Flo Kasearu: selleks et kunstist osa saada, peab kohale minema

Flo Kasearu. Kaader videost. 2020. Eesti Kunstimuuseum

18. augustil avati Kumu kunstimuuseumis Flo Kasearu uus näitus eriolukorrast ja kriisi mõjust inimeste töö- ja elukorraldusele. Näituse keskmes on muuseumiteenindajad kui eesliini töötajad, kelle elu ja tööd mõjutas puhkenud kriis ja muuseumide sulgemine iseäranis selgelt. Iiris Viirpalu kohtus kunstnikuga, et arutleda ühiskondlike teemade üle kunstis, vestelda kunstniku rollist haavatavamatele gruppidele hääle andmisel ning veidi peegeldada ka viise, kuidas kunst saab inimesi aktuaalsetel teemadel kõnetada.

Uue näituse keskmes on muuseumiteenindajad, kes töötavad saalides eesliinil ja keda kriis lähedalt puudutas. Kuidas tekkis uue näituse idee kaasata just muuseumiteenindajaid, et näidata, kuidas kriis inimeste elukorraldust muutis?

Kuraator Kati Ilves helistas mulle ja kutsus näitust tegema. Et valiksin, kas kaasata sisehoovi või maja ja selles töötava kogukonnaga kuidagi suhestuda. Kuraator viitas mu New Yorgis loodud projektile “Members only”, kus käisin New Yorgi Eesti majas ringi ja kaasasin kohalikke elanikke, paigutades nad absurdsetesse ruumiolukordadesse.

Iiris Viirpalu

Iiris Viirpalu on lõpetanud semiootika ja kultuuriteooria magistri ning tegutsenud aastaid nii kultuurikorraldaja kui ka vabakutselise kriitikuna. Ta on kirjutanud arvustusi, arvamusartikleid ja teinud intervjuusid kultuuriväljaannetele. Iiris on Edasi kultuurirubriigi kaasautor. Loe artikleid (51)