James Bond ja külm sõda. Popkultuuri roll külma sõja mõtestamisel

Illustratsioon: Ander Avila

Popkultuuril, eriti filmidel, on tohutu mõju sellele, kuidas me maailma näeme ja mõtestame, ning sellest protsessist arusaamine on väga tähtis, selgitab dr Martin D. Brown eelmise aasta juunis toimunud James Bondi ja külma sõja teemalise konverentsi korraldamist.

Teie algatusel toimus TLÜ-s konverents, kus asetasite James Bondi ajaloo ja külma sõja ühte konteksti. Kuidas tekkis idee taolised erinevad valdkonnad ja nähtused kokku tuua?

Mu sõbrad ja kolleegid dr Muriel Blaive (Praha Totalitaarsete Režiimide Uurimise Instituudist) ja dr Ronald Granieri (Ameerika Ühendriikide Maaväe Sõjakolledžist) ning mina oleme pikalt jaganud ühist huvi spioonikirjanduse ja -filmide vastu. Arvame end külma sõja temaatikat tundvat, aga selle perioodi mõistmine on pidevas muutumises. Kasutades Bondi alguspunktina laiemaks aruteluks, saame laiema rühma inimeste tähelepanu.

Iiris Viirpalu

Iiris Viirpalu on lõpetanud semiootika ja kultuuriteooria magistri ning tegutsenud aastaid nii kultuurikorraldaja kui ka vabakutselise kriitikuna. Ta on kirjutanud arvustusi, arvamusartikleid ja teinud intervjuusid kultuuriväljaannetele. Iiris on Edasi kultuurirubriigi kaasautor. Loe artikleid (51)