Kaarel Ots: investeerimistrend, mis päästab maailma

Kaarel Ots.

Majandusloengute esimesi tõdesid on pikka aega olnud tees, et ettevõtte ülim eesmärk on teenida aktsionäridele kasumit. See 70ndatel Milton Friedmani poolt sõnastatud ja seni muutumatuna püsinud põhimõte sõnastati eelmisel aastal ringi.

Nimelt kirjutasid 200 USA suurettevõtte juhti ühiselt alla avalikule pöördumisele, mille kohaselt on aktsionäride kasumi maksimeerimine jätkuvalt ettevõtte üks peaeesmärkidest, kuid vähemalt sama oluline on teenida kõigi seotud osapoolte – töötajate, klientide, tarnijate, kogukondade, kus tegutsetakse – huve. Ka maailma suured rahaliigutajad on investeerimisotsuste langetamisel tegemas olulisi muudatusi. See on oluline mõtteviisi muutus, mida tasub jälgida.

Läbi ajaloo on elu edasi viinud julgete inimeste uudishimu, ettevõtlikkus ja ambitsioon. Sellega kaasnenud majanduskasvust osa saamiseks on olnud üldiselt kaks võimalust: kas alustada ise  ettevõtlusega või siis investeerida juba asutatud firmadesse. Kui 200 aastat tagasi arvati, et majanduskasvu lagi tuleb kohe vastu, siis tegelikult on maailma majandus sellest ajast 80 korda (!) kasvanud. Kiire kasv, mis trajektoorilt meenutab vana head hokikeppi, algas 1950ndatel, kui SKT ulatus 5 triljoni dollarini ning maailma raha ja ideid aitasid kokku ühendada uued leiutised: telegraaf, raadio, televiisor ja hiljem internet. Täna on globaalne majanduskasv juba üle 100 triljoni.

Kaarel Ots

Kaarel Ots on Tallinna börsi juhatuse esimees. Loe artikleid (6)