Nõuandeid koolilõpetajatele. Ott Pärna: igaühel on õigus oma teele, nautige protsessi!

Foto: Shutterstock.com

Minu õnnitlused teile, head lõpetajad, Kohtla-Järve Gümnaasiumi koolipere ja fännid! Te olete alles esimene lend, kuid teie koolist juba räägitakse! Järelikult läheb korda. Järelikult olete osa millestki suuremast. Mis iganes see on, aga kindlasti on sellest kasu.

Kõne on peetud Kohtla-Järve Gümnaasiumi I lennu lõpuaktusel 19. juunil 2020 ja ilmub autori loal ka Edasis.

Ma pühendan oma tänase kõne nii teile, kallid lõpetajad, kui ka teile, kellel on Kohtla-Järve Gümnaasiumi koolitee mingil põhjusel pooleli jäänud!

Kui minu ristiema tädi Inna hakkas Tartust Tallinnasse minu gümnaasiumilõpetamisele sõitma, ei teadnud ta, kas ma lõpetan või mitte. Lihtsalt viimase eksami tulemused olid veel selgumata. Ma olin õppeedukuselt üsna loru. Vast mitte seepärast, et ma rumal oleks olnud, kuid mul oli sada muud ja põnevamat asja, mida kooli kõrval või selle asemel teha. Alguses sporti ja hiljem kõike muud, mida elu pakkus. Ja ometi ei takistanud see mind ennast hiljem kokku võtmast ja isegi doktorikraadi ära tegemast. Majandusteaduses, veetes suure osa õpingute ajast Inglismaal.

Londoni linnapea kandidaat John Bird – maailma sotsiaalse ettevõtluse pioneer ja vaeste poolt müüdava ajakirja The Big Issue ellukutsuja – on öelnud minu meelest kuldsed sõnad. Esiteks, mida kirjum on inimene ja tema taust, seda parem on inimene. Ja teiseks, et inimene ilma oma loota on vaid pool inimest. Ja seda ütles mees, kellest sai 10-aastaselt tänavalaps ja kelle sõnul on tema Alma Materiks olnud vangla…

Igatahes on iga õppetund millekski kasulik ja õigus oma teele on meist igaühe põhiõigus! Oluline on vast vaid see, et me ei tohiks toimetada teiste arvelt.

Ma olen elanud viies riigis, juhtinud mitut põnevat organisatsiooni ning pidanud suure hulga ettekandeid. Kuid ometi ei osanud ma seda kõnet siin kirjutada. No ei tulnud vaimu peale, kui tsiteerida klassikuid.

Ja nii ma pöördusingi oma kolme tütre poole, et neilt nõu küsida.

Aitäh, Lola, Romi ja Yoko abi eest!

Siin on tüdrukute küsimused ja minu lühivastused neile:

Mis on edukus? See ei ole raha. See ei ole ka võim. Edukus on see, kui te saate teha seda, mida te tahate! Olla ise oma aja, koha ja tegevuse peremehed. Aga selleks te peate teadma, mida te teha tahate.

Aga mida teha, kui ei tea, mida teha tahad? Mina ka ei teadnud! Ja liikusin edasi pigem välistamise kaudu. Näiteks, kui tundsin, et erasektori töö auto- ja IT firmades läks igavaks, läksin õppima riigiteadusi ja majandust ning käivitasin hoopis majandusministeeriumi egiidi alla Tallinna Teadusparki Tehnopol, tegime Eesti esimest disainipoliitikat, uurisime ettevõtete innovatsioonivõimekust ja palju muudki põnevat.

Milline töö valida? Tehke hobist töö! Või siis tööst hobi. On ju üsna mage pühendada suur osa oma ärkveloleku ajast ja elust millelegi, mida te ei naudi.

Hiina filosoof Confucius ütles juba 2500 aastat tagasi, et tuleb valida töö, mida te armastate, ja te ei pea päevagi tööl käima.

Muuseas, kui te saate minu vanuseks, ja ma loodetavasti pole veel väga vana, on teil olnud umbes 15 töökohta – osad neist õpitud erialal, osad mõnel muul. Mõtelgem korraks, milliseid oskusi teil selleks vaja läheb ja kust neid leida? Seda eriti olukorras, kus suur osa teist on tulevikus freelancerid ehk vabakutselised. Te teete mitut projektipõhist tööd samaaegselt. Arenenud riikides on selliseid inimesi juba täna 1/3 kõikidest töölkäijatest.

