Igor Sööt. Kauge veinimaailma pärl maakera kuklapoolel

Uus-Meremaa veiniistandus. Foto: Shutterstock.

Seekordset veinijuttu kirjutama asudes võtsin nõuks astuda välja enda mugavustsoonist ja tutvustada oma vaatevinklist üht omanäolist ja üha silmapaistvamat Uue Maailma veinimaad.

Artikkel on esmalt ilmunud Edasi paberajakirja suvenumbris, mis on saadaval suuremates lehekioskites. Kõiki seniseid pabernumbreid saab osta ka digiajakirjana.

Veiniviljelus sai iidsetel aegadel alguse Kaukasuse mägede maalilistel nõlvadel. 19. sajandil asus veinide valmistamise raskuskese Euroopas ja tegelikkuses on Vana Maailm tänaseni suure osa klassikaliste ja kvaliteetsete veinide valmimise koht. Aga 20. sajandi teisel poolel hakati üha rohkem rääkima n-ö Uue Maailma ehk siis Euroopast väljapoole jäävate veinimaade tegemistest ning sealsetes riikides villitud veinipudelid hakkasid üha silmapaistvamalt ilmestama kõikide klassikaliste veinitarbijaist maade kaupluste veiniriiuleid ja restoranide joogikaarte. Mida aeg edasi, seda enam oli põhjust rääkida ka nende n-ö uute veinimaade toodete heast kvaliteedist ning järjekindlalt hakkasid need nested võitma ka tarbijate südameid.

Igor Sööt

Igor Sööt on VinsDeFrance peasommeljee ja lektor Eesti Sommeljeede Erakoolis. Loe artikleid (41)