Kunnar Karu matkakool. 10 mõtet 1000 km pikkuse matkaraja läbimisest

Kunnar Karu. Foto: Erakogu

Matkajuht Kunnar Karu, kes lõpetas 31. mail 31-päevase väljakutse #karu1000, mille raames läbis ta tuhat kilomeetrit erinevatel Eesti matka- ja liikumisradadel, jagab Edasi lugejatega selleteemalise artikliseeria viimases osas retke jooksul tekkinud mõtteid ja tähelepanekuid. Need on tõdemused, mida saab laiendada mistahes eluvaldkonda.

1. Mitte ainult matka eesmärk pole oluline, ka teekond ise peab olema motiveeriv

See reegel kehtib ka elus üldisemalt – kui teekond eesmärgini ei anna positiivset emotsiooni, siis liigud selle poole väga aeglaselt. Kui valitud teekond eesmärgini on selline, et iga päev on motiveeriv, siis jõuad lõpuks naeratusega kohale.

Mind motiveeris 1000 kilomeetrit kõndides ühelt poolt lõpp-eesmärk, aga ka see, et iga päev oli uus ja huvitav rada, sain matkata, liikuda, iga päev oli positiivne.

2. Sea endale väiksemaid vahe-eesmärke

Teinekord peab endale vahe-eesmärke seadma ja teekonnale positiivset juurde mõtlema. 1000 kilomeetri kõndimine on suur eesmärk ja selleni jõudmine võtab kaua aega.

Mulle olid väga olulised vahe-eesmärgid – iga 100 kilomeetrit oli eesmärk omaette. Need olid hästi käegakatsutavad eesmärgid. Iga kolme päeva tagant jõudsin väikese vahe-eesmärgini ja nii ei kadunud siht silme eest ära. Iga päev teekonnast peab olema motiveeriv.

3. Ei loe, kui tugev oled alustades – loeb, kui tugev oled lõpetades

Pead olema valmis selleks, et teekond läheb mingil hetkel raskeks. Minu puhul läks vahepeal raskeks ilmaga. Vaim oli selleks valmis, et 1000 km ei saa olla ainult lihtne.

Eesmärk lõpetada viib sihi poole. Ma ei olnud alguses üldse kindel, et ma 1000 km läbi teen. Ei valinud ka eesmärki, mis oleks hästi lihtne. Eesmärk sai ka raske.

Kunda–Narva-Jõesuu matk oli kõige raskem, palju tunde ja kokku üle 74 000 sammu. Mõtlesin, et kui sellest üle saan, siis tõenäoliselt jõuangi eesmärgini. Kogu aeg peab vaim valmis olema selleks, et ehkki täna oli lihtne päev, ei pruugi see nii olla homme.

4. Võta aega, et nautida

Matkal tähendab see seda, et kui jalge all on pikk ja igav kruusatee, vajutad nii-öelda gaasi põhja. Kui aga avaneb lahe vaade – näiteks hüljes külitab mererannas, rebane peab põllul jahti – siis võtad aja, et seda nautida. Mis sest, et võib-olla on veel kaheksa tundi minna. Aga iga sirge kruusatee lõigu peal ei tohi siis jokutada.

Sama kehtib matkal ka inimeste kohta – kui sõbraga on hea jututeema pooleli, siis tee 20 minutit pausi, ja kui ei ole parasjagu midagi öelda, siis lonks vett ja pane edasi.

Pikal, 1000 kilomeetri pikkusel matkal ei loe lõpuks see 30 minutit või isegi terve tund midagi. Pole suurt vahet, kas lõpetad õhtul kell 9 või 10.

5. Avasta tundmatut, samas naudi klassikat

Minu käest küsiti palju, kas tegin endale uued matkarajad. Jah, mõned tegin.

Küsiti ka, kas käisin mõne tuntud koha peal ka. Jah, muidugi.

Suur pilt tuleb kokku sellest, et vahelduvad uued ja vanad rajad, pikad ja lühikesed rajad, kord oled rabas ja siis mere ääres. Vahepeal üksi ja siis sõbraga. Variatsioon ongi matkamine. Matkamine pole ainult ühes ja samas kohas ühe ja sama seljakotiga käimine.