Kas minna edasi õppima Eestisse või välismaale? Kui te ei soovi just Eestist ära emigreeruda ja kodus võõraks jääda, siis mina soovitaks pigem bakalaureus Eestis ja magister edasi välismaal teha. Kusjuures, välja õppima minnes on hea nipp külalisüliõpilasena alustada – nii ei pea isegi sisseastumise teste läbima.

Mida teha, kui ülikooli sisse ei saa? Pole probleemi! Midagi näiteks Austraaliasse või mujale rändama, kui lennukid taas lendama hakkavad. Teete juhutöid, näete maailma ja õpite keeli. Muuseas, suur osa noori maailmas teevadki peale gümnaasiumi lõppu vaheaasta, et mõelda, mida tegelikult õppida soovivad ja maailmas ringi vaadata. Töötage kasvõi Starbucksis. Või mõnes muus kohvikus, kui Eestis olete. Arendate oma suhtlemisoskust, saate müügitöö kogemust jne.

Mida õppida? Haridus on T tähe kujuline. Lähtuge sellest. Kui teid huvitab mõni valdkond lähemalt, siis püüdke saada selles heaks spetsialistiks. Hiljem saate alati laiemaid ja üldisemaid asju otsa õppida. Ärijuhist kirurgiks ei õpi; küll aga võib kirurgist saada hea juht või kasvõi minister.

Mida tasub õppides silmas pidada? Nii-öelda tuleviktöö oskusi! Need kuluvad marjaks ära igal elualal. Näiteks mõtestamisoskus ja oskus näha põhjus-tagajärg seoseid. Sotsiaalne intelligentsus ja oskus suhelda. Loov mõtlemine ja kohanemisoskus uute situatsioonidega. Kultuuride ülene kompetents – seda nii keelelises mõttes kui ka erinevate ealiste gruppide ja initüüpide tähendus. Uue meedia kirjaoskus. Oskus siduda ja näha seoseid erinevate valdkondade, ka näiteks teadussuundade üleselt. Disainmõtlemine – oskus visualiseerida oma ideid ja uudseid lahendusi. Kasuks tuleb ka teadlik enesejuhtimise võimekuse arendamine. Ja ka virtuaalse koostöö harjutamine.

Kust neid oskusi saab? Elust enesest – minge tudengiorganisatsioonidesse, lööge kaasa mõne MTÜ või spordiklubi töös, korraldage üritusi jne.

Kas hinded või väga hea kool loevad? Ei loe, kui nende hinnaks on katkine laps või noor. Või oma pärishuvidest loobumine.

Mida teha, kui teist ärapanevalt kirjutatakse või räägitakse? Ärge muretsege. See on igal juhul parem sellest, kui teist üldse ei kirjutata või räägita. Järelikult teete midagi olulist ja lähete korda.

Miks mõned koolis või elus kiusavad? Sest see väljendab nende sisemist nõrkust. Koer ka haugub, kui muud ei oska. Ärge võtke seda südamesse. Ja loodetavasti läheb see ka kiusajatel endil kunagi üle. Veelgi enam – parim viis tagasi teha on tagasitegemise võimaluse kasutamata jätmine!

Kas kõigil teistel peale minu läheb hästi? Ei lähe. Kuid facebookides ja instagrammides postitame me ikka ju toredaid juhtumisi, mitte ebaõnnestumisi. See kõik kokku võib jätta ekslikult mulje, et kõigi teiste elu peale minu oma on lill.

Miks mõned on edukad? Arvestage, et edukus on nagu jäämägi, sellel on ka veealune osa. Edukusel on oma hind varasemate ebaõnnestumiste, rahaliste kaotuste, ka näiteks isiklike suhete lagunemiste tähenduses.

Kuidas kirjutada head lugu? Või teha head ettekannet? Tehke nagu Lennart Meri  – mõtelge välja konkreetne põhiidee ja siis kolm keskset teesi või lugu – esiteks, teiseks, kolmandaks – mis põhiideed iseloomustavad või sisustavad. Ja kirjutage või rääkige nendest.

Kui peate kõnet näiteks riigikogu ees, siis kirjutage tekst ette. Kui esinete aga suurel foorumil või konverentsil, unustage ettekirjutatud tekstid ära – rääkige oma lugu peast, illustreerides vaid mõne asjakohase pildi või joonisega. Ja ärge muretsege, te ise teate oma lugu ju kõige paremini.

