Hardo Pajula. Täielik päikesevarjutus

Illustratsioon: Marko Mäetamm.

Selge keskpäeva asemele on järsku astunud nõiduslik kuuvalge öö. Meie tuttav maailm on muutunud hetkega sootuks teistsuguseks.

Richard Tarnas on minu arvates üks meie aja tähtsamaid mõtlejaid,” ütles meediaplatvormi Rebel Wisdom eestvedaja David Fuller “Tähenduse teejuhtide” ajalehe avanumbrile antud intervjuus. “Tema “The Passion of the Western Mind” on minu jaoks siiani kõige mõjukam raamat lääne mõtte ajaloost, mida ma lugenud olen. See näitab, kuidas lääne intellekt on loonud endale vangla. Tarnase arvates seisneb väljapääs sellest intuitiivse tunnetuse taaselustamises, nii et me jõuaksime teadmisteni vahetumalt, mitte üksnes intellekti abil. Teatud määral võiks siin rääkida ka feminiinsuse tagasitulekust maskuliinse mõistuse asemele, mis on end sulgenud oma reduktsionistlikku vangikongi.”

Ka minu jaoks on Tarnase raamat olnud üks olulisemaid teoseid, mida ma viimastel aastatel lugenud olen. “Moodsa vaimulaadi kriitiline kitsaskoht on oma loomult epistemoloogiline, ja seetõttu peame väljapääsu otsima just siit,” ütleb Tarnas raamatu epiloogis ja need sõnad võtavad teose põhisõnumi kenasti kokku. Ent mida see lause õigupoolest tähendab?

Hardo Pajula

Hardo Pajula on Estonian Business Schooli vaba majandusmõtte professor ja Edmund Burke’i Selts eestvedaja. Loe artikleid (32)