Inimesel on soov avastada midagi uut ja tundmatut – see annab motivatsiooni juurde. Ja teistpidi on meil neid tõeliselt ilusaid kohti ikka vähe, muidugi peab neid ka vaatama – selleks peab lihtsalt valima erinevaid aegu. Näiteks kui sa ei lähe Keila-Joale nädalavahetusel ja keset päeva, siis ongi seal kõik väga äge.

6. Varustus olgu korralik

Head jalanõud ja sokid jalas ja mugav seljakott seljas – see annab matkal naudingutunde ja võimaluse matka lõpuks ka ellu jääda.

Kohe, kui saabas hõõrub jala katki, hakkab külm või seljakott istub halvasti ja pead hakkama nende muredega palju tegelema, siis ei õnnestu teekonda kindlasti nautida. Täna ei eelda Eestis matkamine ulmelist varustust.

Kui tahad Eestis mõnisada kilomeetrit jalutada, siis hangi korralikud asjad. Hea varustusega ei sega ka halb ilm plaane ja naudid teekonda täiel rinnal.

7. Head matkakaaslased on sama tähtsad kui hea ilm või õige rajavalik

Kui terendab võimalus, et pead matkama koos kellegagi, kellega muidu hea meelega seltskonda ei jaga, siis on kasulikum ja lihtsam mitte minna. Hea matkakaaslane on osa sellest, mis motiveerib matka jätkama. Kui ühel on raske, siis teine toetab. Hea matkakaaslane on eesmärgile jõudmisel suureks abiks.

8. Väljakutse olgu tõeline

Väljakutse annab võimaluse ja isegi nõuab seda, et ma ennast ka päriselt ületaksin. Et pean selle jaoks tegema oluliselt rohkem kui muidu. Väljakutseks ei tohiks nimetada midagi, mille tegemine on igapäevaselt jõukohane. Näiteks iga inimene suudab 10 kätekõverdust teha. Ja kui sead eesmärgiks teha seda 10 päeva järjest, siis on see lihtsalt rutiin – siin pole mingit eneseületust, see ei õpeta midagi, ei anna midagi, mida enda kohta juba ei tea.

Mis on tõeline väljakutse, sõltub inimesest. Ma ei taha öelda, et ainult 100 km läbi matkamine pole väljakutse. Kui inimene pole kunagi liikunud, siis näiteks 10 päevaga sada kilomeetrit kõndida on kindlasti väljakutse.

9. Kõndimine aitab jõuda positiivsete mõtete maailma

Inimesed, kes ise ei matka, küsisid minu käest näiteks seda, kui palju öösiti magasin, kuidas jalad vastu pidasid.

See on pealiskaudne arusaam. Keegi ei küsinud, mida see päeva lõpuks mulle päriselt andis.

Palju inimesed arvasid, et minu eesmärk oli hambad ristis see 1000 km läbi käia. Minu jaoks oli see lihtsalt vahend, et saada positiivsesse maailma, kus päev otsa räägitakse sellest, mis on tore, ja mitte sellest, mis on maailmas halvasti.

See matk pani aluse positiivsetele mõtetele.

10. Maailmas rändamine tuletab meelde, kui ilus on kodumaa

Vaatamata sellele, et käisin erinevatel radadel, nägin tundmatuid ja vähem tundmatuid kohti, oli üks raskemaid asju ikkagi see, et tekkis rutiin. Männimets on kolmandal korral ka ikkagi vaid männimets, ehkki erinevas kohas ja kindlasti väga ilus.

Kui oled ühel kuul 15 eri rabas, siis ega nad enam põrutavalt põnevad ei ole.

Seepärast käiakse erinevatel matkadel üle maailma. Käid kõrbes ja lumistes Alpides ja tuled siis pärast kahte nädalat tagasi, istud männi alla maha ja saad aru, kui ilus on ikkagi kodumaa!

Kunnar Karu

Kunnar Karu on Nipernaadi reisiklubi matkajuht ja alpinist. Tema reisikirjad viivad lugeja erinevatele mäetippudele, tuues koju kätte ka vaated pilvepiirilt. Loe artikleid (16)