Disain, mis kujundab Eesti nägu maailmas

Lilli Jahilo kollektsioonide kleite on nähtud nii kuninglike perekondade liikmete kui ka edukate välismaiste ärinaiste seljas. Pildil kleit selle kevade kollektsioonist, mis on loodud austusavaldusena Eesti kunstniku Adamson-Ericu loomingule. Foto: Lilli Jahilo Moemaja.

Eesti loomemajanduse sektor on väike vaid selles töötavate inimeste arvu vaadates. Siin loodud unikaalset disaini osatakse hinnata igas maailma otsas, mitte ainult meie pisikesel koduturul.

Artikkel on esmalt ilmunud Edasi paberajakirja suvenumbris, mis on saadaval suuremates lehekioskites. Kõiki seniseid pabernumbreid saab osta ka digiajakirjana.

“Oma unikaaldisainist müün 100% väljaspool Eestit, enamasti läbi mind esindavate kaasaegse ehte tippgaleriide. Parimad neist käivad olulistel messidel (Design Basel, Design Miami, Munich Schmuck), kust liiguvad teosed ehtekollektsionääride või disainimuuseumide kogudesse. See on pigem kunstiturule sarnase dünaamikaga ning rahvus pole kunagi lipukirjaks – pigem on oluline looja isikupära, tema maailm,” ütleb Eesti üks armastatumaid ja populaarsemaid ehtekunstnikke Tanel Veenre, kelle loomingut oleme Eestis harjunud nägema kandmas kõiki, moeblogijatest tipp-poliitikuteni. Aga veelgi populaarsem tundub ta olevat piiri taga, sest lisaks unikaaldisainile rändab välismaale ka oluline osa tema kaubamärgi Tanel Veenre Jewellery ehetest: “Neist läheb ekspordiks umbes 20%. Väikeseid poekesi on Hollandis, Itaalias, Venemaal, Kanadas – kuid minu olulisim välisturg on Hiina, kus meil on viis edasimüüjat.”

Silvia Pärmann

Silvia Pärmann on Edasi kaasautor, fotograaf ja ajakirjanik, kes on viimased kümme aastat toimetanud mitut arhitektuurile, disainile või moele keskenduvat ajakirja. Loe artikleid (209)