Robert Kitt: pensionireformist võidavad rikkad ja pangad

Robert Kitt. Foto: Eero Vabamägi, Postimees/Scanpix

Kohustuslikust kogumispensionist on räägitud alates viimasest valimistsüklist ning peaaegu kõik on nõus, et midagi tuleb muuta. 20. oktoobril Riigikohtust tulnud otsusega sai reform de facto teoks. Komplekssete küsimuste puhul sõltub lõpptulemus alati detailidest ning nüüd on paras aeg vaagida, kes reformist võidavad ja kes kaotavad.

Õigused ja kohustused käivad alati käsikäes

Nii on ka Riigikohtu otsusega. Riigikohus leidis, et riik ei ole ainuvastutav isiku toimetuleku eest, vaid vastutavad ka isik ise ning tema perekond. Kui presidendil oli Riigikohtusse pöördudes hüpotees, et riik peaks tagama väärika pensioni, siis Riigikohus asus seisukohale, et riik peab tagama vaid vanadusabi, mis ei pea ilmtingimata pidevalt kasvama.

Teiste sõnadega, riigil ei ole kohustust tagada kasvav pension ning seega ei ole riigil õigust ka juurutada kohustuslikku kogumispensionit. On oht, et pension võib kukkuda, kuid vabatahtlik kogumispension võib seda olukorda parandada.

Robert Kitt

Robert Kitt on majandusekspert, ettevõtja ning haridustegelane. Ta on omandanud füüsikadoktori kraadi Tallinna Tehnikaülikoolist ning avaldanud mitmeid majanduse ning ühiskonnateemalisi artikleid ja esseesid. Robert on seotud mitme ettevõttega ning aastaid olnud tegev ka panganduses. Ta on olnud Ironmani Eesti Hea Eeskuju saadik. Loe artikleid (4)