Paul Varul: võlgadest vabastamine ja võlgade ümberkorraldamine. Maksejõuetus, 3. osa

Püsivalt maksejõuetu juriidiline isik likvideeritakse, kas pankrotimenetluse kaudu või juhul, kui tal ei jätku vara isegi pankrotimenetluse katteks, siis ka varem, ilma et pankrotti välja kuulutataksegi.

“Maksejõuetus” on 3-osaline artiklisari, milles vandeadvokaat Paul Varul käsitleb maksejõuetusega seotud teemasid.

Lähtealus on siin selge: püsivalt maksejõuetu juriidiline isik tuleb likvideerida, sest maksejõuetuna kahjustab ta nii oma lepingupartnereid kui ka töötajaid, kuna ei suuda oma kohustusi täita. Seetõttu on juriidilise isiku juhatuse liikmed püsiva maksejõuetuse korral kohustatud esitama pankrotiavalduse. Füüsilisel isikul ei ole kohustust oma maksejõuetuse korral pankrotiavaldust esitada, küll võib ta seda ise teha, et olukorrale, kus ta niikuinii ei suuda kõiki oma võlgu tasuda, lahendust leida, või teevad seda tema võlausaldajad, kelle kannatus on katkenud ning kes loodavad nii mingitki osa oma nõuetest kätte saada.

Paul Varul

Paul Varul on juhtivalt osalenud enamuse Eesti eraõiguse uute seaduste väljatöötamisel, ta on olnud pikemat aega TÜ tsiviilõiguse korraline professor, 1995 – 1999 oli Eesti Vabariigi justiitsminister. Praegu TÜ emeriitprofessor ja Advokaadibüroo TGS Baltic vandeadvokaat ja vanempartner. Kord kuus kirjutab ta Edasi lugejatele õiguse teemalise kolumni, milles lahatakse erinevaid õigust puudutavaid küsimusi, kolumnides selgitatakse uue õigussüsteemi kujunemise põhimõtteid ja kommenteeritakse aktuaalseid juriidilisi probleeme. Loe artikleid (18)