ja kesktaseme juhtidel on kalduvus oma võimu kuritarvitada teisiti – seda mitte kasutada.

Võim on võimas tööriist juhile ainult siis, kui ta seda tunnetab. Kui juht ei tunneta endal võimu olevat, hakkab ta võimustatud juhi asemel tundma end jõuetu juhina, mis tähendab lõhet tunnetatava ja tegeliku objektiivse võimu vahel. See on olukord, kus organisatsioon on juhile andnud võimu meeskonna eesmärkide saavutamiseks, aga ta ei kasuta seda võimu, sest ei taju endal seda olevat. Pigem arvab juht, et ta ei saa midagi teha, kui tema meeskonnas on inimesed, kes oma käitumisega teiste tööd segavad, suhteid meeskonnas halvendavad või lihtsalt kokkulepetest kinni ei pea.

Kaido Pajumaa

Kaido Pajumaa on meeskondade ja juhtide koolitaja. Tema peamiseks huviks on, mida töötajad ja juhid saaksid ära teha selleks, et tööl veedetud aeg oleks põnevam, positiivsem ja tulemuslikum. Loe artikleid (50)