Kuidas minna töövestlusele, kui CV on peale kooli kelltühi? Täitke CV oma vabatahtliku töö kogemustega. Või siis millegagi, mida oma elus olete teinud või saavutanud – spordis, laulukooris või kunstiringis. Oluline on näidata, et te huvitute asjadest, te oskate ja suudate midagi ära teha, te olete põnev ja laia silmaringiga inimene.

Mis on tegelikult oluline? Õppige ilusti ja vigadeta kirjutama! Nii eesti kelles kui teistes keeltes. Kui te kirjutada ei oska, siis ei saa te isegi koolijuht Hendrik Aguri sekretäriks. Ta ei taha ju, et tema nimel saadaks kirju välja inimene, kes paneb komad valesse kohta või jätab need sootuks panemata.

Kuidas keeli õppida? Mina olen õppinud muu enda jaoks olulise tegevuse, õppimise või töö kaudu. On toiminud.

Kes on liider: Liider on see, kellel on järgijad. Juht on lihtsalt amet. Juhus võib anda ameti, kuid mitte ilmtingimata oskusi ja liidrivõimeid. Või ka oskust olla lihtsalt inimene. Arvestage sellega.

Mille järgi maailm mind hindab? Teie oma loo järgi. Mõtelge see välja ja õppige seda rääkima! Inglise keeles nimetatakse seda storytellinguks. Samuti hinnatakse teid pigem selle järgi, kas te oma lubadusi peate ja head inimesed olete, kui selle järgi, mida te konkreetselt teha oskate. Kuigi ka viimane on oluline.

Samuti hinnatakse teid teie tutvusringkonna ja võrgustiku järgi – nii et arendage tutvusi ja hoidke oma aadressiraamatut elus!

Millist äri või ettevõtet teha? Sellist, mille toode on “valuvaigisti” mitte aga “vitamiin”. Esimest keegi pakiliselt vajab ja on valmis selle eest ka maksma. Teise olemasolu pole oluline, seega on seda ja 101 korda raskem müüa. Ja arvestage ka sellega, et keskmiselt osutub edukaks alles teie kolmas firma, kuid selleni ilma kahe esimeseta ei jõua.

Kuidas elada 100 aastaseks? Maailma Terviseorganisatsioon WHO ütleb, et inimese tervis sõltub enam kui 50% ulatuses tema elustiilist. Seega, liikuge ja tehte sporti. Vähemalt 3-4 korda nädalas.

Mis üldse on tervis? Tervis on füüsilise, vaimse ja sotsiaalse heaolu seisund – nii nimetab seda Aasta Õpetaja Elutöö 2018 autasu pälvinud teadjamees Ülo Vooglaid.

Mida teha, kui suvel pole midagi teha? Kaaluge kaasalöömist Tartu Ülikooli gümnasistide ja tudengite võistlusel Delta X, kus saavad mõõtu võtta põnevad ideed ja lahendused robootika, infotehnoloogia, ärimudelite, sotsiaalsete ettevõtete ja matemaatika-statistika valdkonnas. Võistluse finaal toimub Baltikumi suurimal ärifoorumil sTARTUp Day 2021. aasta jaanuaris. Lisainfo ja reeglid leiad siit.

Kas raha või idee? Igal juhul idee! Maailmas on raha, mis otsib häid ideid, küll ja veel. Pigem napib häid, läbimõeldud ja maailmaparandavaid ideid.

Kas raha või aeg: Aeg.

Ja kõige olulisem küsimus – mida siis ikkagi selga panna? Vahet ei ole!

Kui te räägite seda, millesse ise usute, siis kuulatakse ja järgitakse teid nii kui nii. Kui te aga ise ka ei usu või tea seda, mida räägite, siis võite ka kõige ilusamat ülikonda kanda ja PowerPoint näidata, kuid ikkagi ei veena. Ja kui ei veena, ei minda ega tulda teie ideedega ka kaasa. Seda õpetas mulle hea tuttav Chopra – Singapuri armee teine mees Lahesõjas ja hilisem Lee Kuan Yew nimelise valitsemiskooli kantsler.

Lõpetuseks, ärge siis seda elu liiga tõsiselt ka võtke, nautige protsessi! Tuult tiibadesse ja ilusat suve!

Vaata lõpuaktust siit: kõne ja lõpuaktuse videolink.

Ott Pärna

Ott Pärna on majandusekspert ja ettevõtja ajutrustist ESTCORP.eu ning Rahvusvahelise Spordivabatahtlike Liikumisse SCULT.com eestvedaja. Loe artikleid (7)