Igor Taro. Kuidas Valgevene naised diktaatorile strateegilise üllatuse valmistasid

Foto: EPA/STRINGER/Scanpix

Valgevene tormiliste poliitikasündmuste põhikangelasteks tõusid augustikuiste presidendivalimiste eel kolm naist: Svetlana Tihhanovskaja, Maria Kalesnikava ja Veronika Tsepkalo. Nende ajutise sunnitud eemaloleku ajal hoiab Minski tänavatel iganädalastel meeleavaldustel sõna otseses mõttes lippu kõrgel 73-aastane vanaema Nina Baginskaja. Naiste mäss suutis valmistada Valgevene diktaatorile tõsise strateegilise üllatuse. Milles seisnes tema valearvestus ja kuidas on naiste roll revolutsiooni eesliini mõjutanud?

Artikkel on esmalt ilmunud Edasi paberajakirja talvenumbris, mis on saadaval suuremates lehekioskites. Kõiki seniseid pabernumbreid saab osta ka digiajakirjana.

“Ärge pange borši sisse kohe alguses peeti. Peet kaotab pika keemisega värvi ja borš ei saa ilus punane.” Nii õpetas Valgevene keskvalimiskomisjoni juht Lidia Jermošina kaks valimistsüklit tagasi leheveergudel riigi perenaisi suppi keetma. Jermošina on üks kahest Valgevene võimuvertikaali tipus olevast naisest. Teine on Natalja Kotšanova, Valgevene parlamendi eesistuja. Kui otsite Valgevene diktaatorist Lukašenkast fotot, kus ta peab riigijuhtimise küsimustes nõu naistega, siis on seal peal tõenäoliselt ka nemad.

Igor Taro

Igor Taro on TÜ strateegilise juhtimise magistrant ja Valgevene kroonikate autor. Ta on õppinud ajakirjandust Tartu Ülikoolis ning Lomonossovi nim. Moskva Riiklikus ülikoolis. Varasemalt töötanud ka SL Õhtulehe Moskva korrespondendi, Postimehe välistoimetuse juhi ja toimetajana. Loe artikleid (1)