Ajalugu ütleb meile, mis juhtub peale Brexitit & Trumpi

Mõtlemapanev artikkel. Kõik on kõigega seotud. Milline sündmus võib olla tänase päeva ertshertsog Ferdinandi momentum, mis vallandab maailmas massiivse enesehävituse nagu see juhtus sajand tagasi ja kuidas seda siiski ära hoida.

Ajaloo- ja antropoloogiaharidusega Tobias Stone kirjutab Mediumis, et Brexiti toimumine, Trump ja Putin isolatsioonis ei ole hea lahendus, sest maailm ei toimi nii – kõik on kõigega seotud. Ja et see kõik võib viia traagiliste tagajärgedeni, inimkonna ajalugu on kahjuks täis sõdu. Kõik kordub.

Peale suuremat kollapsit otsivad inimesed süüdlasi, mõne aja pärast kerkib esile karismaatiline liider, kes oskuslikult mängib inimeste tunnetel ja leiab patuoina. Sellise inimese jutt on retooriline, ilma detailideta, ütleb Stone. Küttes viha üles hakkavad massid ilma igasuguse loogikata liikuma nagu üks mees, kuid sel hetkel ei saa inimesed aru, et nad piltikult öeldes hauguvad vale puu all.

Enamik inimesi ei näe seda sellepärast et:

  1. Nad näevad ainult olevikku, mitte minevikku ega tulevikku.
  2. Nad näevad ainult enda lähiümbrust, mitte seda, kuidas sündmused on omavahel seotud
  3. Nad ei loe, mõtle ei taotle ega taha kuulda oponentide arvamusi.

Näide, kuidas Brexit võib autori hinnangul põhjustada tuumasõja

Brexit kutsub Itaalias ja Prantsusmaal esile samasuguse referendumi. Le Pen võidab valimised Prantsusmaal. Euroopa, mis on siiani taltsutanud Putini sõjalisi ambitsioone, on lõhenenud. Trump võidab USA presidendivalimised, temast saab isolatsionist, mis lõhestab NATO. Samal ajal on Putin vastamisi majandusliku ja sotsiaalse kriisiga Venemaal. Putinil õnnestub aktiveerida venemeelsed Lätis ja saata sisse oma “rahuvalvajad”. Mitmed Euroopa riigid, mis on saanud endale venemeelsed riigijuhid keelavad sõjalise sekkumise maha, NATO on aeglase reageerimisega ja Trump ei taha sekkuda. Järgneb teiste Balti riikide ülevõtmine. Mida teevad ülejäänud Euroopa riigid, kuhu hoiab Türgi, millisied võimalusi näeb ISIS uues sõjas Euroopas? Kes kasutab tuumarelva esimesena.

Ekspertide nõuannete eiramine, kes näevad sündmusi laiemalt on nagu arsti soovitus suitsetamisest loobuda – inimesed suitsetavad ikka edasi ja surevad vähki.

Mida siis teha?

Tobias Stone leiab, et tuleb hoida kokku. Ei tohi end ära kaotada ainult faktide ja loogika maailma ning  populistide kirglikele vastuväidetele vastata oma lihtsate sõnumitega. Tuleb kasutada sotsiaalmeediat, tuleb jõuda ka teistsuguste vaadetega inimesteni. Trumpi ja Putini toetajad ei loe Guardiani, sealse avaldamisega veendakse vaid omasuguseid, on vaja leida tee, mis ühendaks vastandlike vaadetega grupid.

Loe täispikka artiklit Medium

Janeck Uibo

Janeck Uibo on Edasi.org asutaja ja peatoimetaja. Loe artikleid (251)